Foto: TV PRVA/SCREENSHOT

OBRATITE PAŽNJU

"DELUJE POLA SATA, A ONDA SE PROBLEMI VRAĆAJU": Doktor Perišić o LEKU KOJI SAM KORISTI, SKANDALOZNE TVRDNJE

Sada je pravo vreme da se radi na podizanju imuniteta, da se zaštitimo od gripe i virusa. Koliko tu može da nam pomogne ova namirnica?

Objavljeno: 14.10.2022. 13:55h

Sodom bikarbonom Srbi često "leče" razne tegobe, ona je univerzalno sredstvo ne samo za zdravlje već i domaćinstvo. Ali, kad je reč o telu, da li tretmani ovom namirnicom imaju efekta? Šta je isina, šta je zabluda, koji od tih "narodnih lekova" zapravo može da naškodi našem zdravlju, u Jutarnjem programu TV Prva objasio je gastroeneterolog, profesor dr Vojisalav Perišić.

Sada je pravo vreme da se radi na podizanju imuniteta, da se zaštitimo od gripe i virusa. Koliko tu može da nam pomogne ova namirnica?

"Soda bikarbona je natrijum hidrokarbonat i normalni je deo sastava našeg organizma. Važno ej da merimo koliki je nivo bikarbonata u telu. Imate primere kada se dovede pacijent u jako teškom stanju. Prvo što se radi jeste da se proverava da li ima acedozu a to znači da se meri nivo hidrikarbonata", kaže doktor.

foto: Printscreen/Ilustracija

Dr Perišić je otkrio i u praksi kako je jednoj bebi pomogao da se reši gljivica na jeziku, kad više lekovi nisu mogli da pomognu.

"Starinski recept - 1 dl vode česmovače i 1,5 kafena kašika sode bikarbone. To se rastvori, pa uzmete gazu i umočite prst. njim očistite usnu duplju. Glivice ne podnose sodu bikarbonu, ne podnose alkalni medij. Treba jedno 6-7 puta svaki put posle obroka sodom očistiti usnu duplju da bi se uklonile naslage kandide", objasnio je dr Voja.

Brojne su priče o bapskim lekovima čak i za najozbiljnije bolesti, razni narodni recepti savetuju se ljudima koji boluju, a doktor je oštro demantovao da se soda bikarbona koristi kao tretman kod kancera.

"Soda ne pomaže u lečenju kancera, ona može samo da pomaže kod bolesnika koji je lošem stanju od nekog vida maligniteta, i ima acidozu", objašnjava dr Voja i demantuje brojne natpise i priče da ova namirnica pomaže da se izleči rak. Soda bikarbona olakšava tegobe sa želucem, čak je i sam profesor Perišić priznao da je uzima kada ima gorušicu. Međutim, tu postoji ograničenje. Ovaj "lek", soda razmućena u vodi, deluje pola sata, ali problemi zbog koji se uzimala se nakon tog vremena vraćaju...

"Privremeno olakšanje dispepsije, za to je dobra", ističe dr Voja.

foto: Profimedia

A da li je treba piti svakodnevno, kao što neki preporučuju ili to već može da nam naškodi, profesor Perišić kaže:

"Soda će promeniti našu pH na pola sata. Mnogo ljudi pati od gastritisa", objašnajva doktor i kaže da se već ujutru kod mnogih javljaju simptomi. "To je takozvana jutarnja sekrecija, kad krene kiselina da se luči. Sodom bikarbonom ćemo popustiti taj problem u želucu i on će zaboraviti. Efekat je krajnje privremeni", ističe dr Voja.

Mnogi koriste rastvor sode za ispiranje grla i usne duplje, a posebno kod grolobolje. Da li je ovaj narodni "lek" uopšte efikasan?

"Usna duplja je puna bakerija, one prave fermentaciju, stvara se nizak pH i to je kandida. Ako se ispiramo sodom bikarbonm, podižemo pH preko 7,45 i ona nestaje. Slažem se da pomaže", objašnjava gastroenterolog.

U programu uživo se javio i pacijent koji boluje od folikulitisa, kako je objasnio, navodno mu se u korenu flake učaurila stafilokoka. Svuda po telu ima gnojne bubuljice...

"Mnogi muškarci se depiliraju, pa prave upalu korena dlake. Šta raditi? Dva puta dnevno antiseptičkim sapunom se prati i depilirati kako treba. Ne bi bilo loše i jednom dnevno da se celo telo ispere antiseptičkim rastvorom. Bakterija sa kože ulazi u dlaku, u ovom slučaju je higijena najbitnija", savetuje doktor.

U prodaji mogu da se nađu obična i soda bikarbona koja se koristi u medicinske svrhe. Da li među njima ima razlike i da je beskorisno kupovati "običnu", budući da je ova medicinska drastično skuplja?

"Nema razlike. Razlike su zapravo toliko male, da su praktično marginalne. Molim vas, nemojte o tome da razmišljate o medicinskoj, kumim vas Bogom ne bacajte pare! Razlika je u malom sastavu natrijum bikarbonata u medicinskoj sodi...", objašnjava doktor.

I večito pitanje, da li treba hranu prati sodom bikarbono kad se deci uvodi nemlečna hrana. Da li bi voće i povrće trebalo prati u rastvoru?

"Apsolutno da! Pesticidi su uljane materije. Ako koristimo rastvor, uklanjamo nečistoće, hemiju i masnoće, tako da apsolutno da", zaključio je dr Voja.

Ova namirnica je veoma efikasna kod kandide, posebno ako je reč o vaginalnoj infekciji.

"Rastvorite 7 g sode u 1 dl vode i tim rastvorom irigirajte vaginu. Gljiva ne posnosi alkalni medij. Naš probavni sistem im pH alkalni, a soda to održava. Ako jedemo dosta šećera, to se narušava. Međurim, tu ne pomaže soda, već dijeta", napominje profesor.

(Espreso)