Jastuk, Foto: Printscreen/TikTok/ carolina.mccauley

genijalno

OVO JE NAJBOLJI NAČIN ZA PRANJE JASTUKA: Trik koji će ZALUDETI sve ŽENE

Ali prema jednoj stručnjakinji za čišćenje, uopšte ne morate da koristite mašinu za postizanje istih rezultata u uništavanju bakterija

Objavljeno: 25.11.2022. 22:34h

Svi znamo da bismo trebali redovno da čistimo jastučnice, ali perete li same jastuke onoliko često koliko biste trebali?

Samo pranje jastuka i celi taj proces može biti prava muka jer morate uključivati vešmašinu na puni ciklus samo za jedan ili dva jastuka – pogotovo jer njihova veličina obično znači da ništa drugo uz njih ne može da stane u bubanj.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ali prema jednoj stručnjakinji za čišćenje, uopšte ne morate da koristite mašinu za postizanje istih rezultata u uništavanju bakterija.

Sara Dempsey, guru za čišćenje u My Job Quote, rekla je da je najvažnija stvar koju treba učiniti kada čistite jastuk proveriti jesu li sva prašina i mrvice skinute, što možete učiniti jednostavnim protresanjem – ili, ako želite dublje čišćenje, korišćenjem usisavača.

– Ako trebate da očistite jastuk, najbolje što možete da učinite je da otresanjem uklonite sve ostatake i prašinu. Ako to nije dovoljno da uklonite svu prašinu, usisajte usisivačem jastuk kako biste skinuli svu prljavštinu s njega – rekla je.

foto: Profimedia

Alternativno, ako je vreme lepo, možete čak samo staviti jastuk na kanap za sušenje veša i pustiti da vetar počisti prašinu i ostatke.

Nakon što je taj korak završen, možete da pređete na čišćenje jastuka – za koje Sarah kaže da je najbolje učiniti s vlažnom krpom i blagim deterdžentom, jer će to ubiti sve bakterije na tkanini.

– Kad se jastuk očisti od prašine i mrvica, možete preći na njegovo čišćenje. Očistite jastuk vlažnom krpom i upotrebite malu količinu blagog deterdženta. Ako su prisutne tvrdokorne mrlje, možda ćete ga morati malo izribati. Međutim, nemojte ribati prejako jer možete a oštetite sam jastuk. Kad ste očistili jastuk, trebali biste ga odložiti negde na otvorenom kako bi se mogao osušiti na vazduhu. Proces sušenja može potrajati neko vreme, zavisi od toga koliko ste vode upotrebili – objasnila je.

foto: Profimedia

Sara je takođe insistirala na tome da je važno biti strpljiv i pričekati dok se jastuk potpuno ne osuši pre nego što ga ponovno prekrijete i stavite na krevet – jer ne želite da se vlaga zadržava u jastuku koja može prouzrokovati razvoj novih bakterija .

Nakon što je jastuk očišćen i osušen, bilo bi dobro da sprečite da se ponovno zaprlja, a to možete učiniti pomoću štitnika za jastuk koji prelazi preko njega pre vaše jastučnice. To znači da su dva sloja tekstila između vašeg lica i stvarnog jastuka.

foto: Profimedia

Ako se mrlja ipak prenese kroz te slojeve i na sam jastuk, mrlju biste trebali tretirati što je pre moguće. Da biste to učinili, pokušajte staviti malu količinu praška za pranje ili tekućeg deterdženta na to područje, a zatim oprati kao i obično, piše Mirror.

(Espreso/Mirror)