STANJE U BEORGADU
BORBA PROTIV RUŠENJA VILE NA VRAČARU: Građani pokušavaju da zaštite deo opštine od investitora, održaće i PROTEST!
U Hadži Melentijevoj 72 planira se izgradnja objekta koji bi imao dve podzemne etaže, prizemlje, tri sprata i jedan uvučeni
Dve predratne vile u Hadži Melentijevoj ulici 47 i 72 na Vračaru ponovo su na meti investitora koji je podneo zahtev za njihovo rušenje zarad izgradnje modernih stambeno-poslovnih kvadrata. Zbog toga će danas u 11 sati građani ovog dela prestonice iskazati nezadovoljstvo i održati protest.
Vile su tipični primeri reprezentativnih slobodnostojećih stambenih kuća iz međuratnog perioda, koje su dimenzijama i oblikovanjem primerene i prilagođene urbanističkom uređenju, saobraćajnoj matrici i kapacitetima javne infrastrukture naselja Neimar.
U Hadži Melentijevoj 72 planira se izgradnja objekta koji bi imao dve podzemne etaže, prizemlje, tri sprata i jedan uvučeni. Takođe i objekat u broju 47 biće slične spratnosti, a gradnja još nije počela pošto se samo čekaju potrebne dozvole.
- Posebno zabrinjava činjenica da je na objektu u broju 47, poznatom generacijama Beograđana kao restoran "Đorđe" već uklonjen deo ograde kako bi se omogućio pristup za mehanizaciju - ističu iz Udruženja građana "Topolska".
- Na skupu ćemo izneti zahtev da Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove odbije zahtev investitora za rušenje, te da ispoštuje odredba PDR koja predviđa da se za sve celine u postupku utvrđivanja za kulturno dobro moraju uvažiti uslovi koje nalaže Zavod za zaštitu spomenika.
U vračarskom naselju Neimar tokom novembra prošle godine počelo je i rušenje vile u Internacionalnih brigada 47, koje je ubrzo zaustavljeno, ali je ovaj objekat izgubio svoj reprezentativni izgled i postao potpuno neupotrebljiv.
PRETHODNA ZAŠTITA
Deo Vračara, naselje Neimar bilo je upisano u Evidenciju nepokretnosti pod takozvanom prethodnom zaštitom do decembra 2020. Novi elaborat o zaštiti trenutno je u izradi, pa investitori taj vakuum koriste kako bi sagradili nove poslovno-stambene kvadrate.
Podsetimo, arhitektonski vredna vila iz 1931. godine koja se nalazila u Ulici Nikolaja Krasnova 4 srušena je prošle godine, a zameniće je nova moderna zgrada od sedam četvorosobnih stanova.
Kako stanari ove ulice tvrde investitor preduzeća (ime poznato redakciji) iskoristio je vakuum koji je nastao pri isteku zaštite vile od strane države i tako, ne kršeći zakon, ali i ne mareći za potencijalnu vrednost objekta, dobio rešenje o rušenju.
- Preduzeće za preradu voća i povrća dobilo je dozvolu za rušenje vile koja je sagrađena 1931. godine. Od 1997. ova vila bila je pod zaštitom kao deo celine „Istočni Vračar” , a zaštita je istekla krajem decembra 2020. Rušenje je počelo početkom avgusta 2021. godine i srušena je do kraja septembra. Radnici su bili upozoreni da ne prave oštećenja na zgradi do njih, ali oni nisu želeli da sarađuju sa stanarima okolnih zgrada, napominje stanar zgrade u pomenutoj ulici i podseća na probleme koje su tada imali.
- Jedne noći pojavio se veliki bager u 2 sata ujutru i uzbunio stanare ulice Nikolaja Krasnova. Nekoliko dana kasnije radnici su bili upozoreni da ne počupaju kablove Telekoma na šta su se oglušili i par dana kasnije počupali kablove zgrade broj 6. Tada je i zid dvorišta stradao od lupanja bagera. Nakon toga je pozvana inspekcija na šta su rekli "Nema mrtvih", pojašnjava stanar za Espreso.
Bonus video:
(Espreso/Novosti)