PAZIMO SE SVI
SLEDEĆI NA UDARU VODOSTAJI SAVE I DUNAVA? Meteorolozi ukazali na bitnu pojavu koja može da UGROZI SRBIJU
Padavine su glavni uzročnik, ali osim padavina postoji još uzroka
Poplave u jučerašnjem danu, nastavak padavina i katastrofalne štete upalile su taster žutog i narandžastog meteoalarma i s tim u vezi pokrenule polemike.
Slobodan Sovilj, meteorolog i Dejan Vladiković, hidrolog razgovarali su sa voditeljima Pulsa Srbije i dali neke smernice kako da se nosimo u ovim situacijama, ali i šta da očekujemo od vremena u narednom periodu.
- Više padavnina biće na zapadu i jugozapadu Srbije, a onda će se u nedelju ta zona izmestiti ka istoku i jugoistoku zemlje - rekao je Sovilj.
Padavine su glavni uzročnik, ali osim padavina postoji još uzroka.
- To su topljenje snega i ekstremne padavine. Ciklon je bio jak. U Crnoj Gori je palo oko 150 litara, isti slučaj je i sa Hrvatskom i Slovenijom - rekao je Vladiković.
- Ovakve ekstremne padavine socio-ekonomskih razmera, moramo znati 10-15 dana unapred. Kada govorimo o zimi, nema naznake snega u nižim predelima, a u svakoj narednoj kišnoj epizodi, granica snega se spušta na niža područja, odnosno već na visinu od 500-600 metara nadmorske visine - rekao je Sovilj, i preneo informacije iz hidrometeorolškog zavoda da će zima ove godine biti blaga.
Da li su po visini vodostaja kritične reke Sava i Dunav?
- Ima prostora za to. Imaćemo jakih porasta Save i Dunava, ali će reke ostati u svojim koritima - rekao je Vladiković.
Stručnjaci su naveli da mnoge stvari meteorolozi i hidrolozi ne mogu predvideti jer je u pitanju priroda, ali da se zato i izdaju žuti i narandžasti alarmi i crveni u ekstremnim slučajevima.
Voditelji su posebno naglasili važnost čuvanja higijene reka i pored fokusa problema s poplavama, zamolili gledaoce na osvešćivanje bitnosti očuvanja životne sredine i odlaganje otpada na prava mesta.
(Espreso/Kurir)