da nije malo, majstore?
IMAMO POBEDNIKA PRODAJE NEKRETNINA: Za PRČVARNICU traži 250.000 evra, od POGLEDA na ZID se pada u NESVEST! (FOTO)
I pored ovako nerealnih cena nekretnina, činjenica je da se i dalje kupuju
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji prošle godine prodat je na lokaciji Beograd na vodi, u opštini Savski venac, i koštao je 10.068 evra, za svojih 144 kvadrata. U istom naselju prodato je i najskuplje garažno mesto i to za 40.000 evra.
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, najviša cena po kvadratu u staroj gradnji postignuta je na Vračaru, gde je svaki od 26 kvadrata plaćen po 4.615 evra.
Da ovaj deo Beograda još uvek drži cenu i da vlasnici na osnovu prestižne lokacije određuju vrednost, svedoče i oglasi za prodaju stanova.
Naime, na jednom poznatom sajtu za nekretnine objavljen je oglas u kojem se navodi da je na prodaju stan u Ulici braće Nedić od 36 kvadrata i da cena je cena kvadrata 6.944 evra. Cela nekretnina košta 250.000 evra.
Iako ima samo 36 kvadrata u oglasu se navodi da je stan četvorosoban, a priložene su i fotografije na kojima se vide pojedine prostorije natrpane raznim stvarima:
Takođe, na jednoj od fotografija može se primetiti i buđ:
I pored ovako nerealnih cena nekretnina, činjenica je da se i dalje kupuju. I nije Beograd jedini grad u Srbiji gde se vlasnici nekretnina "bahate" cenama. I cene u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu nisu kao nekada, kako prodajne tako i cene izdavanja.
Podsetimo, cene kvadrata nekretnina za proteklu godinu dana pratio je trend ubrzanog rasta. Od jula 2021. do sada najviše su poskupeli stanovi u Novom Sadu, i to preko 600 evra. Maksimalno povećanje cene kv adrata u beogradskim opštinama do jula ove godine bilo je oko 500 evra po kvadratu. Stanovi u Kragujevcu su poskupeli za 390 evra, a u Pančevu 330 evra.
Trend rasta cena nekretnina u Srbiji nije se menjao mesecima unazad, uprkos visokoj inflaciji i poskupljenjima. Iako su očekivanja bila da će pojeftinjenje građevinskog materijala, kao i smanjena gradnja, dovesti do pada cena ili bar njihovog zaustavljanja, to se nije i dogodilo. Naprotiv, desilo se to da je zbog velike potražnje stara gradnja ponovo u fokusu potencijalnih kupaca.
Novi Sad
Prema izveštaju oglasnog portala Nekretnine.rs u julu mesecu ove godine najveće poskupljenje je u Novom Sadu na opštini Grbavica, gde su sa povećanjem od 10,11 odsto cene nekretnina potpuno izjednacene sa onima u centru i iznose 2.226 evra.
Ako ove brojke uporedimo sa izveštajem nekretnina.rs za isti mesec 2021. godine cena kvadratnog metra na opštini Grbavica iznosila je 1.651. evro, odnosno manja za 615 evra. Značajno jeftiniji stanovi prošle godine bili su i u strogom centru i to za 513 evra, a cena po kvadratu iznosila je 1.753 evra.
U Novom Naselju, kvadratni metar stana košta 1.857 evra, dok je pre godinu dana koštao 1.399 odnosno 458 evra manje. Za isti period značajno su porasle i cene na opštini Podbara i do za 539 evra. Cena po kvadratu sada je 2.197 evra dok je u julu prošle godine bila 1.658 evra.
Beograd prednjači
Po visini cena nekretnina Beograd i dalje prednjači u odnosu na ostale gradove u Srbiji. Najskuplji kvadrat nekretnine u Srbiji je i dalje u centru Beograda, i to je prema julskom izveštaju 2.996 evra. Istog meseca prošle godine, kvadratni metar je bio za 400 evra manje, odnosno 2.589 evra.
Na opštini Novi Beograd cena stanova sada iznosi 2.348 evra, dok je godinu dana pre bila 1.967 evra. Poskupljenje za 12 meseci na ovoj opštini bilo je 381 evro, dok je na Vračaru ono 476 evra.
