DOBRO POGLEDAJTE
UPOREDILI SMO CENE PROIZVODA U MAĐARSKOJ I SRBIJI, RAČUNICA JE NEVEROVATNA: Šišaju nas od "PUDINGA do SANITARIJA"
Prema podacima Narodne banke Srbije, rast cena hrane i bezalkoholnih pića u septembru u odnosu na avgust iznosio je 2,4 odsto...
U Srbiji je inflacija u septembru iznosila 14 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji mesec, objavila je Narodna banka Srbije i navela da je dinamiku kretanja inflacije i u septembru opredelio rast cena hrane i energenata.
Međugodišnja bazna inflacija, na koju mere monetarne politike mogu da utiču u većoj meri, i dalje je znatno niža od ukupne i u septembru je iznosila 8,6 odsto, kažu u NBS.
Udruženje potrošača Efektiva je na svom Tviter nalogu objavilo poređenje cena u našim trgovinskim lancima u odnosu na one u Mađarskoj. Rezultat je takav da su u Srbiji navedeni proizvodi duplo skuplji nego u Mađarskoj, a evo i detaljnog spiska.
Kako su dalje naveli, cene u Mađarskoj mogu biti još niže, ako se ostvari pravo na povraćaj PDV-a!
Građani Srbije su ispod ovih objava ostavljali komentare, a ovo su neki od njih:
- Izgleda da ćemo u opet u Mađarsku u šoping. A biće izgleda te robe i na pijacama. I tehnika im je jeftinija nego kod nas.
- Pre neki dan na Jutjubu lik iz Nemačke upoređivao cene iz Lidla tamo i ovde, otprilike je sve isto, osim što je kod njih meso duplo skuplje.
- Poenta jeste u činjenicama a to su cene, da nas ovde šišaju koliko je sve skupo, a tamo negde gde su veća primanja isti proizvodi su jeftiniji. To konstantno priča Efektiva, a naši hoće da kažu da Efektiva nije u pravu.
Prema podacima Narodne banke Srbije, rast cena hrane i bezalkoholnih pića u septembru u odnosu na avgust iznosio je 2,4 odsto.
U okviru toga, mesečni rast cena prerađene hrane iznosio je 2,2 odsto, dok je u uslovima i dalje visokih svetskih cena hrane, rasta cena ulaznih troškova u proizvodnji i transportu hrane, kao i negativnih efekata suše i na domaćem tržištu, i u većem delu Evrope, njihov međugodišnji rast iznosio 20,8 odsto.
Cene neprerađene hrane u septembru su zabeležile mesečni rast od 2,7 odsto, dok su u odnosu na isti mesec prethodne godine bile više za 19,6 odsto.
Kod cena energije u septembru su smanjene cene naftnih derivata za 0,9 odsto, dok su, s druge strane, korekcija cena električne energije i nastavak rasta cena čvrstih goriva uticali na to da rast cena na nivou cele grupe u septembru iznosi 2,6 odsto.
Pod uticajem i dalje snažnih troškovnih pritisaka i visoke uvozne inflacije, u septembru je nastavljen i rast cena u okviru bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta).
Ipak, bazna inflacija u Srbiji nastavlja da se kreće na znatno nižem nivou i u odnosu na ukupnu inflaciju i u odnosu na baznu inflaciju u pojedinim zemljama srednje i jugoistočne Evrope, navode iz NBS.
Nižem nivou bazne inflacije nastavlja da doprinosi očuvana relativna stabilnost deviznog kursa u izuzetno neizvesnim globalnim uslovima, kao i srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora koja se kreću u granicama cilja.
Prema avgustovskoj projekciji Izvršnog odbora, u narednim mesecima se može očekivati postepeno usporavanje međugodišnje inflacije, te bi krajem godine trebalo da ona bude niža od trenutne, navodi se u saopštenju.
Nastavak opadajuće putanje inflacije očekuje se i u narednoj godini.
U smeru smirivanja inflatornih pritisaka delovaće dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, očekivano slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, kao i niža eksterna tražnja u uslovima nepovoljnijih izgleda globalnog privrednog rasta.
U kratkom roku smirivanju inflatornih pritisaka doprineće i donete ekonomske mere vlade kojima je ograničen rast cena hrane i energenata na domaćem tržištu, navode iz NBS.
(Espreso)