ZAŠTO NADLEŽNI NE REAGUJU?
"NA MILJAKOVCU ŽIVI ČOVEK KOJI SE SVAĐA S ANĐELIMA I GENERALIMA": Za Espreso se OGLASILI iz Centra za socijalni rad
Stanari zgrade na Miljakovcu muku muče sa komšijom koji, kako navode, noću i danju pravi nenormalnu buku
Na adresu instagram stranice serbialive_beograd stigla je pritužba stanarke stambene zgrade na Miljakovcu koja se požalila na bučnog komšiju.
Kako je navela, nadležni na njene prijave ne reaguju.
"Molim vas za savet i pomoć. Na Miljakovcu 1 u stambenoj zgradi, u stanu iznad mog živi stariji lud čovek koji noću i danju pravi nenormalnu buku, pušta glasnu operu,viče,svađa se sa umišljenim likovima,generalima,anđelima...Lupa čekicem o parket i svaki dan očekujem kada će mi probiti plafon i upasti dole. Deca su mi preplašena, a institucije ne reaguju, samo me prebacuju jedni na druge. Policija kaže nije za njih već za komunalnu, komunalna čeka kućni red da izađe na teren. A čovek je realno za ustanovu. Živi sam i niko ga ne obilazi.", piše u objavi.
Podstaknuti ovom objavom, i drugi pratioci pomenute instagram stranice naveli su svoje iskustvo sa bučnim komšijama:
"Potpuno isti problem imam, 86 godina starica, svi su je se odrekli i nema bas nikoga, u Lazi Lazarevic ima dijagnozu a prijavljena je i socijalnoj sluzbi. Milion puta je pozvana policija i komunalna pa cak i socijalna sluzba i nista. Prosto ne moze se zivi sa takvim neuracunljivim osobama ali sluzbe koje su zaduzene za to nece da rade svoj posao.", navodi se u objavi.
"Neće ni Centar za socijalni rad izaći, jer kažu da ih je malo i da to nije za njih iako jeste, jer oni služe za te situacije. Nažalost imala sam isti slučaj gde su svi dizali ruke i okretali glavu i čuvena rečenica NISMO MI NADLEŽN ili UPISALI SMO PRIJAVU REAGOVAĆEMO ili ZNAMO ZA TU OSOBU ONA JE BOLESNA. Dolazila je i policija i socijalna, zvana je psihijatrija DR LAZA LAZAREVIĆ ali bez resavanja problema. Sve dok se porodica ne pojavi vi kao stanar ste bespomoćni. Nažalost", napisao je jedan od pratilaca stranice serbialive_beograd.
Povodom slučaja stanara sa Miljakovca pisali smo Gradskom centru za socijalni rad. U odgovoru koji prenosimo u celosti pojasnili su koja je njihova uloga u ovakvim situacijama:
"Uloga i obaveza centra za socijalni rad je da lica, koja se obrate za pomoć ili za koja ima saznanja da se nalaze u stanju socijalne potrebe (prijava građana, drugih institucija...), upozna sa svim oblicima zaštite i uslugama koje pruža Gradski centar za socijalni rad u Beogradu kao i da u skladu sa procenom i potrebama preduzme mere iz svoje nadležnosti. Uloga stručnih radnika centra za socijalni rad, u situacijama kada je lice sposobno da samostalno štiti svoja prava i interese, je da upozna lice sa svim mogućnostima, pravima i uslugama koje pruža GCSR (materijalna podrška, savetodavni rad, smeštaj u ustanovu socijalne zaštite...) kao i potrebnom dokumentacijom za njihovo ostvarivanje. To znači da GCSR nema prava da, lice poslovno i radno sposobno, bez pristanka i participacije , natera da koristi bilo kakva prava i usluge, kao ni da preduzima mere iz oblasti socijalne i porodično pravne zaštite. Takođe, GCSR može pokrenuti postupak lišavanja poslovne sposobnosti, ako za to obezbedi odgovrajuće dokaze na osnovu nalaza psihologa ili neuropsihijatra, što je samo polazni osnov za eventualnu odluku suda, za čije donošenje je predviđena pravna procedura. Sa druge strane, remećenje javnog reda i mira, ugrožavanje bezbednosti i zdravlja ljudi, nasilničko ponašanje, ne spada u domen rada socijalne zaštite i nije u nadležnosti GCSR.", navodi se u odgovoru.
Pravila kućnog reda u Srbiju su jasno definisana i daju stanarima mogućnost da sve one koji ih krše prijave komunalnoj miliciji. Za svaku buku koja do vašeg stana dopre u jačini većoj od 30 decibela u Srbiji se plaća kazna od 5.000 dinara do 200.000 dinara, zavisno od grada do grada.
Građani Srbije mogu da prijave svoje komšije za galamu, lupanje, bušenje, pomeranje nameštaja, lupanje u zid, pa čak i za glasni plač, isto kao i u Velikoj Britaniji, gde je za bučno plakanje osobama starijim od 16 godina propisana kazna u visini od 2.500 funti ili 2.830 evra.
