Stara žena sa crnom maramom / Ilustracija, Foto: Youtube: Printscreen / Ilustracija

jezivo!

OBIČAJ KOJI LEDI KRV U ŽILAMA: Vlaška žena izgovara SABLASNE reči na GROBU u Klokočevcu, evo ZAŠTO! (VIDEO)

Umreti se mora, stoga tzv. sprovodni biznis nikada nije upoznao šta je to reč "kriza"

Objavljeno: 08.11.2022. 15:45h

Sprovodni se običaji razlikuju od naroda do naroda, a na nekim delovima Balkana ustalilo se naricanje. Dakle, radi se o jadikovanju i jecanju kraj pokojnika, na grobu za vreme ukopa. U tkv. Branićevskom okrugu u Srbiji i dan danas postoje profesionalne narikače koje nariču za novac.

Osim u Srbiji, naricaljke su u prošlosti bile poznate i u Hercegovini te u Dalmatinskoj Zagori, Dubrovniku, Lici i u nekim delovima Banovine i Slavonije. Često su naricali članovi porodice, odnosno žene, a najtužnije su naricaljke imale majke i sestre. Ako nisu znale kako to činiti, postojale su žene iz sela koje su jako dobro naricale i koj su onda taj posao preuzimale za određenu nagradu ili tek kao uslugu.

Groblje / Ilustracijafoto: Dragan Kadić/ Ilustracija

Zanimljivo je da je to naricanje bilo poznato još u starom Egiptu, te Mesopotamiji, gde su naricali za uništenim gradovima ili hramovima.

Naricanje obeležava tužan tekst te jadikovanje i na kraju jecanje. U prošlosti nije bilo mrtvačnica te je pokojnik do ukopa ležao u kući na odru, dok su narikače naricale oko njega. Naricale bi i prilikom ispraćaja iz kuće, te pri samom ukopu, na kojem se obično događala kulminacija naricanja.

Naricanjem su se izražavali jadi onih koji ostaju iza pokojnika, ali su se slali i pozdravi i poruke onima koji su već umrli, koji su na drugom svetu.

Evo jedne naricaljke iz Imotskog:

Mila seko, seko mila,

ti si uvek dobra bila

i mene si razumila

ti mi ode, seko mila,

pozdravi mi Iku moga

ako tebe seko pita,

šta je novo u Parlovin

ti mu reci seko mila,

mlađarija podgojena

i po svitu razasuta,

sve se kuće popravile

i nanovo sagradile,

njegova se porušila

po njoj raste mahovina.

Naricaljke sadrze i dosta improvizacije. Negde se naricalo u zboru, a negde je to radila samo jedna osoba. Takođe, za naricanje je važan i položaj tela, koji varira od regije do regije, no obično se radi o tome da se narikače pomiču, hodaju ili ljuljaju napred-nazad, što itekako doprinosi dramatizaciji celog događaja.

Narikače ne pevaju noću kako ne bi privukle demone.

Poslušajte kako je izgledalo naricanje u 20. veku, naricanje Vlaške žene na grobu u Klokočevcu:

(Espreso / Lepote Srbije)