Slava, Foto: Emilija Jovanović, Profimedia

UŽAS

IDE SEZONA SVAVA, OVA NAMIRNICA SE NALAZI NA SVAKOJ TRPEZI, A SRAMNO JE POSKUPELA: Za mnoge će biti NEDOSTIŽNA!

U Srbiji, to su brašno, šećer, ulje, jaja, meso, mlečni proizvodi. Naravno, lista je dosta duža, ali kupci primarno prate cene pomenutih namirnica.....

Objavljeno: 03.09.2022. 11:38h

U vremenu kada su poskupljenja sve češća, normalno je da najviše pažnje obraćamo na osnovne životne namirnice - a pre svega na hranu koju najčešće konzumiramo.

U Srbiji, to su brašno, šećer, ulje, jaja, meso, mlečni proizvodi. Naravno, lista je dosta duža, ali kupci primarno prate cene pomenutih namirnica.

Ipak, jedna žena koja je "verni" konzument pirinča, sprema ga i kupuje svako malo, tokom cele godine.

Mnogi naši građani se pirinča sete tek u vreme posnih slava ili kada dođe red na sarme, punjene paprike...

foto: Profimedia

Iako neke domaćice uživaju da spremaju i pilav, đuveč, mnoge preskaču ova jela. Naime, podatak od pre neku godinu govori sledeće:

"Na osnovu istraživanja i podataka koji su prikupljeni iz 136 zemalja, Srbija se nalazi na 133. mestu zbog toga što dnevno jedemo svega 3,58 grama pirinča".

- Kilogram pirinča sam danas na popustu od 50 odsto platila 188 dinara, a do skoro je bio 90 dinara po regularnoj ceni. Kad kažem "skoro", mislim početkom godine što nije tako davno. Sada mu je puna cena 380 dinara za kg - kaže S. V. iz Beograda i dodaje:

"Pritom je reč o običnom pirinču, domaće proizvodnje".

Navodi da je istraživala i ostale vrste, odnosno marke koje uvozimo, te da su cene u supermarketima paprene.

foto: Nebojša Mandić

- Basmati, vitaminizirani, integralni, i ostale specijalne vrste pirinča sada koštaju u proseku više od 500, pa čak i iznad 700 dinara za kilogram. Na akciji su oko 400 dinara, što je nekada bila regularna cena. Moraću da proverim kakvo je stanje u tzv. prodavnicama "zdrave hrane", odnosno onima koje prodaju na meru.

Istina, pirinač kao i mnoge druge namirnice prati tu uzlaznu putanju kada je reč o ceni, i tako je širom sveta.

Prema novijim podacima, cene ove žitarice su porasle čak 30 odsto od juna, a kako se navodi - primarno zbog veće potražnje iz Bangladeša, Irana i Iraka, kao i zbog nestašica.

Uz to, treba podsetiti da je maltene čitavu planetu zahvatila suša, uz već postojeće probleme s lancima snabdevanja i ostalim žitaricama koje u velikom procentu (ne) stižu iz Rusije i Ukrajine.

Bangladeš je, recimo, počeo masovnije da uvozi pirinač iz Indije, što je svakako pogodilo i tamošnja domaćinstva: uz već podivljalu inflaciju, ova namirnica je poskupela 20 procenata.

Treba reći i da su tri najviše uzgajane, a samim tim i najčešće konzumirane žitarice - pšenica, kukuruz i pirinač.

(Espreso)