treba da se stidite!
A KADA STE VIDELI U BG IŽVRLJANA KOLA S HRVATSKIM TABLICAMA? S druge strane, na svakom ćošku, "UBIJ SRBINA"! FOTO
Pitamo se da li ste u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu videli ižvrljan automobil sa hrvatskim tablicama?
"Za dom spremni"! Gotovo svakog 4. avgusta sa početkom obeležavanja godišnjice operacije "Oluja", dođe i ovaj natpis i to uglavnom na automobilima sa srpskim registarskim tablicama!
Juče je jedna srpska porodica doživela u Kninu veliku neprijatnost kada je na svom automobilu zatekla ove prilično uznemirujuće reči, a kroz isto prošlo je još nekoliko vozača koji su na svojim vozilima zatekli govor mržnje u 21. veku u evropskoj zemlji Hrvatskoj.
"Pošto se danas u Hrvatskoj slavi, ukrašavanje automobila srpskim turistima je gratis", stoji opis iznad fotografija objavljenih na društvenoj mreži Tviter, na kojima se vide išarani automobili na kojima piše: "Ubij Srbina" i "Traktor".
Objava je naišla na brojne komentare ljudi, koji su prilično bili izrevoltirani ovakvim ponašanjem pojedinaca, ipak našli su se i oni koji su kritikovali srpske turiste na hrvatskom primorju rekavši da im ta zemlja nije mesto za letovanje i da nema potrebe da uopšte budu tu!
Osim provokacija i otvorenom pozivu na ubijanje Srba, tu je i materijalna šteta koju ovi vozači treba da plate i to papreno, a mi se pitamo da li ste u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu videli ižvrljan automobil sa hrvatskim tablicama?
Podsetimo, pre 27 godina, hrvatska vojska je na području tadašnje Republike Srpske Krajine počela operaciju "Oluja". Ubijeno je ili nestalo oko 2.000 Srba, a proterano više od 220.000. Dan sećanja na sve stradale i prognane u oružanoj akciji "Oluja" biće obeležen u 20 časova u Novom Sadu, na Trgu slobode.
Napad je počeo rano ujutro 4. avgusta, a dan kasnije hrvatska vojska ušla je u gotovo potpuno napušten i prethodno žestoko granatiran Knin, u kojem je pre "Oluje" živelo više od 90 odsto Srba.
Sa teritorije Republike Srpske Krajine krenuo je talas izbeglica u kojem je bilo više od 200.000 ljudi.
Meštani su sa najosnovnijim stvarima, prevoznim sredstvima koja su imali, krenuli da se iseljavaju, a na putu ka Srbiji i Republici Srpskoj izbegličke kolone su stalno napadali hrvatska artiljerija i vojno vazduhoplovstvo.
Izbeglima nije bio dozvoljen ulazak u Beograd, već samo prolaz Bulevarom Arsenija Čarnojevića.
U Krajini su ostali samo civili, koji su bili izloženi teroru i posle formalnog završetka operacije "Oluja" 7. avgusta, skovanoj pod patronatom Franje Tuđmana.
U nastavku akcije u BiH, operacijom "Maestral", hrvatske i muslimanske snage ubile su još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika iz Bosne i Hercegovine.
Srbi koji su odlučili da se vrate na svoja ognjišta, uglavnom danas žive bez struje, kvalitetne infrastrukture.
Hrvatski generali osuđeni, pa oslobođeni
Haški tribunal je jula 2001. otpečatio optužnicu protiv penzionisanog hrvatskog generala Ante Gotovine, koji je bio komandant te operacije. Gotovina je od tada bio u bekstvu sve do hapšenja u Španiji 7. decembra 2005, kada je izručen Tribunalu.
Godinu dana ranije, tom sudu su se predala druga dvojica generala, Ivan Čermak i Mladen Makrač, koji su optuženi za progon, deportacije i prisilno premeštanje, pljačku, bezobzirno razaranje naselja, ubistva, nehumana dela i okrutan tretman tokom i nakon operacije "Oluja".
Optužnica protiv Gotovine je odlukom Pretresnog veća Tribunala spojena sa optužnicom protiv druge dvojice generala.
Aprila 2011, Gotovina je osuđen na 24, a Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je general Ivan Čermak oslobođen krivice. U presudi Anti Gotovini, Haški tribunal je utvrdio da je operacija "Oluja" u leto 1995. bila udruženi zločinački poduhvat s predsednikom Franjom Tuđmanom na čelu, smišljen da protera srpsko stanovništvo iz Kninske Krajine, što je bio navod optužnice.
U novembru 2012, Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske Krajine 1995. poništivši prvostepenu presudu, nakon čega su oni pušteni iz pritvora.
Prema konačnoj presudi, operacija "Oluja" nije bila udruženi zločinački poduhvat u cilju proterivanja Srba iz Kninske Krajine.
Oslobađajuća presuda izazvala je euforiju u Hrvatskoj, a hrvatski gradovi su se utrkivali u dodeljivanju titule počasnog građanina Anti Gotovini.
Srpska javnost ovu vest dočekala je sa razočaranjem.
Poginuo ili nestao 1.881 Srbin, prognano više od 220.000
U akciji "Oluja", koja je trajala četiri dana, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, poginuo je ili nestao 1.881 Srbin.
Sa teritorije tadašnje Republike Srpske Krajine koju je zauzela hrvatska vojska, izbeglo je više od 220.000 Srba.
U Hrvatskoj se 5. avgust slavi kao "Dan pobede i domovinske zahvalnosti", dok je u Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust, kada je 1995. počela akcija "Oluja", dan žalosti.
(Espreso)