jezivo
ŠTA JE TO TAČNO U "MUTNOM" VAZDUHU I ZA KOGA JE NAJOPASNIJE? Doktorka objasnila kako ŠTETNE ČESTICE ulaze u krvotok
Broj pored skraćenice PM označava veličinu čestice - PM10 je 10 mikrometara ili manje, PM2,5 je 2,5 mikrometara ili manje
Od svih faktora koji potiču iz životne sredine, zagađen vazduh najviše utiče na zdravlje ljudi. Dokazano je da može da izazove bolesti pluća i krvnih sudova, kancer i druge zdravstvene probleme.
U poslednjem godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji, koji objavljuje Agencija za zaštitu životne sredine, stoji da većina gradova u našoj zemlji ima prekomerno zagađen vazduh. Najveću štetu zdravlju pravi tzv. čestično zagađenje, koja se prati tako što se meri koncentracija sitnih PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu. Broj pored skraćenice PM označava veličinu čestice - PM10 je 10 mikrometara ili manje, PM2,5 je 2,5 mikrometara ili manje. Zbog toga što su ovako sitne, kada se udahnu, ove čestice kroz plućne alveole dospevaju direktno u naš krvotok i izazivaju štetu plućima i srcu, a mogu dovesti i do malignih oboljenja.
- Aerozagađenje je veoma značajno i uvek aktuelno pitanje, ali nas dodatno zabrinjava pred svaku grejnu sezonu. Uticaj aerozagađenja na zdravlje ljudi neosporan je, te su i lekari posebno zainteresovani za ovo pitanje – kaže prim. dr sc. med. Ana Stojanović, načelnik Odeljenja pulmologije u KBC „Bežanijska kosa“, specijalista interne medicine – pulmolog.
Prim. dr sc. med. Ana Stojanović: Svako povećanje štetnih čestica za 10 mikrograma po metru kubnom vazduha, povećava smrtnost od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma pluća za 8 %Foto:Privatna arhiva
Štetne čestice kroz nos i grlo ulaze u krvotok
Prema njenim rečima stepen zagađenja određuju suspendovane čestice u vazduhu kao sto su azot dioksid, sumpor dioksid, ozon, čestice prasine, čađi, dim, otrovni gasovi iz fabrickih dimnjaka i motornih vozila.
- Presudni uticaj na aerozagađenje imaju ljudska delatnost, sagorevanje fosilnih goriva, uglja i drva, erupcije vulkana i požari. Količina čestica manjih od 2,5 mikrometra po metru kubnom vazduha određuje stepen aerozagađenja. Vazduh bogat ovim česticama menja boju i dobija miris. Osim toga, čestice 2,5PM duže ostaju u vazduhu, i tako je povećana mogućnost da se udahnu. One prolaze kroz nos i grlo, i ulaze u krvotok – objašnjava doktorka Stojanović.
Ona ističe da istraživanja pokazuju vezu između izlaganja finim česticama aerozagađenja i prevremene smrti od kardiovaskularnih i plućnih bolesti.
- Za pojedine kardiološke, respiratorne i neurološke bolesti aerozagađenje je značajan faktor rizika. Karcinom pluća primer je ovakvog oboljenja. PM2,5 čestice talože se u krvne sudove, izazivaju upalu i smanjenu elastičnost krvnih sudova, a posledice toga su infarkt i šlog. Svako povećanje ovih čestica za 10 mikrograma po metru kubnom vazduha povećava smrtnost od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma pluća za osam odsto.
Najosetljiviji su deca, stari i trudnice
- Posebno osetljivi na aerozagadjenje su deca, starije osobe i trudnice kod kojih može doći do oštećenja ploda. Savet je zato da u danima kada je aerozagađenje izrazito visoko, osobe koje su u riziku ostanu kod kuće i nose zaštitne maske na otvorenom. Takođe, prostorije treba provertravati samo ujutru kada je vazduh najčistiji. Ishrana bogata antioksidansima može biti značajna u smanjenju štetnog delovanja čestica zagađivaca vazduha.
15.050 je iznosio broj prevremenih smrti u Srbiji usled aerozagađenja - prema proceni Evropske agencije za zaštitu životne sredine iz 2020. godine.
Svako povećanje štetnih čestica za 10 mikrograma po metru kubnom vazduha, povećava smrtnost od kardiovaskularnih bolesti i karcinoma pluća za 8 %.
(Espreso / Blic žena)