Printscreen, Foto: Printscreen/Youtube/Freewalker Travel Africa

ŠOK

NEVEROVATAN PRIZOR! Pogledajte prvi snimak IKADA na kome se vide orke koje ubijaju predatora! (VIDEO)

Stručnjaci su otkrili da su najmanje dve orke lovile velike bele ajkule kod Južne Afrike

Objavljeno: 02.08.2022. 13:01h

Tri orke snimljene su dronom kako napadaju veliku belu ajkulu nedaleko od obala Južne Afrike.

Neverovatan snimak pokazuje da čak i najveći predatori mogu da postanu plen.

Discovery je 28. jula emitovao "Shark House", specijal sa stručnjakom za morske divlje životinje Dikijem Čivelom, koji istražuje nestanak velikih belih ajkula iz nekada popularnih lovišta ove vrste u vodama blizu Južne Afrike.

Članak koji je nedavno objavljen u African Journal of Marine Science otkriva da su agresivni kitovi ubice najverovatnije odgovorni za to što velikih belih ajkula gotovo da više i nema.

Stručnjaci su u članku otkrili da su najmanje dve orke lovile velike bele ajkule kod Južne Afrike. Došli su i do dokaza da su orke u ovom području od 2017. godine lovile i ubile najmanje osam velikih belih ajkula, najčešće tako što su uklanjali ajkulinu jetru, što je druge ajkule nateralo da napuste vode Južne Afrike.

FOTO: Youtube printscreen
FOTO: Printscreen/ YouTube
FOTO: instagram / juansharks

Do ovih zaključaka su došli tako što su pregledali ostatke velikih belih ajkula, koje su na telu imale ugrize kita ubice, a deo jetre bi im falio. Mrtve ajkule bi more izbacilo na obalu Južne Afrike. Sada postoje još konkretniji dokazi, pošto je dron snimio tri orke kako napadaju veliku belu ajkulu nedaleko od obala Južne Afrike. Dakle, ajkule koje su velika opasnost za druge, naišle su na protivnika sa kojim ne mogu da se izbore.

Na snimku se vidi kako tri orke okružuju ajkulu, dve ne daju ajkuli da pobegne, dok je treća napada. Kit koji je u sredini tera ajkulu da pliva sve bliže površini vode, a potom je grize po stomaku, baš tamo gde je jetra.

- Ovo je prvi snimak iz drona na kojem se vidi kako kitovi ubice love veliku belu ajkulu. Ovo je prvi put da je u Južnoj Africi ovo snimljeno - kaže biolog Alison tauner, koja je vodeći autor članka.

(Espreso / Telegraf)