posao
POČETNA PLATA VEĆA OD HILJADU EVRA! Ovi poslovi su najplaćeniji preko omladinskih zadruga
"Omladinici su uglavnom zainteresovani za poslove koji su dobro plaćeni. To je ono što njih opredeljuje"
Dobra volja, lična karta i indeks ili potvrda o redovnom studiranju je sve što vam je potrebno kako biste pronašli posao preko neke od omladinskih zadruga. O tome koji poslovi su najtraženiji, a koji najplaćeniji, šta mladi najčešće biraju da rade, a šta im pada najteže govori Breda Milić iz Omladinske zadruge.
- Najmanje plaćeni su poslovi kojih ima dosta, a uz to nisu teški, poput lepljenja deklarcija, pakovanja garderobe za butike, skeniranja dokumentacije, rada u knjižarama gde se samo vodi računa da nešto ne nestane. To je ono što ima najnižu cenu rada. Najveću cenu rada imaju poslovi vezano za administraciju i za određena znanja, sposobnosti i znanje jezika. Kao i poslovi koji su fizički teški i dugo traju nekada i po 10 -12 sati. Sada imamo nešto vrlo interesantno - sa znanjem engleskog jezika traži se student da radi komercijalu, a startna plata je 1100 evra što znači da će ona biti preko 2000 evra što uopšte nije malo - navodi Breda.
Povećana potražnja je za radnicima u restoranima i hotelima na teritoriji cele Srbije, ali toga nema pogotovo u letnjoj sezoni kada većina njih ode u inostranstvo gde mogu više da zarade.
- Omladinici su uglavnom zainteresovani za poslove koji su dobro plaćeni. To je ono što njih opredeljuje. Jutros smo imali momka koji je rekao - to mi je daleko, ali kada je čuo kolika je plata, promenio je mišljnje. Imamo na primer i lanac restorana, koji je fleksibilan, gde mogu da rade samo vikendom, 4 sata, da biraju smene, da rade dok su još uvek u školi. Moj je predlog da dođu što ranije. To što će oni u iskustvu steći preko omladinske zadruge je nemerljivo za čitav život. I to se pamti i to je temelj. Ne mora svaki dinar da se traži od roditelja, oni će ceniti novac i sve što roditelji obezbede - ističe Milić.
Većina ljudi ostane u sjajnim odnosima sa zaposlenima u Zadruzi pa čak i kada nađu stalne poslove i završe studije, dolaze da popiju kafu i popričaju. Poslodavci preko omladinske zadruge naprave neku vrstu trijaže i onima kojima budu zadovlni prime u stalni radni odnos.
- Mi imamo već sad generaciju poslodavaca koji su bili naši studenti, radili su preko nas, a sada su naši poslodavci i dolaze i dalje kod nas. Imamo i studnete koji su van Beograda pa vole da dođu i računaju da je ovo njihova kuća - kaže Breda.
Mlade savetujem da što pre dođu do bilo koje omladinske zadruge, čim navrše 15. godinu i počnu da rade koji god posao - poručuje ona za kraj.
( Espreso / Alo )