Ko će ostati, a ko odustati od Vračara?, Foto: Profimedia

HAOS opšti

"RUSI I UKRAJINCI ĆE IH ISTERATI ODATLE!": Bukti BUNA na Tviteru, Crnogorci ne daju VRAČAR ni za ŽIVU GLAVU! (FOTO)

Prema zvaničnim podacima, od početka rata do oktobra u Srbiji ima preko 104.000 Rusa, dok Ukrajinaca ima oko 20.000

Objavljeno: 13.11.2022. 17:32h

Mnogi državljani Rusije i Ukrajine stacionirali su se u Srbiji, većina konkretno u Beogradu. Neki od njih su ovde samo privremeno, dok drugi već imaju biznis i porodične planove koje žele da ostvare kod nas.

Treći talas dolaska emigranata iz Rusije, nakon odluke o masovnoj mobilizaciji, potpuno je poremetio cene izdavanja stanova u Beogradu, posebno na opštini Vračar, gde su kako legenda kaže državljani Crne Gore redovni stanari i vlasnici nekretnina, pa je tako i nastaja jedna objava koja je izavala reakcije mnogih korisnika Tvitera.

"Ukrajinci i Rusi će da isteraju Crnogorce sa Vračara", stoji u objavi na Tviteru koja je naišla na preko hiljadu lajkova i mnoštvo komentara.

Jedan korisnik se nasmejao i napisao da će Crnogorci teže isterati Ruse sa pomenite opštine, ali ne i da je ta misija nemoguća, na šta je dobio sledeće odgovore.

Da se Crnogorci neće tako lako predati u toj "misiji", napisao je još jedan korisnik.

Dok je jedan korisnik aludirajući da doseljenike iz drugih delova Srbije, napisao da će dolazak Rusa i Ukrajina pre njih udaljiti od srpske prestonice.

U polemiku se uključio čak i jedan Crnogorac.

Podsetimo, izbeglice iz Ukrajine ili Rusije imaju pravo da u Srbiji bez vize borave najviše 90 dana, odnosno tri meseca, a nakon toga moraju da regulišu svoj boravak u našoj državi. Na ovu temu razgovarali smo sa Radošem Đurovićem direktorom Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

"Kada govorimo o izbeglicama iz Rusije i Ukrajine, oni imaju pravo boravka bez vize u Srbiji 90 dana, za to vreme dok su ovde razmišljaju šta će dalje, neki odlaze, a drugi ostaju. Ukrajinci imaju pravo da traže privremenu zaštitu koju dobijaju na godinu dana. To je poseban oblik zaštite i za tih godinu dana u Srbiji imaju pravo na legalan boravak, pravo na rad, na obrazovanje, na zdravstveno osiguranje", kaže Đurović za portal Espreso.

S druge strane, kako objašnjava naš sagovornik, Rusi u prvih 90 dana mogu da zasnuju radni odnos ili otvore firme, što je najčešća solucija i na taj način regulišu boravak kod nas. Oni mogu da traže azil, ali to se veoma retko dešava.

S druge strane, Rusi u prvih 90 dana mogu da zasnuju radni odnos ili otvore firme, mogu da traže azil, ali to se veoma retko dešava. Oni na taj način regulišu boravak kod nas.

Vračarfoto: Dragana Udovičić, Printscreen

Prema zvaničnim podacima, od početka rata do oktobra u Srbiji ima preko 104.000 Rusa, dok Ukrajinaca ima oko 20.000.

"Upitno je koliko je od svih tih ljudi ostalo u zemlji jer oni mogu slobodno da se kreću, da putuju, ali kada prijavite boravak negde onda u većini slučajeva imate i neku nameru da ostanete", priča naš sagovornik.

U Srbiji ne postoji univerzalno pravilo koliko viza može da traje.

"Viza se dobija na osnovu rada tako da dužina trajanja vize zavisi od zaposlenja. Ne postoji univerzalno pravilo o trajanju vize, sve zavisi od ugovora na koji period su zaposleni i to se na godišnjem nivou preispituje. O tome odlučuje policija i od njih zavisi koliko će nekome produžiti vizu", rekao je naš izvor.

Na tviteru se svakodnevno povede neka polemika o njihovom dolasku u Beograd, a uglavnom su u pitanju iskustva stanara koji su zbog bahatih stanodavaca morali da napuste mesto dotadašnjeg boravka. Kako su strani državljani koji su došli iz Rusije bolje platežne sposobnosti, stanodavci su to iskoristili u svoju korist.

(Espreso)