dubok džep za kratko letovanje
KAD ČUJU CENU, SRPSKIM TURISTIMA U GRČKOJ PRESEDNE GIROS: Evo koliko sada koštaju HRANA i PIĆE na Halkidikiju! FOTO
Srpski turista koji boravi na ovom poluostrvu napisao je koliko sada košta hrana i piće, kao i obrok u restoranima
Omiljena destinacija Srba već godinama je Grčka, što zbog blizine, što zbog bratskih odnosa sa našom zemljom.
Grčka se ponovo vratila na "velika vrata", a da je interesovanje nemerljivo veće u odnosu na neka druga mesta potvrdili su za Espreso i u turističkim agencijama.
- Kako je prošle godine Grčka bila dostupna samo onima sa kovid propusnicama, ali i zbog straha pojedinih da se upute na neki put, zainteresovanost je bila manja te smo i mi imali jako slabo posla. Ove godine je Grčka ukinula sve mere pa su aranžmani za najpopularnija Grčka letovališta za maj mesec već rasprodati, ali sezona od juna do avgustra je svakako najtraženija" rekla je sagovornica portala Espreso iz jedne od poznatijih turističkih destinacija, navode iz turističke agencije.
Međutim, ono što će srpske turiste dočekati na letovanju sigurno im se neće dopasti. Talas poskupljenja "zapljusnuo" je i glavne turističke destinacije u Grčkoj, a već smo pisali o tome da porast cena na Mikonosu „dostiže granice nečuvenog“, te turisti žale što su uopšte došli.
Posle skandalozne cene krakova kraba od po nekoliko stotina evra za jednu porciju, stižu izveštaji da obična, tradicionalna jela „za u ruku“, kao što je „suvlaki“ – ražnjić, koštaju i više od pet evra za komad, a porcija „girosa“ od 17 do čak 23 evra.
Ko na Mikonosu želi da popije kafu, mora dati najmanje pet evra, za sendvič oko 10 evra, za jednu kuglu sladoleda sedam evra, a flašica vode od pola litra košta dva evra.
Osim Mikonosa, i Halkidiki je turistima iz Srbije već godinama privlačna destinacija.
I tamo je skok cena primetan, a neke namirnice su poskupele i za nekoliko evra.
Srpski turista koji boravi na ovom poluostrvu napisao je koliko sada košta hrana i piće, kao i obrok u restoranima:
Giros košta od 3,70 do 3,90 evra, dok se koziji sir može pazariti od 10 do 12 evra.
Paradajz je od 1,80 do 2,30 evra, a frape na plaži košta 4 evra.
Paket od četiri piva sada je 5,80 evra. Dizel gorivo sada je 2,2 evra.
Naveo je i da je poskupela hrana u jednom restoranu na Halkidikiju u kojem su srpski turisti prethodnih godina imali popust.
U tom ugostiteljskom objektu glavno jelo, salata i piće koštali su 7,5 evra, a sada je cena skočila na 9 evra.
Računica za put do Halkidikija kolima
Za dolazak i odlazak do Halkidikija za benzin i putarine u oba pravca biće potrebno oko 250 evra, što je i do 60 evra više nego prošle godine.
Najveći trošak je svakako benzin koji je poskupeo kako u Srbiji, tako u Grčkoj i Severnoj Makedoniji.
Cena putarina u poslednjih 12 meseci minimalno je rasla. Od Beograda do Halkidikija i nazad, preko S. Makedonije, treba izdvojiti 47 evra.
Iz Beograda do Halkidikija i do 60 evra više nego prošle godinefoto: Profimedia
Ko ide dalje od Halkidikija moraće izdvojiti više novca za troškove. Od Evzonije do Tasosa putarine bi bile 7,40 evra, do Lefkade 14,65 evra i do Krfa 10,60.
Potez Beograd- Halkidiki dugačak je oko 750 kilometara, dakle oko 1.500 u oba pravca.
Vožnja do izabranih plaža je plus 200 kilometara, tako da će za automobil koji prosečno troši sedam litara na 100 kilometara biti potrebno oko 120 litara goriva.
U zavisnosti od toga gde ćete napuniti rezervoar (u Srbiji, Grčkoj ili nekoj drugoj zemlji kroz koju ćete proći) ceh za benzin će varirati.
Cene aranžmana promenile su se u odnosu na prethodne godine (ne računajući prethodne dve godine), a iz turističkih agencija su nam napomenuli da cene nisu drastično porasle, osim za letovanja koja uključuju čarter letove.
Naravno, i svi aranžmani u čiju cenu je uključen i autobuski prevoz poskupela su zbog poskupljenja goriva.
(Espreso)