Izmenjena odluka
Krajem 2018. godine doneta je izmena odluke o kućnom redu, prema kojoj sada, osim upravnika, i stanari mogu prijaviti bučne komšije komunalnoj policiji i komunalnoj inspekciji. Kazna za bilo koju vrstu buke u zgradi je 10.000 dinara, a isti iznos je propisan i za držanje raznih predmeta na terasi, hodniku zgrade, za ostavljanje smeća ispred vrata.
U vreme kućnog reda mora biti apsolutna tišina, dok tokom ostatka dana buka bilo koje vrste, pa čak i plakanje, mora biti na sobnom nivou.
Što se tiče reda i mira Odluka o opštim pravilima je jasna, vreme odmora predviđeno je od 16 do 18 časova i od 22 do 7 časova ujutru. U danima vikenda, od 14 do 18 časova i od 22 do 8 ujutru.
O slavlju se obaveštavaju stanari
Osim što nema trčanja, buke, zabranjeno je i korišćenje kućnih aparata, ventilacionih sistema i drugih uređaja, mašina i aparata u zgradi, na način da zvuk ovih aparata ometa stanare drugih posebnih delova zgrade.
Takođe, zabranjeno je kroz prozore, vrata, balkone i lođe bacati bilo kakve predmete, kućno smeće, ostatke hrane, prosipati vodu, tresti posteljinu, stolnjake, krpe i druge slične predmete. U posebnim delovima zgrade zabranjena je upotreba otvorenog plamena (upotreba ćumura), zbog neposredne opasnosti od požara, navodi se u Odluci o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama.
Ukoliko želite da organizujete proslavu, moguće je da to i sprovedete u delo, ali u dogovoru sa komšijama i upravnikom zgrade.
"U slučaju porodičnih slavlja i drugih okupljanja, a najkasnije dva dana ranije stanari su dužni da postavljanjem obaveštenja na vidnom mestu u zgradi o tome obaveste ostale stanare, s tim da se od 1 čas posle ponoći mora obezbediti mir i tišina u zgradi", navodi se u Odluci.
Kazne za remećenje reda i mira
Profesionalni upravnik zgrada Vladica Maksimović objašnjava za Blic da svaki grad propisuje svoju odluku o kućnom redu, a kazne za remećenje kućnog reda i mira kreće se od 5.000 dinara za fizičko do 50.000 dinara za pravno lice.
"U terminu koji je predviđen za odmor ne treba praviti buku. Što se slavlja tiče, ako neko organizuje proslavu, tu je da obavesti i komšije, kao i upravnika zgrade. Uglavnom to protekne u najboljem redu i sve se okonča do 1 čas posle ponoći. S druge strane, kada neko želi da renovira stan, potrebno je da obavesti i upravnika zgrade kao i da istakne na oglasnoj tabli, a kasnije da taj šut odloži i očisti adekvtno. Naravno komšije su o svemu obaveštene", priča Maksimović i dodaje:
"Što se žalbi tiče, sa ljubimcima imamo često problem, psi mogu stvarati buku. I na kraju, deca. Komšije često nemaju razumevanja za dečju igru, kada ih ima dvoje, pa dođe još dvoje i onda komšije zovu upravnika zgrade, pravi se zapisnik koji se ostavlja onome ko se žali. Ako se sa bukom nastavi, on može pozvati komunalnu policiju, a kasnije može platiti i kaznu, visina nije precizirana ali se kreće od 5.000, pa naviše", priča Maksimović.
Zabranjeno roštiljanje
Kada je roštiljanje na terasi u pitanju, na to zaboravite. Međutim, oni sa visoko ograđenim balkonom to ponekad mogu iskoristiti pa prekršiti i ovo "pravilo". Kazna za to može biti i oko 150.000 dinara. U posebnim delovima zgrade zabranjena je upotreba otvorenog plamena (upotreba ćumura i sl.), zbog neposredne opasnosti od požara, navodi se u Odluci.
Obaveštenje na vidnom mestu
Kako se dalje navodi, stanar koji izvodi građevinske, građevinsko-zanatske i instalaterske radove u zgradi ili na zgradi, dužan je da prethodno o tome obavesti upravnika i prikaže mu odobrenje nadležnog organa za izvođenje radova, ukoliko je posebnim zakonom propisana obaveza pribavljanja odobrenja za izvođenje tih radova. Potom treba da postavi obaveštenje na vidnom mestu u zgradi, obavesti stanare o danu početka izvođenja radova, vrsti i trajanju radova.
Šta podrazumeva kućni red
Pod kućnim redom, podrazumevaju se prava i obaveze stanara zgrade u cilju nesmetanog stanovanja i pravilnog korišćenja stambenog i stambeno-poslovnog prostora u zgradi, zajedničkih delova zgrade, zemljišta za redovnu upotrebu i katastarske parcele na kojoj je zgrada, korišćenja, upotrebe i čuvanja od oštećenja zajedničkih instalacija, opreme i uređaja zgrade, i održavanja čistoće, reda i mira u zgradi, navodi se u Odluci.
(Espreso)