Mornar Popaj, Foto: Profimedia

KO BI REKAO

MORNAR POPAJ JE STVARNO POSTOJAO: Izgledao je ISTO kao crtani lik, pogledajte samo (VIDEO)

Inspiracija za Popaja bio je Frenk Figel, koga su stanovnici Čestera prozvali "Roki".

Objavljeno: 14.11.2022. 14:42h > 14:52h

Pomislili biste da je, kao i svaki drugi crtani lik nastao u prošlosti, i Popaj mornar izmišljen u nečijoj mašti, ali to nije slučaj. Popaj je zapravo zasnovan na stvarnoj osobi čije su karakteristike slične onima iz crtanog lika, a životna priča tog čoveka je neverovatna!

Kako je nastao jedan od omiljenih dečijih junaka?

Stvorio ga je Elzi Krisler Segar, poznati dizajner crtanih filmova koji je radio za Njujork tajms. Naime, Nev Iork Times je zamolio Segara 1919. godine da smisli novi lik iz crtanog filma koji će se pojaviti među mlađim generacijama.

Segar je bio iz grada zvanog Čester u Ilinoisu, SAD, u kojem je bilo mnogo zanimljivih ličnosti koje bi usvojio u svoje crtane filmove.

Inspiracija za Popaja bio je Frenk Figel, koga su meštani prozvali "Roki". Frenk je rođen 1868. godine i emigrirao je sa porodicom iz Poljske u Ameriku kao mlad. Veći deo svog života radio je kao barmen, a ne kao mornar, iako je uvek govorio da želi da plovi oko sveta.

Nadimak "Popaj"

Bio hrabar, imao je jaku bradu, debele ruke i pušio je kao odžak. Uvek bi nosio prugastu mornarsku majicu, kapu i nikada nije izlazio iz kuće bez lule za u ustima. Prirodna deformacija njegovog lica bila je to što je imao jedno oko veće od drugog, pa je tako dobio i nadimak „Pop-Eie“.

Iako je voleo da ulazi u tuče, jer su ga ljudi smatrali nenormalno jakim za njegovu građu i godine, voleo je i da bude ljubazan i da pomogne drugima, posebo slabijima od sebe. Ove iste karakteristike su predstavljene u crtanim filmovima Popaj kroz glavnog junaka.

Segar je upoznao Frenka u lokalnom baru u Česteru gde je odmah znao da je to njegov lik iz snova. Njegovo srce je takođe bilo veliko, jer je voleo da se igra sa decom oko Čestera i priča im priče, a to je posebno inspirisalo dizajnera.

Lik je zaista eksplodirao i pojavio se u 500 novina širom Amerike, a kasnije, 1930-ih, čak je privukao pažnju širom sveta. Nažalost, Sejdžer je umro u 45. godini 1938. godine, a 1947. i Frenk Figel.

(Espreso)