REŠENJE
Često pričate SAMI SA SOBOM? Evo šta psiholozi kažu o toj navici
Iznošenje nekih misli naglas zapravo može pomoći da se čovek suoči sa realnošću.
Koliko puta ste primetili da razgovarate sami sa sobom? Ako mislite da radite nešto pogrešno, grešite jer psiholozi kažu da to nije ništa loše.
Kako potvrđuju istraživanja, kada razgovarate sami sa sobom imate višestruke koristi, od povećanja kognitivnih sposobnosti do poboljšane emocionalne ravnoteže.
U nekim kulturama sveta to je obeležje ekscentričnih ljudi, piše RTS. Istina je da kod nekih mentalnih poremećaja, kao što je šizofrenija, oboleli pričaju sami sa sobom, ali to je danas navika rasprostranjena i među normalnim ljudima.
„Glasno pričanje može biti produžetak tihog unutrašnjeg govora, izazvanog aktiviranjem određene motoričke komande“, objašnjava Paloma Mari Befa, viši psiholog na Univerzitetu Bangor.
„Mališani kontrolišu postupke čim počnu da razvijaju jezik. Kada se približi ringli, dete će naglas reći ‘vruće, vruće’ i udaljiti se. Razgovor bez sagovornika može se nastaviti i kada to dete odraste“, istakao je psiholog Žan Pijaže.
Razgovor sa samim sobom smanjuje stres, može da nas motiviše,povećava našu koncentraciju i samopouzdanje i prepoznaje naša negativna osećanja. Može da pruži i mentalni podsticaj, povećava i kognitivne sposobnosti. Tako i mozak bolje radi.
(Espreso)