Ilustracija, Foto: Emilija Jovanović

kako se spasiti iz vira?

EVO KAKO DA POSTUPITE AKO VAS UHVATI VIR NA RECI: Fizičar OBJASIO sve do DETALJA, ovo je KLJUČNO! (FOTO)

Brza i plahovita Morava u svom postojanju odnela je na destine života

Objavljeno: 04.07.2022. 13:42h

Ako se nekome desi da pliva Dunavom i uhvati ga vir, šta se tu dešava i kako osoba može da se izvuče iz toga?

Fizičar sa Prirodno matematičkog fakulteta Miroslav Cvetinov je za portal oradio.rs odgovorio na ovo pitanje.

- Opasnih virova na Dunavu nema. Ne mogu da kažem da se negde nekad ne pojavi, lično sam ih viđao - kod Šarengrada postoji jedan kamen koji hoće da okrene čamac, ali da povuče čoveka, to je već rezervisano za druge reke. Vir se stvori uvek kad postoje dve struje koje teku nasuprot jedna drugoj. Ako vas ipak vir uhvati, pustite neka vas okrene, jer se tada malo akumulira energija i jednostavno tangencijalno izađete. Ne plivaš mu nasuprot, nego jednostavno iskoristiš to ubrzanje i izađeš iz njega, objašnjava Cvetinov i dodaje:

- Inače, mnogo više ljudi se udavi u vodi zato što se plaši, a ne zbog vira. Čovek treba da bude svestan Arhimedovog zakona i u suštini, ti kad dobro udahneš vazduh, gustina ti je manja od gustine vode – ne možeš da se udaviš. Bukvalno, ne znam koliki grč da te uhvati ili šta god da se dešava, ako udahneš vazduh, voda će ti doći do ispod nosa. Druga stvar koja se dešava je davljenje u plitkoj vodi. Kada čovek hoće malo da roni, pre zarona hiperventilira jer stvarno onda duže može ostati pod vodom. Mozak zapravo nikad ne određuje količinu kiseonika, već ugljen dioksida u krvi. Kad hiperventiliramo CO2 toliko snizimo da nam treba jedno vreme da se on nadoknadi. Mi zaronimo, CO2 polako raste ali kiseonik mnogo brže pada. Osoba pod vodom ostane bez kiseonika, a da mozak uopšte nije alarmirao da ostaje bez kiseonika. To je drugi osnovni razlog davljenja i zato nikad nemojte pre ronjenja da uzimate mnogo, mnogo vazduha, kaže Miroslav Cvetinov za oradio.

FOTO: RTS printscreen
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Emilija Jovanović

Podsetimo, na društvenim mrežama pojavilo se uputstvo koja je velikom brzinom postalo viralno, a iako je sadržaj natpisa izuzetno ozbiljan, zbog jednog detalja izazvao je brojne duhovite komentare.

Odgovoran potez JKP "Gradskog zelenila" da postavi uputstvo na novosadskoj plaži Štrand privuklo je ogromnu pažnju, naročito u delu u kome piše kako se izvući ukoliko vas uhvati vir.

- Ako vas uhvati vir, održavajte se na vodi i ne pokušavajte da isplivate pravolinijski od centra vira. Pustite da vas okrene dva-tri kruga, a onda snažno zaplivajte u pravcu tangente kretanja vira.

Matematički precizno upustvo izazvalo je mnoštvo komentara, a bilo je, kako to obično biva - veoma duhovitih.

- Suprotno od apscise i paralelno od odrinate plivaj levom rukom pod 90° - glasio je jedan komentar.

- Znao sam da će me tangenta iz osnovne škole sačekati mučki kad tad - nadovezao se drugi, prenosi Telegraf.

- Spasilac sa obale:" Hvataaaaj tangeeentu, tangeeentu bre!" - samo je jedan u nizu duhovitih komentara korisnika društvene mreže Instagram.

Podsetimo se priče Čačanina koji je iz virova na Moravi izvukao čak jedanaestoro ljudi.

Brza i plahovita Morava u svom postojanju odnela je na destine života. Mnogi nisu uspeli da se izbore sa njenim ćudljivim virovima i talasima, međutim jedan Čačanin je iz ove reke u svom životnom veku dugačkom sedam decenija spasio čak 11 života. Nebojša Jovanović, kako mu i samo kaže nije se plašio da uskoči i hladnu vodu i pomogne drugima. Upravo zbog te svoje hrabrosti prozvan je – legenda sa Morave.

(Espreso)