međunarodno tržište
EVO ŠTA SE SADA DESILO SA CENAMA NAFTE: Objavljeni PODACI
Cene nafte su i dalje zarobljene u silaznoj putanji jer se pažnja tržišta pomerila sa inflacije na očajno stanje ekonomije
Cene nafte pale su danas na međunarodnim tržištima prema 112 dolara jer je među trgovcima prevladao strah od recesije i slabije potražnje nadjačavši bojazni od nedostatka snabdevanja, raspirene štrajkom u Norveškoj.
Na londonskom tržištu cena barela nakon podneva bila je niža za 1,33 dolara nego u vreme jučerašnjeg zatvaranja i iznosila je 112,17 dolara. Na američkom tržištu se barelom trgovalo po 30 centi višoj ceni, od 108,73 dolara.
Investitori sve više strahuju od recesije, a njihove bojazni podstaklo je istraživanje S&P Globala u utorak koje je pokazalo snažno usporavanje privrede evrozone u junu budući da potrošači zbog visokih troškova života, pažljivo vagaju svaki evro.
Inflacija u Južnoj Koreji
Potražnja u evrozoni stagnirala je u junu, a S&P Global upozorava da stagnacija novih narudžbina signalizira mogući pad aktivnosti u trećem kvartalu. Strahove je još više podstakla činjenica da je inflacija u Južnoj Koreji dostigla najviši nivo u skoro 24 godine u junu pošto je privreda usporila i potražnja za naftom oslabila.
Cene nafte su i dalje zarobljene u silaznoj putanji jer se pažnja tržišta pomerila sa inflacije na očajno stanje ekonomije, zaključuje Stiven Ins iz SPI Aset Menadženta. Zabrinutost oko ponude manifestovala se u kratkoročnom rastu cena, za više od tri dolara na američkom tržištu i za više od jednog dolara u Londonu, zbog mogućih poremećaja u proizvodnji u Norveškoj nakon štrajka radnika na platformama.
Štrajk i smanjenje proizvodnje
Očekuje se da će proizvodnja nafte i gasa biti smanjena za 89.000 barela ekvivalenta nafte dnevno (boepd) zbog štrajka, uključujući 27.500 boepd gasa, saopštio je norveški proizvođač Ekvinor.
Cene je podržala i Saudijska Arabija, najveći svetski izvoznik nafte, podižući cene sirove nafte za azijske kupce blizu rekordnih nivoa u avgustu zbog oskudne ponude i velike potražnje.
Predlog da se prepolovi cena ruske nafte
Odvojeno, ruski zvaničnik Dmitrij Medvedev upozorio je u utorak da bi navodni predlog Japana da se prepolovi cena ruske nafte rezultirao znatno manje nafte na tržištu i mogao bi da podigne cene barela iznad 300 do 400 dolara.
Lideri vodećih svetskih ekonomija G7 složili su se prošle nedelje da razmotre privremeno ograničavanje uvoznih cena ruskih fosilnih goriva, uključujući naftu, kako bi ograničili resurse Moskve za finansiranje "specijalne vojne operacije" u Ukrajini.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) odvojeno je objavila da je barel naftne korpe njenih članica u ponedeljak iznosio 115,30 dolara, što znači da je porastao za 2,1 dolar u odnosu na prethodni dan trgovanja.
(Espreso / Index.hr)