Tito, Foto: Profimedia, Marko Nikolić

SUROVO IH JE KAŽNJAVAO

TITO JE IMAO JASAN STAV O HOMOSEKSUALCIMA, EVO KAKO IH JE TRETIRAO: Pazite samo šta piše u Zakoniku iz 1951.

Nije Jugoslavija bila izuzetak u kažnjavanju homoseksualaca

Objavljeno: 17.09.2022. 09:02h > 09:05h

Mnogi ljudi u Srbiji tvrde da je SFRJ za vreme vladavine Josipa Broza Tita bila najbolje uređena zemlja u kojoj se poštovao red i zakon i često se ta država uzima kao reper za “sjajnu državu”. Ipak, malo ko zna da su se prema Krivičnom zakoniku u komunističkoj Jugoslaviji surovo kažnjavali pripadnici LGBT zajednice.

U sklopu ideološkog posleratnog žara i želje za što čvršćom izgradnjom socijalizma, na udaru pravosudnog i policijskog aparata države Josipa Broza Tita našli su se i homoseksualci.

Krivičnim zakonikom Federativne Narodne Republike Jugoslavije iz 1951. godine homoseksualci su surovo kažnjavani.

– Za protivprirodni blud između dva lica muškog pola, učinilac će se kazniti zatvorom od dve godine – navodi se u ovom zakonu.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Zanimljivo je da su na udaru Titovog režima bili samo muškarci, dok su istim ovim zakonom lezbijski odnosi dekriminalizovani, iako ni u jednom zakonu koji je važio do tada nikada nije bio preciziran pol prestupnika.

Od 1945. do 1977. godine na nivou cele Federacije osuđeno je 1.500 muškaraca, od toga najviše u Hrvatskoj i Srbiji. Kažnjeni su prilično strogim zatvorskim kaznama, koje, doduše, posle žalbi jesu smanjivane. Ipak, ostaje činjenica da su neki od njih zbog svojih ljubavi i seksualnosti u zatvoru odležali i po dve godine.

I to nije sve. Njihova imena bila su razglašena u novinama, bili su prokazani kao neprijatelji socijalizma, buržoaski dekadenti i kvaritelji omladine. U to vreme i dalje su bile raširene predrasude da se homoseksualcem postaje zavođenjem ili inicijacijom u ranom pubertetskom ili adolescentskom dobu.

Nije Jugoslavija bila izuzetak u kažnjavanju homoseksualaca. U istom periodu u Zapadnoj Nemačkoj osuđeno je između 50.000 i 70.000 gejeva, u Engleskoj 30.000, a u Italiji oko 20.000 muškaraca.

(Espreso / Objektiv)