ČUVAJTE SE!
U BEOGRADU CVETA CRNO TRŽIŠTE GROBNIH MESTA: Ne nasedajte na ove oglase, OPREZ!
Privatnici u Malom Mokrom Lugu prodaju parcele na kojima se sahranjuju ljudi
Vlasnici zemljišta pored groblja u Malom Mokrom Lugu u Beogradu prodaju svoje privatne parcele ljudima koji žele da sahrane pokojnike, a zatim pomere ogradu groblja i tako ga prošire. Zvuči neverovatno, ali je istina, novine su pune oglasa za prodaju grobnih mesta. Direktor JKP "Pogrebne usluge" Vladan Đukić apeluje na građane da ne nasedaju na takve oglase, jer je to kažnjivo po zakonu. Ističe i da je u Beogradu obezbeđeno za sledeće dve i po do tri godine dovoljno mesta za sahranjivanje.
Vladan Đukić upozorava građane da ne nasedaju na oglase za prodaju parcela za sahranjivanje i da ne daju novac, već da dođu u JKP "Pogrebne usluge" i o tome se informišu.
"Sva groblja u gradu su vlasništvo Grada Beograda, a grobnice i grobna mesta se daju u zakup na deset i na pedeset godina. Ne mogu se prodati drugom fizičkom licu, taj ko je zakupac ne može da proda nešto što nije njegovo", naglasio je Đukić.
Objasnio je i da svaki građanin koji neće više da plaća zakup može da podnese zahtev da vrati grobno mesto ili grobnicu, a JKP "Pogrebne usluge" preuzima to mesto i priprema ga za neku sledeću sahranu.
Kaže da ima ljudi koji nasedaju na oglase, ali i ukazuje da je to kažnjivo po zakonu i da se plaća kazna do 20.000 dinara.
"Svi građani koji takvo nešto kupe i dođu u JKP 'Pogrebne usluge', onda kada im se ukaže na odluke o sahranjivanju Grada Beograda, tek onda shvate gorku istinu da su obmanuti", navodi on.
Ko je nadležan za prodaju u Malom Mokrom Lugu
Privatnici u Malom Mokrom Lugu prodaju parcele na kojima se sahranjuju ljudi. Vlasnici koji imaju svoje zemljište pored groblja prodaju svoje privatne parcele ljudima koji žele da sahrane pokojnike, a zatim pomere ogradu groblja i tako ga prošire.
Đukić ističe da to nije legalno, ali da JKP "Pogrebne usluge" upravljaju na deset grobalja u Beogradu, a da u Malom Mokrom Lugu na to treba da reaguju nadležne institucije iz te opštine.
"Ako su groblja već mala, a tu su porodice koje već desetinama godinama sahranjuju svoje najmilije i otkupljuju delove privatnih parcela od privatnika, po Zakonu o sahranjivanju deset godina se to ne sme dirati. Šta će biti posle toga zavisi od odluke te opštine", objasnio je on.
Navodi i da tako kupljena grobna mesta, osim što nisu po zakonu, nisu ni jeftinija od onih koja se zakupljuju preko JKP "Pogrebne usluge".
Da li Beograd ima dovoljno grobnih mesta
Ističe i da proširenje grobalja podleže Generalnom urbanističkom planu Grada Beograda s Agendom održivog razvoja 2030. godine.
To znači, ističe, da mora da se razmišlja najmanje 50 godina unapred.
Navodi i da je obezbeđeno za sledeće dve i po do tri godine dovoljno mesta za sahranjivanje u zavisnosti od groblja.
"Trenutno je ova gradska vlast pokrenula eksproprijaciju još 80 hektara na Bežanijskoj kosi. Sledeće godine počinjemo i realizaciju projekta groblja u Batajnici, Ugrinovcima i Kaluđerici", najavio je Đukić.
Pored podrške ideji izgradnje Aleje zaslužnih građana na Bežanijskom groblju, najavljuje da će pokrenuti i izgradnju Aleje besmrtnog puka – prve linije za sve one Beograđane koji su branili naš narod i na Košarama i sukobima u devedesetim godinama.
"To bi trebalo da bude jedan mali Zejtinlik u Beogradu", rekao je Đukić.
(Espreso / RTS)