ŽIVOTNA SREDINA
"CRKVENO BRDO" JE NAJZNAČAJNIJA EKOLOŠKA ZONA U VRNJAČKOJ BANJI! Postoje dobri razlozi za to
Planiranje i korišcenje raspoloživog prostora mora biti u skladu sa ekološkim potencijalom
Najznačajnija ekološka zona u Vrnjačkoj Banji je "Crkveno brdo" sa zelenilom, nadvisujućim položajem i Lipovačkom rekom, kao velikim ekološkim potencijalom, predstavlja zonu sa potencijalnim negativnim uticajem na životnu sredinu zbog velikih gustina stanovanja, preizgradenosti, pojave povećanih intenziteta komunalne buke, povećanih koncentracija polutanata atmosfere i promenu mikroklimatskih uslova, naročito pri nepovoljnim meteorološkim uslovima.
Ekološka valorizacija područja Plana, data je na osnovu postojećih podataka o prostoru, evidentiranih i mogućih konflikata u prostoru, potencijalno ugroženih medijuma i povredivih objekata i lokacija, kao i smernica izveštaja o Strateškoj proceni uticaja Generalnog plana na životnu sredinu.
Ekološko-prostorna osnova postojećeg stanja i procenjeni kapacitet životne sredine za planirane namene, moraju biti ekološki saglasni kako bi se sprečilo narušavanje „ekološkourbane” ravnoteže.
Planiranje i korišcenje raspoloživog prostora mora biti u skladu sa ekološkim potencijalom.
Na osnovu karakteristika životne sredine u celini „Centar” i njenim zonama, gde postoji mogućnost da životna sredina bude izložena značajnom uticaju, predložene su obavezne smernice i mere:
■ zaštita izvorišta lekovitih voda (od nekontrolisanog i neracionalnog korišcenja, od zagađivanja i ugrožavanja izdašnosti) sa preporukom prioritetnog korišcenja u funkciji Banje i za razvoj Banje,
■ zaštita toka i priobalja Vrnjačke i Lipovačke reke od svih oblika i vrsta degradacije i zagađivanja,
■ funkcionalno povezivanje zona uz prioritetno poštovanje mera zaštite životne sredine,
■ oživljavanje pejzaža uz maksimalnu integraciju priobalja reka realizacijom funkcija i sadržaja za sportsko-rekreativne i turističke potrebe sa maksimalnim ozelenjavanjem prostora,
■ očuvanje ekološke stabilnosti stalnom kontrolom graničnih kapaciteta prostora, ekološke celine i zona pojedinačno,
■ zaštite pejzažnih vrednosti očuvanjem elemenata autohtonosti i prepoznatljivosti,
■ obaveznih procena mogućih uticaja na kapacitet i kvalitet životne sredine pri realizaciji planiranih projekata,
■ dozvoljenih minimalnih intervencija za preoblikovanje postojećih uređenih zelenih površina,
■ parterno uređenje prostora i površina oko postojećih i planiranih projekata, saglasno lokacijskim i zonskim uslovima.
Ekološka celina je zonirana prostorno i funkcionalno, prema kriterijumima za održivi razvoj i prema smernicama Strateške procene uticaja Generalnog plana Vrnjačke Banje.
Mere prevencije, sprečavanja degradacije, otklanjanja uzroka potencijalno štetnih uticaja na izvoru nastanka, upravljanje rizikom u životnoj sredini, mere zaštite i monitoringa životne sredine integralni su deo plana namene prostora za područje Plana.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta opštine Vrnjačka Banja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(Espreso)