Kako podaci sajta nekretnine.rs pokazuju, za godinu dana najmanje su poskupeli stanovi na opštini Voždovac. Sa cene od 1.848 evra, kvadratni metar od jula prošle godine do istog meseca ove godine skočio je za 169 evra, i došao do cifre od 2.107 evra po kvadratu.
Stanovi na opštini Mirijevo za isti period poskupeli su za 370 evra. U julu 2021. godine na ovoj opštini nekretnine po kvadratnom mestu kretale su se od 1.236 evra dok je njihova cena do jula ove godine porasla za 370 evra i došla do 1.606 evra po kvadratu. Nešto manje poskupeli su stanovi na opštini Palilula, i to za 292 evra. Tako sada cena na ovoj lokaciji iznosi 2.215 evra, dok je pre 12 meseci bila niža za 292 evra i kretala se od 1.923 evra po kvadratu.
Niš skuplji i do 400 evra
Kao i u drugim gradovima, cene u stanova u Nišu najviše su u samom centru, gde iznose 1.753 evra. U odnosu na jul prošle godine, sa 1.443 evra cena jednog kvadratnog metra u ovom delu grada povećala se za 310 evra.
Ipak, ovo nije najveće povećanje u Nišu za period od godinu dana. Podaci pokazuju da je poskupljenje od jula prošle godine od istog meseca ove godine najviše bilo na opštini Pantelej i to za 389 evra. Ovo povećanje dovelo je do cene od 1.389 evra, dok je ona prošle godine u julu bila 1.000 evra.
Za isti period nešto manje su poskupeli stanovi na opštini Durlan, sa povećanjem od 206 evra stanovi danas koštaju 1.389 evra, dok je njihova cena po kvadratu prošle godine iznosila 949 evra po kvadratnom metru. Nešto veće povećanje u odnosu na Durlan bilo je na opštini Palilula. Nekretnine su za godinu dana na ovoj opštini poskupele za 340 evra, sa prošlogodišnjiih 1.091 došle na 1.431 evra po kvadratnom metru.
Kragujevac i Pančevo prate trend rasta
Poredeći cene kvadrata stanova, nema sumnje da u odnosu na veće gradove, cene nekretnina u Kragujevcu i Pančevu su znatno niže u odnosu na veće gradove Srbije. Ipak, rast cena primetan i je i u ovom gradovima. I ono što je možda iznenađujuće, jeste da su ta poskupljenja za godinu dana veće nego u Beogradu.
Kvadrati na gradskim lokacijama u Kragujevcu prošle godine iznosio je 810 evra, a sa povećanjem od 390 evra do jula ove godine, kvadrat je došao do 1.200 evra.
I Pančevo je imao rast mnogo veći nego neke Beogradske opštine. Poskupljenje u ovom gradu u periodu od 12 meseci bilo je 338 evra. Tako je cena sa 1012 evra, koliko je kvadratni metar koštao prošle godine u julu došla na 1.350 evra.
Usporila gradnja pojeftinio materijal
Cena građevinskog materijala nastavlja da pada. Istim trendom je krenulo i dodeljivanje građevinskih dozvola koje su u junu smanjenje do 9,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Iako su očekivanja građana da bi ovo mogao da bude početak pada cena nekretnina, stručnjaci ističu da do toga neće doći. Razlog tome je kako kažu i dalje visoka potražnja koja zapravo diktira cenu, pa zbog manjka novogradnje trenutno je velika navala na stare stanove.
U junu mesecu 2022. izdato je 2.187 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od 9,7 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Od ukupnog broja dozvola izdatih u junu, 78,1 odsto dozvola odnosi se na zgrade, a 21,9 odsto na ostale građevine.
Ako se posmatraju samo zgrade, 79,0 odsto dozvola izdato je za stambene, a 21,0 odsto za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove (75,4 odsto), piše Republički zavod za statistiku.
Prema dozvolama izdatim u junu 2022. u Republici Srbiji, prijavljena je izgradnja 3.629 stanova, s prosečnom površinom od 71,9 kvadrata. Od ukupnog broja stanova u novim stambenim zgradama, 8,9 odsto stanova biće građeno u zgradama s jednim stanom, s prosečnom površinom od 142,6 kvadrata, a 90,0 odsto stanova biće građeno u zgradama s tri stana i više stanova, i njihova prosečna površina biće znatno manja i iznosiće 63,8 kvadrata.
(Espreso)