dobro plaćeno
PROGRAMERIMA JE OVAJ SOFTVER PRAVI "DŽEKPOT": IT stručnjacima iz ove oblasti plata u Srbiji ide i do 1.000.000 EVRA
Sve zavisi od veličine kompanije, značaja ovog softvera za klijenta i njegovo poslovanje, broja uključenih programera koji rade na razvoju, od načina održavanja i unapređivanja platforme
Dok među ljudima uglavnom vlada mišljenje da IT kompanije u Srbiji šetaju od projekta do projekta, tj. da se u najvećoj meri bave razvijanjem raznoraznih softvera, i da u najvećoj meri prihode ostvaruju od prodaje niza različitih programa, to ipak nije slučaj.
Kako za "Blic Biznis" priča sagovornik upućen u dešavanja u IT sektoru, ako se IT kompanija domogne razvoja i održavanja jednog tipa softvera to se smatra pravim "džekpotom" na tržištu.
- Reč je o enterprajz aplikacijama ("enterprise applications"), i ko ugrabi priliku da radi jedan takav softver za, u najboljem slučaju, stranu kompaniju taj je završio priču. Sem toga što se radi o obimnim projektima za razvoj softvera koji traju mesecima, i koji se debelo naplaćuju, kada se sklapaju ugovori uglavnom je u njih uključeno i dalje razvijanje platforme kao i samo održavanje, priča sagovornik.
Kada govorimo o konkretnoj ceni ona zavisi od mnoštva faktora.
- Sve zavisi od veličine kompanije, značaja ovog softvera za klijenta i njegovo poslovanje, broja uključenih programera koji rade na razvoju, od načina održavanja i unapređivanja platforme... Cene ovih usluga kreću od nekoliko stotina hiljada evra godišnje za projekte za manje firme, do preko milion evra za projekte za ozbiljne firme. U suštini sa jednim sklopljenim ugovorom se finansiraju čitave kompanije, kaže on.
Šta je "enterprise" aplikacija?
"Enterprise" aplikacije (EA) su uglavnom velike platforme i softverski sistemi dizajnirani za rad u korporativnom okruženju, kao što je poslovno ili državno. EA su složeni, skalabilni programi zasnovani na više komponenti.
EA se uglavnom sastoji od grupe programa sa zajedničkim poslovnim aplikacijama i uslužnim programima za organizaciono modelovanje dizajniranih za vrlo specifične funkcije. Cilj razvijanja ovih softvera je da se na kraju krajeva poboljša efikasnost i produktivnost kroz funkcionalnost podrške na poslovnom nivou.
Zarada u svetu 2021. godine
Prema podacima objavljenim krajem prošle godine u sklopu istraživanja kompanije Sinergy, Majkrosoft je zaradio 120 milijardi dolara od enterprajz softvera, prestižući tako ostale velike igrače u industriji kao što su IBM i Amazon.
Istraživanje kompanije Synergy obuhvatilo je prodaju u sledećim oblastima: usluge infrastrukture "u oblaku", saradnji, enterprajz i SaaS softver, infrastruktura centara podataka, infrastruktura dobavljača usluga i IT usluge preduzeća. Najbliži konkurenti Majkrosofta, IBM i Amazon generisali su otprilike 75 milijardi dolara, odnosno 60 milijardi dolara prošle godine.
Prvih trinaest dobavljača na listi su: Majkrosoft, IBM, Amazon, Huavei, Cisco, Oracle, Dell, SAP, Fujitrsu, HPE, Erikson, Nokia i Salesforce. Zajedno, prvih trinaest je ostvarilo 613 milijardi dolara od prodaje enterprajz softvera u 2021. godini, što je povećanje od 10 odsto na godišnjem nivou.
(Espreso / Blic)