SVE OTKRIVENO!
PRAVU ISTINU O MLADENU KRSTAJIĆU MNOGI NE ZNAJU: Postoji i VELIKA TAJNA vezana za CRVENU ZVEZDU
Tada talentovani fudbaler je morao da donese tešku odluku
Bivši selektor Srbije, a sadašnji Bugarske, Mladen Krstajić je imao jako zanimljiv fudbalski put i živopisnu karijeru čemu u prilog govori činjenica da je već sa 48 godina sedeo na klupi dve reprezentacije.
Rođen je 4. marta 1974. godine u Zenici, gde je započeo fudbalsku karijeru u klubu Čelik iz Zenice, a nastavio u Senti.
Nakon dve godine u OFK Kikinda uočili su ga skauti beogradskog Partizana iz koga je 2000. godine prešao u Verder iz Bremena. U periodu od 2004. do 2009. godine igrao je u nemačkom Šalkeu, a profesionalnu karijeru je završio 2011. godine u Partizanu. Od 1999. do 2008. godine bio je član reprezentacije SR Jugoslavije (kasnije Srbije i Crne Gore i na kraju Srbije) s kojom je 2006. godine učestvovao na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj. Od 29. januara 2018. godine je selektor fudbalske reprezentacije Srbije.
Klupska karijera
Od svoje desete godine bio je član omladinske ekipe Fudbalskog kluba Čelik iz Zenice. Početkom rata porodica je pobegla iz grada sa Bosne u Sentu, gde je Krstajić narednih pola godine trenirao u lokalnom fudbalskom klubu. Nakon toga prešao je u OFK Kikinda koji je u to vreme igrao u prvoj ligi SRJ. Odlična igra mladog defanzivca privukla je pažnju rukovodstva dva najtrofejnija kluba u Srbiji – Partizana i Crvene zvezde, tako da je mogao da bira kome će se pridružiti. Izbor nije bio težak jer je Krstajić oduvek navijao za Partizan, pa je odlučio da potpiše ugovor na četiri i po godine sa beogradskim klubom.
Pokazao je odličnu igru, a njegov klub je za to vreme četiri puta osvajao domaće prvenstvo i jednom Kup SR Jugoslavije. U crno-belom dresu upisao je ukupno 84 nastupa i postigao sedam golova. Polovinom 2000. godine dobija poziv iz nemačkog Verdera, a ubrzo potpisuje ugovor vredan oko 950 000 evra. U dresu bremenskog tima postaje jedan od najboljih odbrambenih igrača Bundeslige i osvaja Prvenstvo i Kup Nemačke. Tada je zapao za oko nemačkom fudbalskom stručnjaku Jupu Hajnkesu (Jupp Heynckes) koji je u jednom intervjuu istakao da srpski fudbaler ima "mentalitet pobednika".
Nakon 112 mečeva i 11 postignutih golova u dresu Verdera, Krstajić prelazi u Šalke 04. Za klub iz Gelzenkirhena nastupio je više od 130 puta postigavši sedam golova. Uskoro su ga nemački sportski listovi okarakterisali kao jednog od najboljih odbrambenih igrača Bundeslige. 17. marta 2009. godine preuzeo je kapitensku traku. Međutim, u leto 2009. godine Krstajić odlučuje da napusti klub. 5. juna 2009. godine potpisao je dvogodišnji ugovor sa svojim bivšim klubom Partizanom, a u januaru 2010. godine preuzima kapitensku traku od Nenada Đorđevića. U prvoj sezoni osvaja još jednu titulu prvaka u dresu crno-belih, a sledeće sezone „duplu krunu“ – Prvenstvo i Kup Srbije. U periodu od 2009. do 2011. godine odigrao je ukupno 43 meča i postigao tri gola. Početkom 2011. godine objavio je da se povlači iz profesionalnog fudbala, a 21. maja 2011. godine odigrao je svoj poslednji meč.
Reprezentativna karijera
U dresu reprezentacije Savezne Republike Jugoslavije debitovao je 5. septembra 1999. godine tokom kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2000. godine. SRJ je tada pobedila Makedoniju rezultatom 3:1. Tokom kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2006. godine postao je standardni član čuvene „odbrambene četvorke“ koju su, osim njega činili Nemanja Vidić, Goran Gavrančić i Ivica Dragutinović. Reprezentacija Srbije i Crne Gore je tokom tih kvalifikacija primila samo jedan gol. Nakon poraza na Svetskom prvenstvu koje je 2006. godine održano u Nemačkoj, Krstajić je najavio povlačenje iz nacionalnog tima. Ipak, na insistiranje predsednika Fudbalskog saveza Srbije Zvezdana Terzića i tadašnjeg selektora Havijera Klementea (Javier Clemente Lazaro) srpski defanzivac je odlučio da ostane i pokuša da pomogne Srbiji tokom kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2008. godine. Nakon toga je odigrao i nekoliko utakmica tokom kvalifikacija za Svetsko prvenstvo koje je 2010. godine igrano u Južnoj Africi.
