MORSKI PREDATORI
IAKO SE PLAŠITE AJKULA, EVO ZAŠTO JE NJIHOVO POJAVLJIVANJE DOBAR ZNAK: Poznato i zašto su se NAPADI POVEĆALI!
Uočeno ih je nekoliko u SAD, od Masačusetsa do Floride, a u Bostonu su plaže zatvorene, dok u Majamiju patroliraju posebne jedinice
Ajkule su ovog leta uplašile mnoge kupače širom sveta, posebno posle vesti da su dve žene stradale u Egiptu.
Uočeno ih je nekoliko u SAD, od Masačusetsa do Floride, a u Bostonu su plaže zatvorene, dok u Majamiju patroliraju posebne jedinice.
Ipak, američki mediji prenose da opasnost nije tolika kao što se čini.
Samo jedna osoba je prošle godine preminula u napadu ajkule u SAD, a zabeležena su 73 incidenta.
Kolike su šanse da vas ujede ajkula?
Jedna od 79.746 osoba umre od udara groma, što je mnogo veći rizik nego da vas ubije ajkula. Šanse za to su jedan prema 3,7 miliona. Zapravo, godišnje više ljudi ubiju pčele (53) i krave (22).
Ajkule nikada nisu predstavljale najveću opasnost za turiste. Primera radi, veće su šanse (1:84) da će neki američki građanin poginuti u saobraćajnoj nesreći ili pak od srčanog udara (1:5).
Osim toga, "vodene" aktivnosti donose i druge opasnosti, pa se tako tako u SAD svake godine udavi skoro 4.000 ljudi, a više od 8.000 njih završi u urgentnom centru.
Ugrizi ajkula su se povećali
Ipak, postoji razlog zašto priča o napadima ajkula ima mnogo u medijima. Najveći broj njih je prijavljen u SAD - 60 odsto, a 38 odsto svih napada na svetu se prošle godine odigrao na Floridi.
Stručnjaci kažu da je reč o zameni identiteta. U studiji objavljenoj prošlog oktobra, otkriveno je da mlade velike bele ajkule ne mogu jasno da razlikuju ljude koji plivaju ili surfuju od plena poput morskih lavova i foka, pogotovo kada se tek uče šta je za njih hrana.
Međutim, ugriz koji ne ubije plivača i dalje može imati tragične posledice. Kao što smo već pisali, tinejdžerka Adison Betea sa Floride je ostala bez noge kada ju je napala ajkula, ali je uspela hrabro da se odbrani.
- Često napadi nisu fatalni, a to se događa zbog toga što ne pokušavaju da nas pojedu - rekao je Kristofer Paparo, menadžer Centra za morske nauke.
Uprkos svemu, Adison je poručila da se ne plaši da ponovo zapliva.
- Ne plašite se okeana. Mnogi su mi na Instagramu pisali da se sada plaše okeana, ali ja ću opet ići u vodu kada se oporavim. I dalje ću raditi ono što volim, ne dozvolite da vam strah preplavi život - rekla je ona.
Dobre vesti
Iako ajkule mogu zabrinuti turiste, stručnjaci kažu da ukoliko uočimo morske nemani u vodi to predstavlja dobar znak.
Populacija ajkula je tokom sedamdesetih bila znatno smanjena zbog prekomernog ribolova i zagađenja.
- Početkom devedesetih smo počeli da radimo na tom problemu jer je bilo potrebno oporaviti populaciju ajkula - rekao je Bob Huter, glavni naučnik u organizaciji OCEARCH.
Kada predatori poput ajkula nestanu, to ima uticaj na čitav ekosistem, koliko god one nama bile zastrašujuće.
- Ukoliko ima ajkula u vašem kraju, to znači da se nalazite u zdravom ekosistemu - rekao je Paparo.
(Espreso/24sedam)