FINALE BEZ POBEDNIKA
BIVŠI ZVANIČNIK NATO SMATRA DA ZNA KADA I KAKO ĆE SE ZAVRŠITI RAT U UKRAJINI: Sledi scenario sličan Korejskom ratu?
Stavridis je prvo konstatovao kako je evidentno da je ukrajinski sukob "zaglavio na obe strane".
Sukob Rusije i Ukrajine će verovatno da se završi za četiri do šest meseci. Biće to finale bez pobednika, na duži rok "zamrznuti sukob", nalik na onaj u Korejskom ratu.
Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu.
Na rusko-ukrajinskoj granici takvo će stanje vladati dugo vremena, imaćemo zapravo novu Severnu i Južnu Koreju u Evropi, smatra Džejms Stavridis, bivši vrhovni zapovednik snaga NATO-a za Evropu, prenosi Business Insider.
Stavridis je raspravljao o budućnosti rata u Ukrajini s biznismenom i milionerom Džonom Katsimatidisom na njujorškom radiju WABC 770 AM. Stavridis, admiral američke mornarice i aktivni učesnik u Zalivskom, Iračkom i Avganistanskom ratu, čovek je velikog vojnog znanja i veoma dobar poznavalac strateških odnosa u Evropi.
Stavridis je prvo konstatovao kako je evidentno da je ukrajinski sukob "zaglavio na obe strane".
Ukrajinci pružaju neočekivano jak otpor, a Putinovi ratni planovi nisu se pokazali jako efikansim: dobio je malo teritorija u odnosu na ambicije s kojima je ušao u sukob.
- Vidim da ovaj rat ide prema prisilnom primirju, nečemu što je nalik kraju Korejskog rata, s militarizovanim zonama između dve strane i stalnom neprijateljstvu u nekoj vrsti zamrznutog sukoba. Zamrzavanje rata u Ukrajini prognoziram za četiri do šest meseci. Nijedna strana ne može da izdrži puno duže od toga - zaključio je Stavridis.
Korejski rat vodio se između Severne i Južne Koreje između 1950. i 1953. godine. Situacija je prilično analogna aktualnom sukobu: Sovjetski Savez je tad podržavao Severnu Koreju, dok je Južna Koreja bila potpomognuta iz Sjedinjenih Država.
Žestok sukob između dve zemlje, rat koji je uništavao čitave porodice, prestao je primirjem u julu 1953. kojim je stvorena demilitarizovana zona.
Kako ni u godinama koje su usledile između Severne i Južne Koreje nije potpisan službeni mirovni ugovor, dve zemlje tehnički su i dalje u ratu. I režimi im se i danas gotovo jednako mrze kao dok se na bojištima prolivala krv.
(Espreso)