DOBRA ODLUKA?
STUDENTI DIŽU RUKE OD PRIVATNIH FAKULTETA: Vraćaju se staroj državnoj diplomi, a evo i ZAŠTO
Od 30.221 brucoša koji je u školskoj 2021/22. godini upisao privatne fakultete najviše ih je na Univerzitetu Singidunum - 6.666
Poslodavci nerado zapošljavaju studente s diplomom privatnog fakulteta, koji uglavnom upisuju master na državnom kako bi "prali diplome", kaže prof. dr Zoran Stojiljković
U školskoj 2021/22. godini na državne fakultete upisalo se 85 odsto uglavnom maturanata koji su rešili da nakon završetka srednje škole nastave školovanje, dok je na privatnim indeks dobilo šest puta manje, odnosno samo 14 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Ovi podaci ukazuju da je prošla ekspanzija privatnih univerziteta i fakulteta. Zbog čega?
Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković za Kurir kaže da su mladi ljudi praktični i da ne žive sa glavom u oblacima, pa iz tih razloga žele što pre da se osamostale jer dugo studiranje iziskuje novac roditelja, a vrlo je teško raditi i studirati:
- Broj dostupnih mesta na državnim fakultetima je isti već 10-15 godina, a broj maturanata koji se odlučuju da nastave sa studijama sve je manji. Iz tog razloga maturanti mogu da biraju koji državni fakultet će upisati, a samim tim ne plaćaju cenu školovanja kao na privatnom.
243.730 brucoša upisano je se u školskoj 2021/22
174.837 akademaca je primljeno na državne fakultete
30.221 student je upisan na privatne fakultete
32.533 brucoša su dobila indeks na državnim visokim strukovnim školama
6.139 studenata je upisano na privatnim visokim školama
102.527 svih upisanih studenata je muškog pola
141.203 studentkinje su ukupno dobile indeks školske 2021/22
Na državnim univerzitetima upisano je 174.837 akademaca, dok je na privatnim svoje mesto u prošlogodišnjem upisnom roku obezbedio 30.221 brucoš. Na univerzitetu u Beogradu upisan je 93.451 student, dok je za privatne univerzitete najveće interesovanje vladalo za Singidunum, gde se upisalo 6.666 studenata.
Naši privatni fakulteti nemaju status kao na Zapadu
- Privatne fakultete uvek upisuje manji broj studenta zato što kod nas ti fakulteti nemaju status kao u zapadnim zemljama. Obično su to učenici koji ne uspeju da na državnim fakultetima upišu ono što žele ili lošiji učenici koji jednostavno ne bi mogli da ih završe. Naravno, ima i drugih primera. U drugom prijemnom roku ili do početka školske godine verujem da će se broj brucoša na privatnim fakultetima povećati. Došle su takve generacije da ima malo studenata, a veliki broj praznih mesta - kaže za Kurir Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
Profesor političkih nauka prof. dr Zoran Stojiljković i predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" naglašava da privatni fakulteti imaju nedovoljan kredibilitet institucija i negativan imidž u javnosti:
- Poslodavci nerado zapošljavaju studente sa diplomom privatnog fakulteta. Državni fakulteti su u znatnoj prednosti. Ipak, uvek ima izuzetaka, pa jedan broj privatnih univerziteta ima i te kako visok rejting. Studenti uglavnom nakon završetka privatnog fakulteta upišu master na državnom kako bi "prali diplome".
On kaže da je jedan od razloga što privatni univerziteti ne mogu da pariraju državnim i to što je studiranje na njihovim fakultetima veoma skupo za prosečne plate roditelja u Srbiji.
- Privatni fakulteti su skupi, i roditelji jednostavno svojoj deci to ne mogu da priušte. Takve studije mogu priuštiti samo oni koji dolaze iz srednjih ili viših slojeva društva, jer su cene školovanja postale gotovo neprihvatljive - kaže Stojiljković i dodaje:
- Broj studenata se smanjuje, promene na tržištu rada počinju da destimulišu maturante. Po završetku fakulteta ne možete da zaradite ni blizu onoga što će zaraditi neko sa stručnom školom ili zanatskom obukom, koji se traže ovde, ali i u inostranstvu. Ako diploma ne može da vam obezbedi posao, padaće interes za te obrazovne ustanove.
Ovako je stanje na terenu Na Singidunumu najviše, na MB najmanje brucoša
Od 30.221 brucoša koji je u školskoj 2021/22. godini upisao privatne fakultete najviše ih je na Univerzitetu Singidunum - 6.666. Potom slede Univerzitet Privredna akademija sa 5.225 upisanih, Univerzitet Union - Nikola Tesla sa 4.898, Univerzitet Union sa 3.116, Metropolitan sa 2.501, Edukons sa 1.737 studenata. Univerzitet Megatrend upisao je 1.501 brucoš, Alfa BK univerzitet 945, Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru 678, a na privatnim fakultetima koji nisu u sastavu univerziteta 2.369, dok je na Univerzitetu MB upisano 585 studenata. Jedino Evropski univerzitet zbog reorganizacije nije dostavio podatke.
(Espreso / Kurir)