Zorana Mihajlović, Foto: Marina Lopicic

Dnevno uvezemo do 5,6 odsto naše potrošnje

"OGROMNE PARE IDU NA UVOZ ENERGIJE" Ministarka Mihajlović o NOVIM MERAMA, uskoro DETALJAN plan NAGRAĐIVANJA štediša

Mihajlović je podvukla da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, ali se saglasila sa deklaracijom u UN

Objavljeno: 05.09.2022. 09:25h

Država će se izboriti koliko god može da obezbedi dovoljne količine toplotne i električne energije, ali će morati da se štedi, jer se veliki novac iz budžeta daje na uvoz energije, poručila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Dodala je i da Srbija trenutno čini sve da smanji zavisnost od Rusije i dobije nove dobavljače gasa.

Ministarka je ponovila da uprkos svemu restrikcija neće biti i da se ne prave nikakvi planovi za ovu vrstu ograničenja.

- Dali smo rok do 15. septembra da planovi štednje budu napravljeni i po svim našim procenama javna preduzeća i državne ustanove mogu da uštede do 15 odsto energije - rekla je ministarka za RTS.

Dodala je kako nisu dati nerealni ciljevi štednje, ali je navela da će realizacija tih planova morati da bude kontrolisana i da se zna šta će da se radi ukoliko bude nekih problema, prenose Novosti.

- Moramo da shvatimo da nije više stvar u tome da li smo preduzeće ili individualno domaćinstvo, moramo da pokušamo da snizimo potrošnju, jer veliki novac dajemo za to. Sinoć smo uvezli 5,6 odsto naše potrošnje, odnosno 4,4 gigavata i 1,3 miliona evra smo to platili - naglasila je ministarka.

Istakla je da je Srbija jedina država koja se opredelila na potpuno drugačiji način štednje u odnosu na većinu evropskih zemalja koje prete sankcijama.

- Mi smo dali preporuke, ali smo rekli da ćemo finansijski stimulisati one koji su ovog meseca potrošili manje struje nego istog meseca prošle godine. Čekamo da Ministarstvo finansija sa EPS-om sledeće nedelje izađe sa određenim rezultatima - rekla je odgovarajući na pitanje kada će se znati kako će stanovništvo biti stimulisano ukoliko štedi struju.

Ministarka je dodala da su toplane uglavnom spremne za grejnu sezonu, ali da treba nabaviti još određene količine mazuta kao zamenskog goriva za slučaj da dođe do nekih problema sa snabdevanjem gasom:

- Mazuta imamo za više od 100 dana, TNG takođe, benzina i drugih derivata za preko 60 dana. Sa druge strane krizni planovi postoje, jer koliko god mi planirali, uvek postoje neke stvari koje mogu da dođu spolja. Cene su ogromne, ne zna se šta će se dešavati na evropskom tržištu.

"100 odsto zavisimo od ruskog gasa"

Srbija trenutno čini sve da smanji zavisnost od Rusije i dobije nove dobavljače gasa, ističe potpredsednica srpske vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Ona je, u izjavi austrijskim novinarima, kazala da Srbija trenutno 100 odsto zavisi od ruskog gasa, i da ima sporazum o više od dve milijardi kubnih metara iz te zemlje, ali da joj je potrebno do kraja grejne sezone 3,5 milijardi kubnih metara.

Zorana Mihajlovićfoto: Printscreen/RTS

Zbog toga je Srbija, naglasila je, zakupila skladište gasa sa 500 miliona kubnih metara kapaciteta, preenosi Tanjug.

Takođe je podsetila da u Srbiji nad skladištem Srbija ima 49 odsto vlasništva, a 51 odsto je u vlasništvu Gasproma, i da je u tom skladištu 280 miliona kubnih metara gasa.

-Daćemo dve milijarde evra za gas. Do četiri milijarde evra moglo je biti za gas i struju, rekla je ona, prenosi agencija APA.

Mihajlović je podvukla da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, ali se saglasila sa deklaracijom u UN.

Upitana za snabdevenost tržišta peletom odgovorila je da su inspektori obišli 77 lokalnih samouprava i oko 270 privrednih subjekata, kao i sve proizvođače peleta.

- Od 44 prodavca, kod njih 25 ima dovoljnih količina peleta, kod njih sedam ili osam se čeka sledeće nedelje. Biće peleta dovoljno, gotovo 70 odsto građana koji se greju na ovaj energent su ga već obezbedili - naglasila je ministarka.

(Espreso / Blic)