tajvan
CEO SVET STREPI: Koliko je realno da zarate KINA I TAJVAN?
Kineska vojska započela je vojne vežbe, koje uključuju oružano gađanje u vodama i vazdušnom prostoru oko ostrva Tajvana
Nakon posete predsednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, Kina je otkrila planove za vojne vježbe u blizini Tajvana, što je izazvalo strah od krize u Tajvanskom moreuzu.
Pelosi je, podsetimo, posetila Tajvan prkoseći nizu pretnji iz Pekinga. Dok jačaju napetosti u Tajvanskom moreuzu, Guardian piše šta je na kocki za Kinu i koliko bismo trebali da budemo zabrinuti?
Kako je Kina odgovorila na posetu Pelosi Tajvanu?
Kineska vojska započela je vojne vežbe, koje uključuju oružano gađanje u vodama i vazdušnom prostoru oko ostrva Tajvana, izvestila je jutros kineska državna televizija. Očekuje se da će vežbe trajati sve do kraja vikenda.
Kineska službena novinska agencija Ksinhua rekla je da su vežbe usmerene na "blokadu, napad na ciljeve na moru, napade na ciljeve na kopnu i kontrolu vazdušnog prostora". Najmanje 40 letova za Tajvan i iz njega je otkazano, prenosi Kina Tajms, koji se poziva na vazduhoplovnu luku u Taipeiju, koja je poručila da otkazivanje letova nije nužno povezano s vežbama.
Ministarstvo odbrane Tajvana nazvalo je kineske planirane vežbe vazdušnom i pomorskom blokadom Tajvana.
"Mislim da treba signalizirati Tajvanu da ovo nije vreme za dodatno rasplamsavanje situacije. Ovo je velika stvar", rekao je stručnjak za indo-pacifičku politiku odbrane Blejk Hercinger.
Koliko su kineske vojne vežbe zabrinjavajuće?
Vežbe su test sposobnosti vojske da izvršava misije u uslovima koji najviše liče na pravo ratovanje. U ovom slučaju, oni su dizajnirani da pokažu nivo sile koju bi Kina mogla da primeni protiv Tajvana. Prema Džastinu Basiju, izvršnom direktoru Australijskog instituta za stratešku politiku, kineske vojne vežbe će verovatno biti kalibrisane kako bi se izbegla eskalacija iz SAD.
„Što se tiče odnosa SAD i Tajvana, SAD uvek paze da pronađu pravi balans između podrške Tajvanu, ali ne i podsticanja Tajvana da uradi nešto što bi izazvalo još sukoba“, rekao je on. Amanda Hsiao, viši kineski analitičar u kriznoj grupi, rekla je da je vojna eskalacija Kine zabrinjavajuća, ali ne i neočekivani odgovor.
"Peking očigledno pokušava da izrazi svoje nezadovoljstvo posetom Nensi Pelosi Tajvanu. To znači da njihov vojni odgovor mora biti jači od standardnih vojnih aktivnosti oko Tajvana.
Mislim da je namera vojnih vežbi da demonstriraju vojnu snagu", rekao je Sjao. Kineski list Global Times objavio je da su vežbe imale za cilj da pokažu da je kineska vojska „sposobna da blokira celo ostrvo“.
Je li situacija i pre bila ovako napeta?
U Tajvanskom moreuzu je bilo nekoliko kriza, poslednja 1995. Najavljeno je da će na ostrvu biti održani prvi demokratski predsednički izbori. Kina već mesecima održava vojne vežbe. Iako postoji istorija vojnih vežbi u Tajvanskom moreuzu, Hsiao je rekao da će izgleda da će vežbe koje je Kina planirala kao odgovor na Pelosijevu posetu ovoga puta biti bliže ostrvu.
Šta je na kocki za kineskog lidera Si Đinpinga?
Od kada je Si došao na vlast 2012. godine, on je jasno stavio do znanja da je ponovno ujedinjenje sa Tajvanom visoki prioritet. Ipak, neki stručnjaci kažu da će Sijev odgovor biti zasjenjen problemima u unutrašnjoj politici. Kinu muči rastuća imovinska kriza, koja je izazvala proteste.
„Kada je u pitanju Pelosijeva poseta, to bi možda mogla biti prilika za Si Đinpinga da na neki način skrene pažnju sa domaćih pitanja i fokusira se ka spolja, kao metod odvraćanja pažnje“, rekla je Dženifer Hsu iz australijskog instituta Lovi.
Prema Džjed Guanu, kineskom ekspertu za spoljnu politiku na Univerzitetu Deakin, Sijevo nastojanje prema Tajvanu i protiv SAD verovatno će takođe biti pod uticajem predstojećeg 20. Nacionalnog kongresa, sastanka koji se održava svakih pet godina.
„Si se predstavlja kao zaštitnik kineskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, čiji je Tajvan centralni deo. Tako da Sijeva vlada ne može sebi da priušti da izgleda slaba“, rekao je Guan za Gardijan.
(Espreso/InexHR)