Trenerska karijera
Krstajić je krajem maja odigrao svoj poslednji meč za Partizan, ali je ipak odlučio da ostane u klubu u ulozi sportskog direktora. Međutim, uskoro je počeo „“medijski rat“ između njega i predsednika kluba Dragana Đurića. Naime, Krstajić je javno izneo kritiku na račun Đurića, pa ga je krajem iste godine uprava kluba smenila s pozicije sportskog direktora. Posle suspenzije uprava kluba najavila je i disciplinski postupak, te istakla da bi sve njegove izjave bile „zaboravljene“ da se izvinio za izrečeno.
Posle njegove smene trener Partizana Aleksandar Stanojević je dao otkaz, istakavši da je očekivao da će predsednik Đurić podneti ostavku nakon svega što je javnost o njemu saznala od bivšeg sportskog direktora. Krstajić je istakao da navijači Partizana imaju pravo da znaju celu istinu, a protiv njegove smene je na sednici Upravnog odbora kluba glasao samo Albert Nađ. Navijači su mu dan pre smene ukazali podršku na košarkaškom meču protiv Crvene zvezde.
Polovinom januara 2015. godine postao je novi predsednik Fudbalskog kluba Radnik iz Bijeljine. Pod njegovom „dirigentskom palicom“ klub je osvojio Kup Bosne i Hercegovine, te izborio svoj prvi nastup u Evropi. Nakon toga postao je pomoćnik Slavoljuba Muslina, tadašnjeg selektora reprezentacije Srbije. Zajedno sa Muslinom uspešno je priveo kraju kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2018. godine, a nakon što je ovaj smenjen Krstajić je postao vršilac dužnosti selektora reprezentacije Srbije.
Poveo je Orlove na azijsku turneju gde su pobedili Kinu i odigrali nerešeno s Južnom Korejom. 29. januara 2018. godine zvanično je objavljeno da Mladen Krstajić preuzima kormilo reprezentacije i vodi srpski tim na Svetsko prvenstvo u Rusiji.
Pod Krstajićevim vođstvom, reprezentacija Srbije je na Svetskom prvenstvu u Rusiji eliminisana nakon grupne faze.Ostvarena je pobeda nad Kostarikom i porazi od Švajcarske i Brazila. "Orlovi" su zatim, sa Krstajićem na čelu, osvojili Grupu 4 Lige C Lige nacija, ispred Rumunije, Crne Gore i Litvanije To je dalo drugu šansu Srbiji da izbori plasman na Evropsko prvenstvo, ako to ne učini putem kvalifikacija.U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, reprezentacija Srbije je u prvom kolu osvojila bod protiv Portugala u Lisabonu, a zatim je doživela težak poraz na gostovanju Ukrajini (5:0). Tri dana nakon ovog poraza, Srbija je u Beogradu savladala Litvaniju sa 4:1 u trećem kolu kvalifikacija ali to ipak nije pomoglo Krstajiću da ostane selektor. Zvanično je smenjen sa selektorske funkcije 13. juna 2019. godine.[9] Krstajić je vodio nacionalni tim na 19 utakmica i ostvario učinak od devet pobeda, pet remija i pet poraza.
Dana 4. januara 2021. je postavljen za trenera TSC-a iz Bačke Topole.Na toj funkciji je bio do 19. oktobra iste godine kada je smenjen, da bi potom prešao u Makabi iz Tel Aviva gde se takođe nije proslavio. Posle otkaza u Izraelu dobio je ponudu koju nije mogao da odbije, a to je selektorsko mesto u bugarskoj reprezentaciji.
Privatni život
Mladen Krstajić je rođen 1974. godine u Zenici, gde je njegov otac doselio iz Žabljaka. Živeli su u selu Drvuša, otac je radio u "Željezari", a majka je brinula o Mladenu i njegove dve sestre.
Kada je počeo rat u BiH prvo su pobegli u Nikšić, gde je mladi Krstajić imao priliku da trenira u dresu Sutjeske, ali je ipak odlučio da preseli kod sestre u Kikindu. Nakon Partizana u kome je, kako sam priznaje igrao "stegnuto", otišao je u Nemačku gde je počeo da igra mnogo opuštenije znajući da će od svoje plate moći da pomogne porodici i sestri, te da će on i supruga Ljubica, s kojom se pre toga venčao, spremno dočekati podmladak. Mladen i Ljubica su 1996. godine dobili ćerku Svetlanu, a 2004. godine Elenu.
Godinu dana kasnije na svet je stigla i Mateja. Krstajić je poznat kao veseljak, a nije propuštao priliku da na veseljima s klubom i reprezentacijom uzme mikrofon u ruke. Najčešće peva pesme Halida Bešlića. Malo je poznato da bivši fudbaler poseduje svoju destileriju, te da proizvodi, kako sam kaže "pravu rakiju". Od par desetina stabala koje je njegov tast posedovao, Krstajić je uspeo da, zajedno sa svojom porodicom, stvori ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo.
(Espreso/Biografija.org)