MAJSTOR
GRUZIJSKI MARADONA JE ZALUDEO SVE, A PRIČA O NJEMU JE TOTALNO LUDA: A tek da čujete za NJEGOVOG OCA...
Napulj je srce sada ekspresno dao momku egzotičnog imena
Hviča Kvaračelija, momak rođen 12. februara 2001. u Tbilisiju, zaludeo je grad podno Vezuva. Ptice na grani znaju koliko Napulj obožava Maradonu, koliko je grad tražio nekog novog igrača od kog bi se napravilo božanstvo.
Zato je izdaja Iguaina nešto preko čega ne može da se pređe, Marek Hamšik postao je novi miljenik grada, ali - nije "to baš to".
Napulj je srce sada ekspresno dao momku egzotičnog imena Hviča Kvaračelija. Malo i komplikovanog, posle kog je mnogima čak bilo lakše da ga prekrste u "Kvaradona". Preozbiljan nadimak, težak i zahtevan, ali Hviča je sam kriv, majstorijama ga je zaslužio ranije nego što je iko očekivao.
Gruzijski reprezentativac je u Napoli prešao sa 17 odigranih reprezentativnih utakmica tokom leta, a Aurelio De Laurentis ga je potpisao za mizernu sumu od 12 miliona evra. Suma izgleda kao kusur kada se pogledaju najzvučniji transferi poslednjih godina, ali je De Laurentis došao do džek-pota.
Ono što navijači najviše vole je što Hviča nije rob formacije i pozicije, iako je do sada pretežno igrao na levoj poziciji u formaciji 4-3-3 ili 4-2-3-1 Lučana Spaletija. Na terenu, ponaša se kao da je celo igralište njegovo, rano je dobio nadimke „Kvaradona“ i „Kvaravađo“, iako poreklo seže malo dalje od čuvenog baroknog slikara.
Hvičin otac Badri bio je profesionalni fudbaler i igrao je za Azerbejdžan, iako je rođen u gruzijskom gradu Nakipu, ali je Gruzija imala tu sreću da naslednik igra za svoju zemlju. Kuriozitet je da je Badri igrao u Azerbejdžanu tri godine na klupskom nivou, pre nego što je 2000. debitovao u svojoj 35. godini.
Kvaračelija je je svoju seniorsku karijeru započeo u Dinamu iz Tbilisija 2017, debitovao je kao profesionalac sa 16 godina, pre nego što je prešao u Rustavi 2018.
Već tada se našao na Gardijanovoj listi 60 najboljih mladih igrača sveta, pa je pozajmica u Lokomotivu iz Moskve 2019. godine pojačala pažnju. Ipak, dao je samo gol na sedam mečeva, nije došlo do potpunog transfera, a to je frustriralo tadašnjeg menadžera Jurija Sjomina.
- On je supertalentovan momak. Tokom šest meseci koje je proveo sa nama, radio je vredno, mnogo je uložio u svoj napredak. Gubitak tog ekstremno talentovanog dečka me je doveo do suza - rekao je Sjomin.
Hviča bi se na kraju preselio u Rubin Kazanj, poznato je da se radilo o sumi od oko 500.000 funti. Tamo je briljirao, pojavio se kao jedan od boljih igrača lige, a u februaru 2021. Ekip ga je proglasio za 34. najboljeg igrača rođenog posle 2001. godine - bio je jedini igrač ruske Premijer lige na listi.
Zuriko Davitašvili, bivši saigrač iz Rubina i prijatelj iz detinjstva, Hviču je još davno nazvao gruzijskim Mesijem.
- On je postao jedan od najsjajnijih igrača nakon restartovanja posle pandemije, on je najsjajniji i najzanimljiviji igrač Rubina. To se ogleda u efikasnosti, u njegovom trenutnom nivou i u kvalitetima koje će garantovano pokazati na terenu - hvalio ga je i Leonid Sluckij, koji ga je trenirao u Rubinu.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu, FIFA je donela odluku da strani igrači mogu da suspenduju svoje ugovore sa ruskim klubovima do 30. juna 2022. Kvaračelija je prešao na pozajmicu do kraja sezone u Dinamo Batumi, kome je pomogao da osvoji šampionat.
Brojni klubovi su pokazali da su zainteresovani za njega, pisalo se da Arsenal, Totenhem i Milan pripremaju ponude. Međutim, Napoli je usred perioda tranzicije nakon što je izgubio Lorenca Insinjea, Kalidua Kulibalija i Drisa Mertensa, munjevito završio dogovor o sniženju cene za igrača.
- Niko ga nije poznavao kada je stigao u Italiju. O njemu se veoma dobro govorilo, ali niko nije bio siguran da li će biti dorastao Seriji A – pošto je ranije igrao samo u ruskoj i gruzijskoj ligi. Zbog toga su ga smatrali kockanjem kada je u maju prešao u Napoli. Pričalo se da su zainteresovani Juventus, Milan i Roma, ali su u njega zaista verovali samo Napolitanci i njihov sportski direktor Kristijano Đuntoli. Đuntoli je rekao da ga je pratio još u martu 2020, ali je tražena cena bila 30 miliona evra. Napoli je na kraju zaključio posao za trećinu iznosa - ispričao je Luka Montanari sa "Eurosport Italija".
Tokom svoje prve konferencije za štampu u klubu, Hviča je rekao da nije doša da bude „zamena za Insinjea".
- Ovde sam da budem ja - naveo je Hviča, ali (pre)brzo je postao Kvaradona.
