naučite
KAKO SE BEBA PRAVILNO POVIJA? Svaki roditelj bi ovo trebalo da ZNA, pravo je vreme da NAUČITE
Prestanite sa povijanjem kada vaša beba može da se prevrne na stomak ili ako izgleda da se vašoj bebi taj ograničeni prostor ne sviđa
Povijanje bebe je jedna od osnovnih stvari koje novopečeni roditelji moraju da nauče.
Ovaj postupak treba da uradite ispravno, kako bi bebi bilo udobno i kako bi mogla lakše da spava jer je poznato da povijanje bebe utiče i na njen san.
Koje bebe mogu da se povijaju?
Povijanje je za veoma male bebe – od rođenja do perioda kada počnu da pokazuju znake da mogu da se prevrnu (obično od 4 do 6 meseci, ali ponekad i mlađe).
Koje bebe ne treba povijati?
Prestanite sa povijanjem kada vaša beba može da se prevrne na stomak ili ako izgleda da se vašoj bebi taj ograničeni prostor ne sviđa. Alternativa povijanju je upotreba bezbednih vreća za spavanje bebe.
Nemojte da povijate bebu ako deli krevet sa drugom osobom, a takođe nemojte da ih povijate ako planirate da koristite i vreću za spavanje.
Kako se povija beba?
1. Koristite laganu tkaninu od pamuka ili muslina za povijanje. Ćebad nisu bezbedna jer mogu da dovedu do pregrevanja.
2. Sprečite pregrevanje tako što ćete se uveriti da vaša beba nije previše obučena ispod omotača. Ako je vreme toplo, bebi će možda trebati samo majica i pelena, a ako je hladno, možete joj ispod obući lagan kombinezon.
3. Novorođene bebe se obično povijaju sa rukama prekrštenim na grudima.
4. Uverite se da je beba na leđima, sa nogama na dnu krevetića. Ne pokrivajte bebinu glavu i lice.
5. Za efikasnije povijanje, omotač mora da bude čvrst, ali ne previše čvrst. Bebine grudi treba normalno da se pomeraju prilikom disanja.
6. Obloge ne bi trebalo da budu previše čvrste oko bebinih kukova i nogu. Ako je pravilno povijena, bebine noge bi trebalo da budu u stanju da se savijaju u kukovima sa razdvojenim kolenima.
(Espreso/Yumama.com)