Vladimir Putin, Foto: Profimedia, EPA-EFE/SERGEY GUNEEV

PA HIT!

PRVA REAKCIJA MOSKVE NA KANDIDATURU UKRAJINE ZA EU JE IRONIČNA: Rusi su imali da kažu samo OVO! (FOTO)

Peskov je rekao i da bi bilo sjajno kada bi evropski lideri uticali na rukovodstvo Ukrajine i podsticali ga da trezveno sagleda situaciju

Objavljeno: 17.06.2022. 12:49h > 13:03h

Odluka Evropske komisije da da odobrenje Ukrajini za status kandidata za Evropsku uniju zahteva pojačanu pažnju Moskve, rekao je pres-sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov, prenosi RIA Novosti.

Peskov je rekao i da bi bilo sjajno kada bi evropski lideri uticali na rukovodstvo Ukrajine i podsticali ga da trezveno sagleda situaciju.

foto: Prentscren

- Bilo bi sjajno kada bi evropski lideri uticali na rukovodstvo Ukrajine, one koji tamo donose odluke, da bi ih podstakli da trezveno sagledaju situaciju. Uprkos činjenici da su oni, naravno, članovi jedne mašine, članovi kolektivnog Zapada, oni ipak razumeju potrebu za nastavkom dijaloga, rekao je Peskov za „Izvestiju“.

Podsećamo, Evropska komisija je preporučila da se Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata kao simboličan korak na dugom putu ka članstvu u Evropskoj uniji, navodi Blumberg na osnovu izjave dva zvačničnika upućena u to pitanje.

Izvršni organ EU je u petak odobrio kanidaturu uz uslove koje će dve zemlje morati da ispune u budućnosti u pogledu vladavine prava, pravde i borbe protiv korupcije, navode izbori.

Komisija je takođe preporučila da Gruzija dobije status kandidata, ali nakon što ispuni određene uslove.

- Ukrajina je evropska država koja je dala dovoljno dokaza o svojoj privrženosti vrednostima na kojima se zasniva Evropska unija, navodi se u preporuci.

- Komisija, stoga, preporučuje da se Ukrajini dodeli status kandidata, uz razumevanje da preduzima niz konkretnih koraka.

Ne postoji brzi put kojim bi se ubrzao naporan proces članstva, koji obično može trajati više od jedne decenije, navodi Blumerg.

Hrvatska je bila poslednja zemlja koja se pridružila bloku, a proces njenog podnošenja zahteva je trajao 10 godina pre nego što je zvanično prihvaćen 2013.

Konačnu odluku o dodeli statusa moraće da odobri svih 27 država članica.

(Espreso)