Tomislav Mićović, Foto: printscreen RTS

šta će biti sa ograničenjem?

EVO ŠTA BI MOGLO DA SE DESI SA OGRANIČENJEM CENA NAFTNIH DERIVATA: Mićović predložio OVO!

Komentarišući globalna upozorenja o mogućim nestašicama dizela, Mićović je ocenio da je snabdevenost tržišta Srbije dizelom dobra

Objavljeno: 28.10.2022. 10:27h

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović izjavio je za RTS da se to udruženje zalaže za ukidanje Uredbe o ograničenju visine cena naftnih derivata i upozorio da se "obilato zloupotrebljava" deo Uredbe koji propisuje da NIS mora poljoprivrednicima da prodaje dizel po povlašćenoj ceni.

Mićović je potrošačima poručio da Udruženje ne traži ukidanje Uredbe zbog enormnog podizanja cena i zarade, već zbog upravljanja zalihama i kupoprodajom energenata.

Ukidanje Uredbe bi obezbedilo stabilnost snabdevanja“, ocenio je Mićović i ukazao na poremećaj na tržištu kada je reč o dizelu.

„U Uredbi, osim ograničenja cena, stoji i obaveza NIS da prodaje dizel gorivo poljoprivrednim gazdinstvima po ceni od 179 dinara po litru, što je 40 dinara niže od tržišne cene, i to se obilato zloupotrebljava“, rekao je Mićović.

foto: printscreen RTS

Istakao je da u Uredbu nije „ugrađen“ mehanizam kontrole namene tog goriva (za poljoprivrednike), kao i da do skora nisu ograničene količine koje gazdinstva mogu da kupe.

„Osam meseci, koliko se primenjuje Uredba, zaista je dug period za primenu privremenih mera“, ocenio je Mićović.

Na konstataciju novinara da su u Srbiji cene goriva među najvišima u regionu, Mićović je odgovorio da razlike u cenama „nisu toliko velike“ kada se uzmu u obzir parametri poput promene kursa dolara i drugih faktora.

foto: PRINTSCREEN/YOUTUBE/AUTOANALIZA, Profimedia

„S druge strane, ukupne fiskalne dažbine na naftne derivate kod nas su među najvišima u regionu, a Srbija nema toliko izbora kada je reč o snabdevanju gorivom, jer nema pristupa morskom putu“, rekao je Mićović.

Komentarišući globalna upozorenja o mogućim nestašicama dizela, Mićović je ocenio da je snabdevenost tržišta Srbije dizelom dobra.

„Ono o čemu se danas razmišlja je budućnost – država se trudi da popuni rezerve a naftne kompanije da optimizuju proizvodnju i snabdevanje tržišta“, zaključio je Mićović.

(Espreso / FoNet/ RTS)