MUNDIJALSKA GROZNICA
SP 2010: Veselje Srba protiv Nemaca pa KRAH protiv Australije, Španci za istoriju i Suaresova "ruka spasa" (VIDEO)
Izabranici Radomira Antića od sjaja do očaja, "crvena furija" prvi put postala šampion sveta, a Urugvaj slavio Luisa i potez u 120. minutu
Nastavljamo naš serijal "Mundijalska groznica", a prisećamo se 19. Svetskog prvenstva održanog u Južnoj Africi od 11. juna do 11. jula 2010. godine.
Ovo je bio prvi put da je domaćin Mundijala jedna afrička zemlja, a osvajač "Zlatne boginje" bila je Španija, tada aktuelni prvak Evrope.
"Crvena furija" prvi put postala je planetarni šampion, a takođe i prva evropska selekcija sa peharom osvojenim van Starog kontinenta.
IZBOR DOMAĆINA
U oktobru 2007. godine doneseno je novo pravilo da pri izboru domaćina dolazi do rotacija među kontinentalnim federacijama.
Odlučeno je da naredni domaćin bude Afrika, a za FIFA je stiglo četiri ponude za organizaciju - Egipat, Libija i Tunis, Maroko i Južna Afrika.
Svetska kuća fudbala donela je odluka da prvenstvo ne može da bude organizovano u dve zemlje i Tunis se pokuvao, a samim tim i Libija.
Na kraju, Južna Afrika dobila je 14 glasova, četiri više od Maroka, dok je Egipat bio na nuli.
SRBIJA - NARODNO VESELJE PROTIV NEMAČKE, AUSTRALIJA ZA HOROR, A BILA JE TU I GANA...
Fudbalska reprezentacija Srbije u kvalifikacijama pod komandom Radomira Antića bila je prva ispred Francuske, a prvi rival na Mundijalu bila je Gana.
Afričku selekciju tada je predvodio naš stručnjak Milovan Rajevac, a kada se činilo da neće biti golova, odnosno podela bodova, dogodio se krah...
Zdravko Kuzmanović igrao je rukom na očigled celog stadiona, a Asamoa Đan pogodio je za penala i minimalnu pobedu "crnih zvezda".
Pet dana kasnije, 18. juna narodno veselje protiv Nemačke! Prvo je Miroslav Klose u 37. minutu dobio crveni karton, a minut kasnije Milan Lane Jovanović savladao je Manuela Nojera.
Na isteku sat vremena igre, Vladimir Stojković sačuvao je trijumf nad "pancerima" čekan 37 godina kada je odbranio penal Lukasu Podolskom.
U poslednjem, trećem kolu "orlovima" je bilo potrebno slavlje za plasman dalje, ali je od euforije posle meča sa Nemcima stigao horor protiv Australije.
"Kenguri" i izabranici Radomira Antića su ispali, izgubili su 2:1 i grupnu završili kao poslednji na tabeli.
DEBITANTI I GRUPNA FAZA
Jedini debitant u Južnoj Africi bila je selekcija Slovačke koja je prošla grupu kao druga iza Paragvaja.
Upravo u toj grupi videli smo prvo od dva velika iznenađenja pošto je aktuelni branilac trofeja Italija bila četvrta sa samo dva boda.
Ispred njih je bio i Novi Zeland sa tri boda i ostaće upamćeni kao jedina reprezentacija bez poraza u Južnoj Africi.
"Azuri" su odigrali po 1:1 sa Paragvajem i Novim Zelandom, a poraženi su 3:2 od Slovačke.
Drugo iznenađenje je Francuska sa jednim bodom, tri manje od trećeplasiranog domaćina, drugog Meksika i prvog Urugvaja.
"Trikolori" su odigrali 0:0 sa Urugvajem, izgubili od Meksika 2:0, a potom i 2:1 od Južne Afrike.
OSMINA FINALA
Gana našeg Rajevca plasirala se u četvrtfinale pošto je posle produžetaka sa 2:1 izbacila Ameriku, dok je Nemačka dobila Englesku 4:1.
Argentina čiji je selektor tada bio Dijego Armando Maradona lagano je slavila protiv Meksika 3:1, a Španija je sa 1:0 bila bolja od Portugala.
Luis Suarez je sa dva gola doneo Urugvaju trijumf od 2:1 protiv Južne Koreje, a Holandija je izbacila Slovačku (2:1), a Brazil Čile (3:0).
San je nastavio da sanja Paragvaj pošto je bio bolji od Japana posle penala sa 5:3, dok je posle 120 minuta bilo bez golova.
ČETVRTFINALE
Najbolja utakmica četvrtfinala viđena je između Urugvaja i Gane, a u glavnoj ulozi bio je Luis Suarez.
Igrao se 120. minut, odnosno poslednji sekund drugog produžetka kada je napadač rukom izbacio loptu sa gol linije i dobio direktan crveni karton.
Asamoa Đan šutirao je penal za pobedu pri rezultatu 1:1, ali je promašio penal i kasnije su "urusi" preko bele tačke slavili 4:2.
Nemačka je Maradoninu Argentinu razbila sa 4:0, dok je Brazil pognuo glave protiv Holandije i izgubio 2:1.
San Paragvaja prekinuo je David Vilja golom u 83. minutu za Španiju.
POLUFINALE
Holandija i Urugvaj igrali su otvorenu utakmicu do 69. minuta, a potom su "lale" dale dva gola za četiri minuta i na kraju slavile 3:2.
Sa druge strane Španija je pogotkom Karlosa Pujola izbacila Nemačku.
TREĆE MESTO
Nemačka je pobedila Urugvaj 3:2, ali videli smo prvo vođstvo "pancera", pa potom preokret na 2:1, a slavlje je doneo Sami Kedira u 82. minutu.
FINALE
Istorijsku prvu titulu prvaka sveta Španiji je protiv Holandije u 116. minutu doneo Andres Inijesta, a selektor je bio Visente del Boske.
Vezista Barselone tada je ispod dresa pokazao majicu sa posvetom Danijelu Harkeu, kapitenu Espanjola koji je 8. avgusta 2009. godine preminuo od srčanog udara u hotelskoj sobi u Firenci.
Podsetimo, "crvena furija" tada je bila aktuelni evropski prvak, a posle Južne Afrike odbranila je kontinentalnu krunu 2012. godine.
NAGRADE
Zlatna lopta - Dijego Forlan (Urugvaj)
Zlatna kopačka - Tomas Miler (Nemačka) - pet golova
Zlatna rukavica - Iker Kasiljas (Španija)
Najbolji mladi igrač - Tomas Miler (Nemačka)
FIFA fer-plej trofej: Španija
(Espreso)