ovi gradovi su pogođeni
DA LI STE PRIMETILI PRLJAVU KIŠU? Za sve je kriv PESAK IZ LIBIJE! Posledice će se tek osetiti
"Obojena", odnosno "prljava" kiša, izazvala je brojne komentare u javnosti i pokrenula lavinu pitanja
RHMZ je još rano jutros izdao hitno upozorenje građanima naše zemlje da vode računa i izbegavaju rizike zbog obilnih padavina koje se danas očekuju u Srbiji, a koje sa sobom donose i "obojenu" iliti "prljavu kišu" zbog jakog uticaja visinskog ciklona. Njegov centar nalazi se u blizini našeg područja, odnosno iznad Jadrana, a danas je pogodio mnoge gradove širom Srbije.
"Obojena", odnosno "prljava" kiša, izazvala je brojne komentare u javnosti i pokrenula lavinu pitanja, poput onih, da li je zdrava, zašto je ne vidimo baš toliko, i koji gradovi u Srbiji su "na udaru", a odgovore na njih za portal Telegraf.rs dao je naš poznati meteorolog Đorđe Đurić.
- Ova ''prljava'' ili ''obojena'' kiša upravo je posledica, odnosno, za sve je odgovoran jak uticaj visinskog ciklona i snažnog južnog strujanja iznad našeg područja, pa nam sa južnim visinskim strujanjem stižu i čestice peska iz Sahare, za sada pre svega iz Libije - navodi i objašnjava Đurić na samom početku razgovora i dodaje:
- Tačnije, da objasnimo bliže ljudima, vazduh se, zbog visinskog ciklona, kreće suprotno od kazaljki na satu. To znači da smo mi u takvom delu ciklona da do nas stižu, odnosno, da nad nama preovladava južna visinska struja, pa nam samim tim dolazi vazduh sa severa Afrike pošto se nalazimo u prednjem delu tog ciklona, pa se samim tim više skupljaju te čestice peska koje se nalaze visoko u atmosferi, a koje dolaze iz Sahare.
Ovakva pojava potpuno je prirodna, u njoj nema ništa čudnog za naše krajeve. Zapravo, vrlo je česta u ovakvim vremenskim situacijama i prilikama. Ovakva prirodna pojava sa sobom nosi dosta oblačnosti i vlage, a one skupljaju i donose te čestice, kaže Đurić.
Kada je reč o tome koji delovi Srbije su na udaru visinskog ciklona, meteorolog navodi da su to uglavnom oni gradovi koji su ovih dana bili pod obilnim padavinama i pljuskovima. Dakle, gotovo svi gradovi u Srbiji, samo neki u slabijem, a neki u jačem intenzitetu.
- Ova "prljava" se možda ne vidi sada trenutno, dok je vlažnost vazduha velika, i dok pada kiša, ali će se efekat peska videti tek onda kada nam padavine prestanu i kada se prosuše automobili, odnosno svi tamniji predmeti koji su stajali napolju tokom padavina - objašnjava Đurić.
Kako dalje dodaje i objašnjava, ovo je retka, ali apsolutno prirodna pojava, kako dalje kaže, dešavalo se da je u našim krajevima ranije padao i crveni, i žuti sneg, koji je istao sadržao pesak i zbog toga menjao boje. Mada su mnogi ljudi u prošlosti zbog ovakvih vremenskih prilika mislili da je to neki znak pred nesreću, kako ističe naš poznati meteorolog, to nije ništa više od obične i razumljive prirodne pojave za vreme.
(Espreso / Telegraf)