Ilustracija, Foto: Profimedia

BOLEST

KRITIČNO U BEOGRADU! Novi presek GROZNICE Zapadnog Nila, najviše POGOĐENA 1 grupa LJUDI

Dvadesetak odsto slučajeva ima simptome poput gripa, povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, povraćanje, prolazne ospe po telu, uvećane limfne žlezde

Objavljeno: 15.08.2022. 10:21h

Tri osobe su preminule, a do sada su registrovana 34 slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila. Epidemiolog dr Ivana Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje objašnjava koji simtomi su karakteristični za ovu infekciju.

Naime, na teritoriji Beograda registrovano 11 slučajeva sa ozbiljnim oblikom groznice Zapadnog Nila, a jedna osoba je preminula.

Doktorka Ivana Begović Lazarević za RTS objašnjava da groznica Zapadnog Nila u oko 80 odsto slučajeva prođe bez ikakvih simptoma.

- Osobu je ujeo zaraženi komarac, ona ima infekciju, ali bez ikakvih simptoma, ni ne zna da je inficirana - dodaje doktorka.

Dvadesetak odsto slučajeva ima simptome poput gripa, povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, povraćanje, prolazne ospe po telu, uvećane limfne žlezde.

- Otprilike za nedelju do dve dana oni se potpuno oporave - navodi.

Doktorka objašnjava da jedan odsto osoba koje dobiju infekciju imaju mnogo ozbiljnije simptome, jako intenzivne glavobolje, koči im se vrat, dezorijentisani su, može da se javi koma, konvulzije, paraliza i takvi slučajevi zahtevaju obaveznu hospitalizaciju.Navodi da je svih 11 težih slučajeva groznice Zapadnog Nila u Beogradu hospitalizovano na Infektivnoj klinici, a uglavnom su to osobe starije od 50 godina.

foto: Profimedia

- Najviše su u riziku naši stariji sugrađani sa pridruženim bolestima pluća i srca - kaže Begović Lazarevićeva.

Na pitanje kako da se zaštitimo, doktorka kaže da je najvažnije da se zaštitimo od uboda komaraca tako što ćemo nositi duge rukave, nogavice, kao i da izbegavamo boravak u prirodi kada su komarci najaktivniji, u zoru i predveče.

- Ako imamo otkrivene delove tela da ih tretiramo repelentima, da boravimo u klimatizovanim prostorijama ili da imamo komarnike tj. mrežice na prozorima i vratima, a ako građani imaju dvorište bar jednom nedeljno da prazne posudice u kojima drže saksije, kao i one u kojima daju hranu ljubimcima, ako imaju burad ili kante da ih prazne, jer se tu skuplja voda i komarci polažu jaja - navodi doktorka.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Dodaje i da grad Beograd preduzima sistematsko zaprašivanje komaraca, kako bi se larve i odrasle jedinske sistematski uništili.

Bonus video:

(Espreso/Telegraf)