paŽnja
OVO JE NAJOPASNIJA STVAR U VEZI LUBENICE ZA KOJU SRBI NE ZNAJU: Razmislite da li ćete je JESTI OD SAD
Često nam se dešava da nam se zbog visokih temperatura ništa ne jede , a još manje stoji pored šporeta, pa bismo onda najradije uživali u činiji sa voćem
Voćna užina svima prija, pa nije isključeno da zbog prejedanja često osetimo nadutost, ali i povišen šećer.
Beogradski nutricionista Marija Stajić savetuje da nisu svi plodovi za svakoga i da treba da budemo umereni sa količinom, posebno kada je reč o lubenici.
- Lubenica je idealna za letnje vrućine, jer osvežava, ali ima i jednu manu - podiže šećer.
Treba biti oprezan jer ima visok glikemijski indeks - oko 72.
Glikemijski indeks predstavlja tendenciju namirnice da podiže nivo šećera u krvi.
Ukoliko neki plod ima glikemijski indeks od 55 do 60 - slobodno ga jedite, a ukoliko je viši, trudite se da ga izbegavate.
Dijabetičari ne smeju da jedu lubenicu, a oni koji nemaju ovih problema mogu da pojedu jedno parče u toku dana, muškarci i do dva - preporučuje nutricionista.
Voće nije zamena za obrok
- Voće ne može zameniti obrok jer ne pruža sitost, a zbog velike količine šećera vrlo brzo ogladnimo.
Užina koja se bazira samo na voću vraća nam energiju i pomaže da izdržimo naporan dan - objašnjava Marija Stajić.
Ona podseća da lubenicu treba da izbegavaju i bubrežni bolesnici jer kako ovo voće sadrži dosta vode i kalijuma, to bi bilo veliko opterećenje za slabe bubrege.
Bobičasto voće, jabuke, tvrđe kruške i šljive, kao i citrusi mnogo su bolji izbor ne samo za dijabetičare nego za sve, a nutricionista savetuje da porcije voća treba da budu od 200 do 400 grama.
Oprezno sa suvim voćem
- Suvo voće je podjednako zdravo kao i sveže, ali sadrži više šećera. Sušenjem se uklanja voda iz voća, pa ostaje veća količina šećera.
Osobe sa povišenim šećerom, holesterolom ili trigliceridima ne bi trebalo da ih jedu. Ako nemate neki od ovih zdravstvenih problema, dve do tri suve voćke sasvim su dovoljno za jedan dan - savetuje nutricionista.
- Precizno se ne može reći koliko neko treba da pojede voća tokom dana. Količina zavisi od kalorijske potrebe.
Nekom organizmu treba više, nekom manje.Nećete pogrešiti ako pojedete dve šljive, dve nektarine, krišku dinje ili lubenice.
Imajte na umu da je umerenost najvažnija - savetuje Marija.
Za letnje vrućine ona preporučuje voće koje "hladi".
- Prema kineskoj tradicionalnoj medicini, bobičasto voće i citrusi imaju takva svojstva - rashlađuju organizam.
Dinja i jagode, kao izvor vode, odlične su da se organizam brzo rashladi. Veća količina vode u lubenici (oko 92 odsto ovog ploda je voda) stimuliše oslobađanje viška tečnosti u obliku znoja, koji dodatno hladi telo tokom vrelih dana - ističe Marija.
(Espreso/Informer)