JATO JADNA
"NIKADA NIJE BILO GORE": Evo zašto je u CG u pojednim mestima sve PAPRENO, zbog ovoga je sezona PUKLA KAO TIKVA!
Premijer Crne Gore, Dritan Abazović nedavno je govoreći o poskupljenjima na primorju ista opravdao rekavši da se Crna Gora mora prilagoditi novim trendovima, i da bolja i skuplja ponuda ima više gostiju
Iako turista na crnogorskom primorju ima, tamošnji ugostitelji kažu da je sezona "jado jadna", jer su silom prilika ove sezone istovremeno ostali i bez platežno sposobnih gostiju i iz regiona, ali i što je važnije onih sa istoka.
Sa druge strane, makroekonomski problemi u svetu svakako pogađaju i naše komšije, što potvrđuje i podatak da im se stopa inflacije u junu popela na čak 13,5 odsto, što neminovno podiže troškove ugostitelja, koji samim tim moraju da podižu cene kako bi održali profit. Ali, količina neujednačenih cena među tamošnjim trgovcima i ugostiteljima postavlja i pitanje opravdanosti viskoih cena pojedinih usluga i roba.
Premijer Crne Gore, Dritan Abazović nedavno je govoreći o poskupljenjima na primorju ista opravdao rekavši da se Crna Gora mora prilagoditi novim trendovima, i da bolja i skuplja ponuda ima više gostiju.
- Jasno je da bolja i skuplja ponuda ima više gostiju, a ona skromnija je u malo većem problemu. Cene na primorju su kao na Azurnoj obali. To nikada do sada Crna Gora videla nije. Raduje me informacija da dosta turista bira mir, prirodu, bez gužvi, velikih putovanja prema plažama, već biraju da idu u krajeve gdje je čist vazduh i gdje temperature nisu toliko visoke kao na primorju, istakao je Abazović.
Kako za "Blic Biznis" potvrđuje jedan tamošnji ugostitelj, svi su nervozni jer su zbog manjka radne snage povukli sezonske radnike iz regiona, a lokali su sada prazni.
- Mi konkretno poslujemo solidno, prvenstveno što nam dolazi dugogodišnja klijentela iz komšiluka, ali drugi iz branše se žale. Jako se oseti nedostatak Rusa, Ukrajinaca i Belorusa. Prijatelj jedan koji drži smeštaj u Herceg Novom mi priča da nemaju ni 5 soba popunjeno. Manjak turista se vidi i na ulicama i šetalištima, gužve ima ali ni blizu kao prethodnih godina. Da se primetiti i veći broj gostiju sa Zapada, ali oni su nadoknadili samo jedan deo, ne mogu baš sve - priča nam sagovornik.
Što se cena tiče, on ističe da je doslovno sve skuplje.
- Neke stvari više, neke manje u zavisnosti od nabavnih cena. U suštini mi smo podigli i cene smeštaja, i cene obroka u restoranima, zaključuje on.
"Nikada nije bilo gore"
Novinari "Blic-a" pričali su sa taksistom, koji im je vožnju od aerodroma u Tivtu do Budve naplatio 50 evra.
- Sezona je pukla jer su svi digli cene u nebesa. Ja ne smem da spustim cenu taksija od propisane, jer je to dogovor na nivou udruženja, a niko neće da mi sedne u taksi. Nikada gore nije bilo, niti skuplje, a turista sve manje. Ne samo što je malo turista već i što sve manje troše, ne voze se taksijem i neće da piju kafe po kafićima već u pansionima. Godinama vozim taksi i to jasno vidim. Ja ponekad dogovorim cenu taksija sa mušterijom i ne uključim taksimetar, dovijam se. Međutim, u tom slučaju ne mogu da izdam račun što mnogima, koji dolaze poslovno, treba, kaže Nikola koji već 20 godina taksira, pa dodaje:
- Nekada je cena bila manja, a zarada veća. Mogao sam od sezone dobro da zaradim, sada mi taksiranje dođe kao hobi iako je cena visoka. Više od pola dana provedem parkiran u hladu.
"Zamke za turiste"
Kako za "Blic Biznis" priča sagovornica koja se nedavno vratila sa letovanja u Crnoj Gori, cene na plažama ili u njihovoj blizini se drastično razlikuju od onih nešto daljih. Ona navodi primer malih marketa, poput naših trafika, u kojima se može pazariti sve, od voća, do igračaka, kozmetike, pića, i tu turisti upadaju u zamku i pazare po ceni koja zapravo veća nego u velikim marketima i trgovačkim lancima.
- Turisti često ne znaju gde su smešteni veliki lanci marketa pa pazare u radnjama pored plaže koji su dosta skuplji. Evo primer da im je kilogram trešanja koštao 4 evra u trenutku kada su kod nas bile 100 dinara - kaže naša sagovornica i dodaje:
- Kafa na šetalištu i na plaži, i to na povoljnijim mestima, će vas koštati od 2 do 5 evra, dok u lokalima koji su pozicionirani dalje od mora ona će vas izađi oko 2 evra, dodaje naša sagovornica.
Inflacija neminovno podiže cene roba i usluga na crnogorskom primorju, ali kako su nam istakli naši sagovornici, cene na obalama mora se drastično razlikuju od onih u nešto daljim lokalima. Kada se cene uporede čest je slučaj da će vam isto piće u zavisnosti lokacije naplatiti i 2 do 3 puta više, te se postavlja pitanje opravdanosti tolikog podizanja cena.
Cene kao na Azurnoj obali
Premijer Crne Gore, Dritan Abazović, kazao je nedavno da sezona nije sjajna ali da su dosadašnji prihodi na zadovoljavajućem nivou. On je dodao da se teško može ponoviti sezona kada je Crna Gora bila 45 dana koronafree destinacija, te da se nada da će pristići veći broj gostiju u drugoj polovini jula, piše portal analitika.
- Ako neko misli da može da se ponovi sezona iz prošle godine gdje je bio špic neverovatan zato što smo bili jedina otvorena zemlja 45 dana to će teško moći da se realizuje. To je ogroman pritisak na našu infrastrukturu, kazao je Abazović.- Moramo da znamo da je cena voda na primorju i do četiri evra, a pre godinu i po je bila evro i po. Neke sojenice (male kućice na Adi Bojani) su se izdavale po 50 evra, a sada po 250 evra. Samo treba da budemo realni i pošteni - naglasio je Abazović.
(Espreso/Blic Biznis)