TOPLOTNI TALASI, LOKALNE POPLAVE...
ZAŠTO "MALO JAČA" KIŠA POTOPI BEOGRAD? Klimatolog za Espreso otkrio da li će LETO 2022. biti u znaku NEVREMENA!
Razlog za sve ekstremnije pljuskove se može potražiti u globalnom fenomenu- klimatskim promenama
Juče je Beograd pogodilo izuzetno snažno nevreme koje je poplavilo ulice i izazvalo kolaps u saobraćaju.
Zbog velike količine kiše koja je pala u prestonici pojedine saobraćajnice su potopljene, jer atmosferska kanalizacija nije mogla da primi toliku količinu vode.
Nevreme je zahvatilo i druge krajeve Srbije, a grad je u pojedinim ivanjičkim selima ponovo napravilo havariju.
Fotografije i snimci potopljenih ulica mnoge su podsetile na nevreme koje je 2019. godine pojedine ulice skoro pretvorilo u reke. I tada su ogromne količine kiše pale u svega par sati.
Kiše u letnjem periodu nisu neobična pojava, ali ovako snažne nepogode, koje se sve češće dešavaju, svakako su zaokupile pažnju javnosti.
Razlog za sve ekstremnije pljuskove se može potražiti u globalnom fenomenu- klimatskim promenama.
Zašto "malo jača" kiša potopi gradove?
Ekstremni vremenski događaji nisu karakteristični samo za naš region, nego za celu planetu.
Naučnici takve pojave objašnjavaju time što je topliji vazduh u stanju da zadrži više vlage, a kako temperatura raste veća količina vodene pare ostaje u atmosferi i zbog toga kada dođe do padavina one budu znatno snažnije nego pre.
Povećava se intenzitet padavina- veća količina kiše padne za kraće vreme, pa umesto da kiša pada nedelju dana umereno, ista količina vode će pasti tokom dva dana.
Raspored padavina danas nije isti kao raspored padavina u prošlosti. Samim tim ni infrastruktura nije prilagođena da primi takvu količinu vode u kratkom periodu. Rezultat toga su poplave, neretko i velike štete.
Šanse za događaje sa ekstremnom količinom padavina se povećavaju zagrevanjem planete, pa se na globalnom nivou ulaži veliki napori kako bi se ljudski gubici i materijalne štete predupredili.
Tek je u skorijoj prošlosti razvoj informacionih tehnologija naučnicima omogućio da naprave modele koji će sa velikom preciznošću moći da predvide razvoj oluja sa ekstremnim količinama padavina.
Promenjeni klimatski uslovi nisu kraj priče o klimatskim promenama, pa tako u budućnosti možemo očekivati pogoršanje situacije i u Srbiji kada su u pitanju bujične poplave i ekstremne padavine.
Klimatolog Vladimir Đurđević za Espreso ističe da leto 2022. godine može biti u znaku temperaturnih oscilacija i nestabilnih vremenskih (ne)prilika.
- Ovog leta možemo očekivati još toplotnih talasa. Postoje šanse i za nevreme, grad i lokalne poplave. Klima je promenjena, sve je u tom kontekstu postalo ekstremnije, navodi dr Vladimir Đurđević, klimatolog.
"Pakleno" leto 2022. godine
Prema dugoročnoj prognozi temperatura u julu i avgustu biće iznad višegodišnjeg proseka, a količina padavina u granicama ili ispod proseka. Toplotni talasi ovog leta nas definitivno neće zaobići.
Ovako izgleda detaljnija prognoza Republičkog hidrometeorološkog zavoda za leto 2022. godine:
JUL 2022: Topliji i malo suvlji jul. Toplotni talasi.
Srednja minimalna temperatura vazduha u julu imaće vrednosti iznad višegodišnjeg proseka, pri čemu će njena vrednost u proseku biti viša za 1.0ºS u odnosu na višegodišnji prosek.
U Beogradu i široj okolini predviđa se vrednost julske srednje minimalne temperature vazduha oko 18.5ºS. Srednja maksimalna temperatura vazduha u julu biće iznad višegodišnjeg proseka, sa vrednostima u proseku višim za oko 1.4ºS u odnosu na višegodišnji prosek.
U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom jula biće oko 30.0ºS.
Mesečna suma padavina tokom jula biće ispod ili u granicama višegodišnjeg proseka sa vrednostima do 10 mm nižim u odnosu na višegodišnji prosek. U Beogradu i široj okolini julska suma padavina iznosiće oko 30 mm.
AVGUST 2022: Topliji i suvlji avgust. Toplotni talasi.
Srednja minimalna temperatura vazduha u avgustu imaće vrednosti iznad višegodišnjeg proseka, pri čemu će njena vrednost u proseku biti viša za oko 1.3ºS u odnosu na višegodišnji prosek.
U Beogradu i široj okolini predviđa se vrednost avgustovske srednje minimalne temperature vazduha oko 19.0ºS. Srednja maksimalna temperatura vazduha u avgustu biće iznad višegodišnjeg proseka, sa vrednostima u proseku višim za oko 1,8ºS u odnosu na višegodišnji prosek. U Beogradu i široj okolini srednja maksimalna temperatura vazduha tokom avgusta biće oko 31.5ºS.
Mesečna suma padavina tokom avgusta biće ispod višegodišnjeg proseka sa vrednostima u proseku za 10 mm do 20 mm nižim u odnosu na višegodišnji prosek. U Beogradu i široj okolini avgustovska suma padavina iznosiće oko 36 mm.
Prognostički materijal posle 6. jula ima signal za konkretnije osveženje uz češće pljuskove i period svežijeg vremena bez vrućine, koji bi se mogao produžiti do oko 11. jula, a trenutne prognoze ukazuju na to da je taj period počeo.
Podsetimo, RHMZ je danas izdao upozorenje da se u petak i u subotu očekuju obilne padavine u krajevima južno od Save i Dunava, naročito na jugozapadu i jugu Srbije i to od 20 do 40 mm za 24 sata, lokalno i više.
U toku noći ka suboti i u subotu tokom dana padavine će se dodatno intenzivirati na istoku i jugoistoku zemlje uz količinu kiše i do 60 mm za 24 sata.
Prema prognozi vremena, sutra će veći deo dana biti pretežno sunčano i umereno toplo. Duvaće slab i umeren vetar, severozapadni. Najniža temperatura od 13 do 19, a najviša od 28 do 32 stepena.
Uveče i u toku noći na severu i zapadu Srbije naoblačenje s kišom, pljuskovima i grmljavinom.
(Espreso)