DA LI STE ZNALI
ĆERKA SRPSKOG DESPOTA SAHRANJENA U TURSKOJ: Ovo je razlog, nikada ne biste pogodili!
Velika i Zelena džamija, ali i mauzolej Osmanske imperije značajni su kulturni i istorijski spomenici u ovom turskom gradu.
Da su turski domaćini zaslužili epitet jednih od najboljih, pominju mnogi koji odmor provode u ovoj zemlji. Međutim, manje je poznato da u Turskoj postoji grad u kome su meštani posebno naklonjeni stanovnicima naše zemlje.
Smešten u podnožju planine Uludag, poznate po žičari koja je jedna od najdužih na celom svetu, grad Bursa je četvrti po veličini u zemlji.
Ipak, nije samo Uludag zaslužan za klimatske uslove koji vladaju u Bursi. Grad ima i izlaz na Mramorno more, što ga čini odlično pozicioniranim. Obala je duga oko 135 kilometara.
Svila iz Burse je nadaleko poznata
Svila i jastuci od tog materijala, ali i kaftani koji su se proizvodili u ovom turskom gradu, uvek su bili na ceni. Ništa manje Bursa nije poznata ni po proizvodnji kestena i ratluka.
Sve to, ali i još mnogo drugih drangulija, turisti mogu pazariti u oko osam kilometara dugoj Kapali čaršiji. Smeštena u centru grada, obuhvata čak 10 bazara sa najraznovrsnijom robom.
Danas jedan od značajnih kulturnih, trgovinskih i industrijskih centara u zemlji, Bursa je istorijski upamćena kao prva prestonica Osmanske države. Upravo zato i jeste značajna grobnica Osmana i Orhana Gazija, osnivača te države, koja se nalazi u Bursi.
Broj stanovnika u Bursi sa razlogom raste
Uzevši u obzir da se neprekidno ulaže i u eko turizam, ali i u zaštitu životne sredine, zanimljivo je pomenuti da se u Bursi struja pravi od otpada, te da mnogi stanovnici imaju mogućnost da struju koriste potpuno besplatno.
Prosečna plata u ovom gradu na godišnjem nivou je za oko 2.000 američkih dolara viša u odnosu na prosek godišnjih primanja u celoj zemlji.
Sem toga, Bursa ulaže i u kulturni, a ne samo u privredni razvoj. A vodi se računa i o opštem blagostanju građana. U tom smislu je interesantno pomenuti da se sahrane preminulih plaćaju iz gradskog budžeta. Za beskućnike je obezbeđen smeštaj, posebno u toku zime. Misli se i na životinje, te tako u Bursi postoji i azil za pse lutalice i to na površini od čak 120.000 metara kvadratnih.
Grobnica ćerke srpskog despota u Bursi
Velika i Zelena džamija, ali i mauzolej Osmanske imperije značajni su kulturni i istorijski spomenici u ovom turskom gradu.
U mauzoleju u okviru Velike džamije, koju je izgradio sultan Bajazit Prvi nalazi se i grobnica jedne Srpkinje. Ćerka Đurđa Brankovića po imenu Mara bila je udata za Murata Drugog, sina Mehmeda Prvog i sahranjena je u izdvojenoj grobnici, jer nije primila islam.
(Espreso/Ona.rs)