uverili smo se
ESPRESO U PRODAVNICAMA NA CRNOGORSKOM PRIMORJU: Cene hrane nikad nisu bile OVAKVE, ovo je DETALJAN SPISAK! (FOTO)
Vrednost minimalne potrošačke korpe u Crnoj Gori iznosila je u junu 750,30 evra
Talas poskupljenja osnovnih životnih namirnica započeo je rastom cena goriva, a za očekivati je da taj trend bude nastavljen zbog dešavanja u Ukrajini.
U Srbiji je ta cena mnogo manja.
Naša ekipa imala je priliku da se uveri kakve su cene osnovnih životinih namirnica u Crnoj Gori i koliko se one razlikuju u odnosu na našu zemlju.
Mleko
Cena litra mleka viša je u odnosu na prosečne cene istog u Srbiji iznosi 1 evro i 35 centi što je po zvaničnom srednjem kursu oko 157 dinara.
Situacija sa cenama jogurta se ne razlikuje, pa je tako ovaj mlečni proizvod oko 20 procenata skuplji u odnosu na Srbiju.
U zavisnosti od toga koji je prozvođač u pitanju, cene se kreću od 1 evro i 35 cent pa naviše, što je oko 163 dinara.
Hleb
Cena integralnog hleba u jednom od marketa u Crnoj Gori iznosi 0.95 centi, a belog rezanog hleba 1.85 centi. U domaćoj valuti, prema zvaničnom srednjem kursu, to bi iznosilo oko 112 dinara za integralni, i 216 za "rezani" hleb.
Meso
Meso se zbog stalnog poskupljenja sve ređe nalazi na našim trpezama i sve češće je luksuz.
Prosečne cene različitih vrsta mesa u Crnoj Gori variraju u odnosu na Srbiju – neke su znatno niže, dok postoje i vrste mesa koje crnogorski potrošači plaćaju više od nas.
Tako su jeftiniji junećka plećka i svinjski but. Kilogram juneće plećke u crnogorskim marketima košta 940 dinara, dok je za istu količinu svinjskog buta potrebno izdvojiti u proseku 470 dinara.
Pileće meso je skuplje u odnosu na Srbiju, te kilogram pilećeg filea košta 980, a prosečna cena batkova sa karabatkom je 540 dinara.
Ulje
Cena ulja u Crnoj Gori iznosi 2 evra 35 centi, što je takođe oko 20% skuplje u odnosu na Srbiju.
Što se cene goriva tiče, od danas na snagu stupio je novi cenovnik sa jefinijim cenama.
(Espreso)