Foto: RINA

pdigao šljivike za ponos

MLADEN ŽIVI U LONDONU, ALI ZAVIČAJ NIJE ZABORAVIO: U rodnom selu proizvodi RAKIJU koja je čak nominovana za UNESKO

Njegovi šljivici su specifičlni po tome što su u potpunosti organski, sadnice su prikupljane u šumama Kablara i Ovčara, a sve se uzgaja bez pesticida

Objavljeno: 02.11.2022. 22:56h > 22:59h

Pre nekoliko decenija napustio je svoj zavičaj, ali opet se vratio rodnom selu. Mladen Jovašević živi u Londonu, ali je odlučio da ne zapostavi imanje u Prijevoru kod Čačka. Podigao je zasade čuvene šljive ranke i proizvodi ono po čemu je ovaj kraj nadaleko poznat i čuven u čitavom svetu - rakiju šljivovicu, koja je čak nominovana i za UNESKO listu.

„Detinjstvo sam proveo u podnožju planine Kablar, otišao sam u svet, ali koreni su me uvek vukli nazad. Svuda je lepo, ali gde god se kaže rakija - prva asocijacija je Čačak. To je naš brend i na njemu treba raditi. Nema razloga da naša rakija ne stoji rame uz rame na svim svetskim policama, barovima i hotelima”, rekao je za RINU Mladen Jovašević.

foto: RINA

Plantaža autohtone sorte ranka prostire se na 15 hektara i broji oko 6.000 stabala. Njegovi šljivici su specifičlni po tome što su u potpunosti organski, sadnice su prikupljane u šumama Kablara i Ovčara, a sve se uzgaja bez pesticida.

Mladen ističe značaj geografskog porekla, a u njegovom degustacionom podrumu, sve je zavičajno, od kablarskog kamena, do bureta stoletnog hrasta u kome odležava „kablarski žubor”.

„Zašto bi išli na stranu, kada sve imamo ovde u krugu od tri kilometra. Naravno, to je ideja, osnovna vodilja da sve napravimo da bude domaće, lokalno, autohtono, zašto bi se stideli i uzimali nešto tuđe, kad imamo sve koje je mnogo kvalitetnije”, zaključuje Mladen.

foto: RINA

Iz Instituta za voćarstvo ističu da ova stara autohtona sorta šljive daje dobre proizvode, ali se mora strogo pratiti red u zasadima čuvene ranke, koja je nekada bila na mestu broj jedan.

„Ova sorta je izuzetna sirovina za proizvodnju vrhunskih rakija šljivovica, poslednjih godina je došlo do nekih rezultata zahvaljujući istraživanju u Institutu za voćarstvo i da su ove novije, uslovno rečeno Čačanska lepotica i Čačanska rodna dosta dobri oprašivači ”, pojasnio je dr Nebojša Milošević, Institut za voćarstvo u Čačku.

(Espreso / RINA)