- On je igrač ozbiljnog kvaliteta, dobar profesionalac i dobar momak. Ima svoj način da lomi protivnike, dobro zna gde je gol, može da šutira desnom ili levom nogom. Ali i dalje ume da se gubi - pokušavao je i Spaleti da malo "spusti loptu".
Ipak, to gubljenje je ono što i najviše volimo kod fudbalskih umetnika, a Hviča je spreman za teret imena velikog Dijega.
- Ne mogu da se približim Maradoni, ali daću sve od sebe da budem veliki igrač ovog kluba - pokušao je da bude skroman.
Već se smatra najboljim igračem kluba, a sve reči brišu se kada se pređe na teren i kada se oglase navijači Napolija.
- Uživanje je gledati ga, potreban mu je samo jedan dribling da oduševi publiku. Posle prvih utakmica u Italiji, već važi za vrhunskog igrača. Utakmica Lige šampiona protiv Liverpula bila je za njega ključna provera i prošao ju je odlično. Sada se svi pitaju da li će uspeti da održi ovaj nivo igre tokom cele sezone. Kvaračelija je takođe udario temelje svoje velike karijere u debiju u Ligi šampiona protiv Liverpula, na ringišpilu su bili igrači poput Trenta Aleksandera-Arnolda, Džoa Gomeza, Virdžila van Dajka i Endija Robertsona. Utakmicu je završio asistencijom, namestivši gol Đovaniju Simeoneu, za debitantski gol u Ligi šampiona u pobedi od 4:1 protiv ekipe Jirgena Klopa - u dahu je ispričao Montanari, a valja posebno spomenuti i Đuntolija, koji je napravio potez godine kao čovek zaslužan za transfer.
- Znali smo za njegov kvalitet i nadali smo se da će imati ovaj uticaj. Pratili smo ga dugo, bile su tu neke veoma velike cene, ali je onda, nažalost, izbio rat, uslovi su se promenili i mi smo intervenisali da ga zaključamo.
U borbi za potpis bili su Juventus, Roma i Sosijedad, a širu priču je Đuntoli dao za Korijere delo Sport.
- Prvi put sam ga gledao u akciji tokom lokdauna. Imao je 19 godina, ali je već bio veoma dobar sa loptom u nogama. Gledao sam ga sa Rinom Gatuzom i sećam se da smo zvali Kaladzea da saznamo više o ovom mladiću. Igrao je za Rubin iz Kazanja, ali su tražili 30 miliona evra, pa smo odmah prekinuli pregovore. U to vreme smo jurili Viktora Osimhena, tako da nismo mogli toliko da potrošimo, ali on je ostao u mojim mislima. Kada je počeo rat u Ukrajini, vratio se u Gruziju, u Dinamo Batumi, pa smo tamo pohrlili sa ugovorom i potpisali ga za 10 miliona evra. Bili smo brži od Rome, Juventusa i Real Sosijedada. Uvek je bio na našem radaru. Da li se Spaletiju odmah dopao? Da, nije bilo sumnje da je bio talenat. Kada je stigao u Italiju, odmah sam ga poslao u Spaletijev dom i odmah je nešto kliknulo. Kockali smo se na njega kao zamenu za Insinjea i to se isplatilo.
Šepuri se sada već Đuntoli, pa je napravio i poređenje.
- Kvara zarađuje 1,7 miliona evra bruto, 1,2 evra nakon poreza, Lorenco je dobijao 9 miliona evra bruto, 4,5 miliona evra neto. Morali smo da rizikujemo, kovid je uticao na finansije i morali smo da vratimo klub na održivi put. Da bismo to uradili, morali smo da smanjimo mnogo plata. Mnogi odlasci (Insinje, Mertens, Kulibali) je bio iznuđen izbor - naveo je Đuntoli.
Napolitanski fanatici ostali su u čudu, otud i ovako meteorski uspon. O tome je govorila i Kirsten Šlevic, autorka knjige "More than Maradona", inače i jedna od autorki podkasta "Far from Vesuvius".
- Bilo je to neverovatno otkriće, nismo ga očekivali – bilo je to veliko iznenađenje za nas i to je najbolja vrsta iznenađenja. Više se radilo o žaljenju za igračima koje smo izgubili, a ne o uzbuđenju, jer je on za nas bio mladi igrači bez izgrađenog imena, a gubili smo zaista etablirane poznate igrače koji su sa nama još od dana Mauricija Sarija. Bila sam skeptična kada je Spaleti došao jer sam mislila da je on iz stare škole, ali ova ideja o sastavljanju ovog novog, mladog, zabavnog tima u kojem će igrači imati priliku da rastu zajedno je zaista važna. Voli da dribla, voli da dribla pognute glave… što može biti malo uznemirujuće. Ali definitivno možete videti uzbuđenje u vezi sa njim, radost u onome što radi. Istovremeno je definitivno fokusiran. Za mene je sve inteligenciji fudbalera i ne mislim na govor na konferenciji za novinare, već na čitanje ige - rekla je Šlevic.
Jedno je sigurno - Maradoni niko nikad neće prići.
Ali sigurno je i da će Napolitanci još dugo tragati i vapiti za nekim kog će obožavati kao velikog Dijega.
Hviča je na dobrom putu da zauzme veliku poziciju u istoriji Napolija - bila bi to zaista jedna od najlepših fudbalskih bajki za jug Italije.
Napoli je inače demolirao Ajaks našeg Dušana Tadića u Ligi šampiona...
(Espreso/Blic)