alarmantno
DELE SNIMKE NASTAVNIKA, PA PIŠU VULGARNE KOMENTARE: Problematično ponašanje SRPSKIH ĐAKA zabrinulo prosvetare
"Dobro definisan protokol, sa konkretnim kaznama za konkretna dela, mogao bi da iskoreni ovakve probleme"
Prosvetni radnici su najavili izlazak na ulice 1. decembra kako bi dali podršku kolegama i koleginicama koji trpe fizičko i/ili psihičko nasilje.
Nakon što je javnost uznemirio snimak iz trsteničke Tehničke škole na kojem se vidi kako učenici izmiču stolicu profesorki, koja pada na pod, na Tiktoku se pojavio još jedan sramni snimak omalovažavanja prosvetnih radnika.
Jedan đak je snimao profesorku tokom časa u Beogradu, pa snimak postavio na društvene mreže, označavajući je kao nekakav seksualni objekat.
- Dobra! Je l' je bariš, buraz? - napisao je potom jedan učenik ispod snimka i dobio odgovor: "Ne buraz, tvoja je."
Pojedini su se raspitivali koliko profesorka ima godina, kako se zove, odakle je, ostavljajući i vulgarne komentare.
Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, kaže da su ovakvo nepoštovanje i nedisciplina prisutni od 90-ih godina prošlog veka, ali da postaje sve gnusnije.
- Deca su i ranije komentarisala da li je neka nastavnica lepa i slično, ali ovako daleko se sve češće ide. Takvo ponašanje je nedopustivo. Ne dešavaju se takve stvari od juče. Ovakva socijalna zapuštenost učenika možda se dodatno razvila tokom vanrednog stanja zbog koronavirusa, kada deca nisu imala kazne, sve je bilo onlajn, pa se sada ponašaju tako. Najčešće takve stvari čine deca koja određeni model ponašanja imaju kod kuće, pa isti prepisuju u školi - kaže Antić.
On dodaje da je liberalan stav i nekažnjavanje ono što je dovelo do ovoga. Rešenje vidi u protokolu o zaštiti nastavnika.
- Dobro definisan protokol, sa konkretnim kaznama za konkretna dela, mogao bi da iskoreni ovakve probleme. Inače, zbog lošeg položaja prosvetnih radnika, ovakvih i sličnih napada i ponižavanja sindikati su najavili izlazak prosvetara na ulice širom Srbije za 1. decembar - ističe.
Antić kaže da to treba da bude dostojanstvena šetnja kojom će se skrenuti pažnja na probleme.
- Što više nastavnika mora da se iskaže ako ima problem. Veliki broj nastavnika je plašljiv. Stide se da prijave slične stvari uglavnom da ne bi došli na stub srama kod dece, kolega i roditelja - zaključuje Antić.
(Espreso / Kurir)