bitno je
PAO I BAJDEN: Evo zašto je OPASNO ako se 2 puta zarazite koronom, OVO PRESUĐUJE
Da li je moguće zaraziti se korona virusom u razmaku od par nedelja ili nekoliko dana odmah nakon ozdravljenja?
U sapštenju Bele kuće, koje je preneo "CNN" američki predsednik Džo Bajden ponovo je pozitivan na korona virus.
Da li je moguće zaraziti se korona virusom u razmaku od par nedelja ili nekoliko dana odmah nakon ozdravljenja? Istraživanja koja su rađena od početka pandemije do početka 2022. godine ukazuju da su u pitanju jako retki slučajevi i da je jedino moguće da se osoba zarazi sa dve različite varijante virusa. Mada, ne briše se činjenica da se infekcija nije povukla, već da je ostala u tragovima i dalje, te da test se i dalje pokazuje kao pozitivan. S obzirom na to da su trenutno pristune nekoliko omikron varijanti BA.4 i BA.5, svet je sada u pozornosti zbog omikronove podvarijante BA.2.75, a naučnici su zabrinuti jer poslednji napada pluća.
Do avgusta 2020. godine istraživači nisu uopšte bili ni sigurna da li je reinfekcija moguća. Međutim, tokom leta prve pandemijske godine ustanovljen je prvi slučaj ponovnog obolevanja.
U studijama reinfekcija se obično definiše kao drugi pozitivan PCR test dobijen najmanje tri meseca nakon prvog pozitivnog PCR. Razlog za to je činjenica da test može nedeljama nakon preležane bolesti pokazivati da je osoba pozitivna iako ona nema simptome.
One države koje prate reinficiranje, poput Ujedinjenog Kraljevstva, u svojim izveštajima beleže da je tokom omikron talasa došlo do mnogo češćih reinfekcija.
Poslednji takav izveštaj dolazi sa Imperijal koledža.
Rezultati koji se odnose na period od 5. do 20. januara i prema njima dve trećine zaraženih u ovom periodu naveli su da su ranije bili oboleli od kovida 19.
Ono što je ograničenje ove studije jeste da se ranija infekcija beleži na osnovu prijave samog ispitanika, dakle nije potvrđena od strane nezavisnog zdravstvenog radnika.
Autori stoga navode da nije sigurno koliko se pozitivnih PCR testova nakon preležanog kovida može smatrati reinfekcijom, a koliko su ti rezultati pozitivni jer su u organizmu ostali tragovi prve infekcije.
Nešto ranije UK HSA objavio je izveštaj koji pokazuje da je od početka pandemije do 9. janura bilo 425.890 mogućih reinfekcija, od kojih je čak 11 odsto bilo zabeleženo u poslednjoj izveštajnoj nedelji.
Ipak, kako se navodi, i ovde se radi samo o mogućim reinfekcijama jer da bi ponovno zaražavanje bilo i potvrđeno neophodno je sekvenciranje uzorka i utvrđivanje da li se zaista radi o ponovnom zaražavanju.
Istovremeno, rezultati ankete Zavoda za statistiku UK su pokazali da je stopa reinfekcija sa dolaskom omikrona porasla. Do decembra 2021. stopa ponovnih infekcija bila je 12.7 na 100.000, da bi u narednih mesec dana porasla na 20.8 na 100.000.
Takođe je posmatrano kakvi su simptomi pratili ponovno inficiranje i zaključeno je da u poslednjem periodu, u vreme omikrona, osobe imaju iste šanse da imaju simptome i tokom prvog i tokom drugog zaražavanja. To nije bio slučaj u vreme dominacije delte (kada je bilo izvesnije da će se simptomi pojaviti pri drugoj infekciji) odnosno dominacije alfa soja (kada je obično prvo obolevanje bilo praćeno znacima bolesti).
Na kraju, još jedan izveštaj sa Imperijal koledža pokazuju da je rizik od reinfekcije u periodu od šest meseci nakon preležane bolesti 5.4 puta veći kod omikron nego kod delta varijante. To znači da dok je prethodno obolevanje štitilo u 85 odsto slučajeva od zaražavanja delta sojem, sada je ta zaštita pala na 19 odsto.
– Osoba koja je bila zaražena delta varijantom posle tri meseca može da se reinficira omikronom. U Nemačkoj smo već uspeli da promenimo (dužinu trajanja kovid potvrde), probaćemo i u Evropi – kazao je Loterbah za ZDF.
Nijedna od prethodnih studija inače nije pokazala da je moguće zaraziti se omikron varijantom u razmaku od par nedelja. Tako nešto teško da i može da bude pokazano pošto je novi soj u Evropi tek oko dva meseca.
Ipak, dosta pažnje na Tviteru izazvao je post Erika Feigl-Dinga, američkog edpidemiologa, koji je ranije radio kao istraživač na Harvardu, i koji je među prvima još u januaru 2020. upozorio na opasnost od novog korona virusa.
On sada piše da postoji dosta anegdotskih svedočenja o ponovnom zaražavanju omikron varijantom.
– To je svakako moguće ako je prvo inficiranje omikron sojem podrazumevalo inficiranje malom dozom virusa i ako nije u dovoljnoj meri stimulisalo imuni sistem ili ako ste imunokompromitovani. Budite oprezni narode – napisao je Feigl-Ding.
Istraživači međutim navode iako je tako nešto moguće, zaista pre svega kod imunokompromitovanih osoba čiji organizam nije stvorio prethodnu zaštitu prilikom infekcije, očekuje se da su takvi događaji izuzetno retki.
Ono što se do sada zna jeste da na učestalost reinfekcija utiče i vakcinacija, odnosno da oni koji su primili vakcinu a pogotovu buster, imaju manje šanse za takozvani proboj imuniteta.
(Espreso/BlicŽena)