Foto: Aleksandra Čolić

OBRATITE PAŽNJU

OVO JE NAJOPASNIJI SIMPTOM SUNČANICE ZA KOJI SRBI NE ZNAJU: Ugrožava sve redom

Koji su simptomi sunčanice i kako pomoći ugroženoj osobi? Pročitajte!

Objavljeno: 06.07.2022. 14:15h > 14:17h

Sunčanica je podizanje temperature tela, a naročito glave prouzrokovano dužim izlaganjem suncu tokom velikih vrućina. Organizam pokušava da rashladi mozak i zato šalje što više hladnije krvi u glavu. To prouzrokuje širenje krvnih sudova mozga, pa se njegova zapremina naglo povećava.

Simptomi sunčanice su:

jaka glavobolja

vrtoglavica

zujanje u ušima

povišena temperatura

ubrzan puls

plitko i ubrzano disanje

znojenje

žeđ

pospanost

nesvestica

Šta da radite ako neko ima simptome sunčanice?

foto: Aleksandra Čolić

Prvo treba osobu skloniti sa sunca, u hladovinu ili u neku zamračenu, rashlađenu prostoriju. Ako je unosite u klimatizovan prostor, vodite računa da razlika u temperaturi ne bude previsoka.

Neka ugroženi leži, raskomoćen, a polako mu treba hladiti glavu pomoću obloga na čelu i potiljku. Važno je da osoba koja je pretrpela sunčanicu pije hladne napitke - vodu ili blagi sok bez puno šećera. Ne smeju se davati kafa ni alkoholna pića.

Kako su mogući simptomi sunčanice i nesvestica ili konfuziija i pospanost, treba pozvati hitnu pomoć ukoliko osoba ne pokazuje znake oporavka.

Kako da se zaštitite od sunčanice?

Izuzetno je važno da zaštitite glavu od sunca - šeširom ili kačketom svetle boje, napravljenom od prozračnih materijala. Velike sunčane naočare su, takođe, bitna zaštita. Nemojte se ustručavati da ponesete i kišobran kao suncobran - neka bude svetle boje.

Tokom velikih vrućina, izbegavajte boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana - od 10 do 17h. Trudite se da sve poslove obavite u rano jutro ili predveče, a kuću provetrite tokom noći i zamračite je tokom dana.

Uzimajte dovoljno tečnosti, najbolje vode. Ishrana treba da bude uravnotežena i lagana, bogata vitaminima i mineralima. Organizam gubi natrijum, kalijum i magnezijum zbog obilnijeg znojenja, pa nemojte isključivati so iz ishrane, a trudite se da jedete redovno voće i povrće.

Hronični bolesnici moraju da se posavetuju sa lekarom o eventualnoj korekciji terapije. Deca su, takođe, rizična grupa i morate im ograničiti boravak napolju, naročito na vrelim asfaltnim ulicama, pre svega u periodu od 10 do 17h.

(Espreso)