Meteorolog Nedeljko Todorović, Foto: RHMZ printscreen, Printscreen, Aleksandra Čolić

VREME U SRBIJI

SRBIJA U CRVENOM, KOLIKO JE TO OPASNO? Meteorolog za Espreso razjasnio nedoumice oko UV indeksa, OVO MNOGI NE ZNAJU

Prema najavama RHMZ-a u narednom periodu mogu se očekivati temperature i do 37 stepeni

Objavljeno: 27.06.2022. 16:58h

Posle kratkotrajnih pljuskova ponovo su zavladale visoke temperature koje svakodnevno zamaraju, a one su posebno neprijatne kada smo u gradu.

U narednim danima samo na istoku Srbije i u planinskim predelima mogući kratkotrajni pljuskovi sa grmljavinom. Vetar slab, promenljiv. Najniža temperatura od 15 do 20, najviša dnevna od 31 do 34.

U Beogradu danas sunčano i veoma toplo vreme. Vetar slab, promenljiv. Najniža temperatura oko 20, a najviša oko 34. Prema najavama RHMZ-a u narednom periodu mogu se očekivati temperature i do 37 stepeni.

foto: RHMZ

To kakav nas period očekuje tokom leta i da li ćemo se radovati makar i kratkotrajnim pljuskovima, otkrio nam je poznati meteorolog Nedeljko Todorović.

U intervjuu za Espreso govorio je o sušnom periodu, dužini trajanja visokih temperatura, kao i to kada možemo očekivati kišu.

- Sušni period trajaće još nekoliko meseci, tačnije dva i po, koliko i leto. Moram napomenuti da do kraja ovog godišnjeg doba nećemo imati mnogo padavina, što uopšte nije dobro - rekao je on na početku i nastavio:

- Padavina će biti, ali ispod proseka. To će loše uticati na poljoprivredu jer i da padne naprimer krajem leta, ne može nadoknaditi period kada nije padala. Period bez kiše mogao bi da se produži - dodao je.

Meteorolog je istakao i da će biti lokalnih pljuskova praćenih grmljavinom, koje će nas povremeno rashlađivati. Stručnjak je i upozorio na to šta morate raditi usled velikih vrućina i koja grupa ljudi je najugroženija.

Biometeorološka prognoza

Todorovič je istakao da će ove visoke temperature verovatno dovoditi i do određenih zdravstvenih problema kod pojedinaca, a kao najugroženije stanovništvo izdvojio je najstarije i one sa slabim imunitetom.

Druga veoma bitna stvar koja posebno zabrinjava jeste UV zračenje koje je od danas do srede u crvenoj zoni u skoro celoj Srbiji. Šta to znači i koliku opasnost predstavlja po ljude ispričao nam je meteorolog Nedeljko Todorović.

UV zračenjefoto: RHMZ

"Postoji razlika između UV zračenja i UV indeksa koji je u tabeli prikazan. Indeks je formula o prodornosti koja se računa. Kod nas UV zračenje ima prilično konstantu vrednost, to zavisi od ugla pod kojim se nalazi sunce. Do UV zračenja dolazi kada dođe do tzv. eksplozija na suncu. Kada je zima, sunce je niže i sve manje se dešavaju te eksplozije, dok se leti sunce nalazi više i onda češće dolazi do prodiranja UV zraka. Eksplozije se dešavaju leti recimo na 3 - 4 dana, nekad ih i duže nema, a sve se to može pratiti preko NASA sajtova koji obaveštavaju o tome", priča meteorolog Todorović za portal Espreso.

UV zraci su u mnogo čemu povoljni za ljudski organizam, ali suncu ne treba da budemo preterno izloženi zbog toga što pravi štetu koži.

"Dakle, kod nas se UV zračenje malo menja ali menja se prvenstevno u zavisnosti od aktivnosti sunca i u principu nije opasna. Kada se na sucnu dogode eksplozije povećavaju se pored UV zračenja i X zraci kao i Infracrvena svetlost, itd. čitav spektar stvari jača. Inače, i tada to UV zračenje traje svega nekoliko minuta, možda se dogodi jednom ili dva puta u toku dana, a dešava se da se dogodi i noću. Mi smo u tim trenucima pod uticajem kratkotrajnog UV zračenja koje je praktično bezopasno, a u mnogo čemu i povoljno za ljudski organizam. Građani treba da se čuvaju sunca da ne bi izgoreli kožu", priča naš sagovornik.

Takođe, UV zraci imaju i svoju dobru stranu, pored toga što ne štete znatno oni pomažu u borbi protiv raznih mikroorganizama.

"UV zraci ubijaju viruse kao i X zraci, pomažu jačanju ljudskoj organizma i iz njih se stvara vitamin D. Ako se nađemo na suncu baš u trenutku kada se dešava pojačano UV zračenje to nam ne može mnogo naškoditi, do problema dolazi ako se čovek konstantno izlaže suncu recimo celo leto i tako godinama jer prosto ti zraci štete ljudskoj koži. UV zraci povećano ubijaju mikroorganizme tako da i na biljni, a i na životinjski svet utiču povoljno", zaključio je meteorolog Nedeljko Todorović.

Bonus video:

(Espreso)