PREČIŠĆAVANJE VODE
VRNJAČKA BANJA JE KRALJICA BANJSKOG TURIZMA! Sada je pronađeno rešenje za otpadne vode ovog bajkovitog mesta
Za realizaciju projekta idejno rešenje je izradila Vodotehnika iz Beograda
U Vrnjačkoj Banji radi se na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koje trebalo da se gradi u dve faze.
Za realizaciju projekta idejno rešenje je izradila Vodotehnika iz Beograda.
- Na postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Vrnjačka Banja dolaze otpadne vode naselja Vrnjačka Banja, Vrnjci, Lipova, Novo Selo, Ruđinci, Štulac, Vraneši, Vukušica, Gračac, Otroci, Podunavci i Rsavci, a locirano je u naselju Štukac na Zapadnoj Moravi. Predviđeno je da se otpadne vode nakon prečišćavanja ispuštaju u reku Zapadna Morava. Planirano je da se postrojenje gradi u dve faze, prva do 2035. godine za 32.000 ES (ekvivalentnih stanovnika) i druga do 2040. godine za 40.000 ES. Postojeću kanalizacionu mrežu ima naselje Vrnjačka Banja dužine oko 55,60 km sa većim brojem izliva u Zapadnu Moravu. Delimično izgrađenu mrežu imaju naselja Vrnjci, Lipova, Novo Selo, Ruđinci, Štulac, Vraneši i Podunavci koja je, kako se navodi u urbanističkom projektu, loše izvedena i pored otpadnih voda prihvata veliki procenat kišnih i procednih voda. Ostala seoska naselja nemaju kanalizaciju.
- U novom postrojenju predviđa se ugradnja 4+1 crpnog agregata kapaciteta 50-60 l/s. Maksimalna količina otpadnih voda koja se potiskuje u proces prečičšćavanja je do 120 l/s. Otpadna voda oslobođena mehaničkih nečistoća odlazi na biološku obradu. Predviđena je SBR ciklična tehnologija sa četiri prihvatna bazena zapremine po 2000 m3 - ističe se u idejnom rešenju.
Nakon biološkog tretmana voda ide na dezinfekciju i zatim se ispušta u reku.
Poseban objekat je planiran za mehaničku dehidraciju mulja.
Inače, Vrnjačku Banju nazivaju i kraljicom banjskog turizma. Od davnina je bila poznata po svojim lekovitim izvorima.
Lečenje se sprovodi pijenjem, kupanjem, inhaliranjem i ispiranjem mineralnim vodama. Uvek je potrebno konsultovati lekara pri upotrebi ovih voda. U Vrnjačkoj Banji se nalazi i specijalizovana bolnica „Merkur“.
Osim zdravstvenog turizma, Vrnjačka Banja je čuvena i po drugim zanimljivostima.
Najveću posećenost Vrnjačka Banja tokom godine beleži za vreme Karnevala. Tada se banja gosti brojne turiste, kako domaće, tako i iz inostranstva. Vrnjački Karneval je po posećenosti odmah posle festivala Egzit i Guča. Veliki broj maskembala, festivala, izložbi, koncerata, pozorišnih predstava i sportskih dešavanja se organizuje u julu, a u spomen osnivanja Osnovatelnog fundatorskog društva kiselo vruće vode u Vrnjcima (14. jul). Centralni događaj je međunarodna karnevalska povorka.
Rimski bunar Fons Romanus
Oruđe iz vremena praistorije (mlađeg kamenog doba) može se videti u stalnoj postavci „Ladarište – praistorija Vrnjaca“ Zavičajnog muzeja. Zavičajni muzej je najstarija građevina (građen od 1888) u Vrnjačkoj banji posle crkve i nalazi se iznad izvoda Topla voda. Poznati je i kao zamak Belimarković.
Najstarija građevina u Vrnjačkoj Banji je Hram rođenja presvete Bogorodice iz vremena vladavine Miloša Obrenovića, a u okolini banje nalaze se manastiri Žiča, Studenica, Ljubostinja i Stubal koji čuvaju uspomenu na slavnu srednjovekovnu istoriju Srbije i dinastiju Nemanjića.
Most ljubavi
Ljubav oficira Relje i učiteljice Nade i most na kom su se oni sastajali postao je simbol Vrnjačke Banje. Most ljubavi je mesto na kom devojke koje žele da sačuvaju svoju ljubav dolaze i kače katance potpisane njihovim imenima i imenima njihovih partnera, a ključeve po običaju bacaju u reku.
Ribolovci mogu uživati i na Zapadnoj Moravi, a ljubitelji planinarenja imaju priliku da prošetaju planinom Goč.
„Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta opštine Vrnjačka Banja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“
(Espreso)