Ilustracija, Foto: Profimedia

UGALJ

CENE UGLJA NASTAVLJA DA DIVLJA: Kako to utiče na SRBIJU?

Cena uglja se prošlog maja na domaćem tržištu kretala od 8.000 do 23.000 dinara, a trenutno najniže cene su oko 9.000 dinara

Objavljeno: 19.05.2022. 19:20h

Usled haosa na svetskim energetskim tržištima cena tone uglja na evropskim berzama je ponovo prešla nivo od 400 dolara po toni (tj. 412 dolara po toni). Iako Srbija prema Energetskom bilansu za ovu godinu najveći deo uglja za kupce, oko 93 odsto, dobija iz sopstvene proizvodnje i uvozi samo 7 odsto, ova pomeranja na evropskom tržištu, silom prilika, podižu cene i kod nas.

Cene uglja koje su se delom oporavile od šoka izazvanog energetskom neizvesnošću s'kraja 2021. godine, rat u Ukrajini i sankcije Rusiji dodatno su zakomplikovale stanje na tržištu. Istovremeno desila se i promena trgovinskih tokova jer su EU i Japan počeli da traže alternativne načine snabdevanja iz Australije, Kolumbije, Indonezije, Južne Afrike i Sjedinjenih Država. Od tada je cena ponovo ušla u trend rasta.

Šokovi na strani ponude

Prema podacima londoske ICE berze tonom uglja se 18. maja 2021. godine trgovalo po ceni od 99,1 dolara, dakle na evropskom tržištu ugalj je trenutno 315,74 odsto skuplji.

Skok cena fosilnih goriva, krajem prošle godine, na tržištu energenata, primorale su zemlje u procesu energetske tranzicije da ponovo pokrenu proizvodnju struje na ugalj kako bi se gubici u proizvodnji energije nadomestili. Samim tim podstaknuta je veća potražnja uglja koja mu je posledično podigla cenu.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Izbijanje rata u Ukrajini je situaciju eksponencijalno zakomplikovalo. Početkom marta, cena tone uglja na Londonskoj berzi se popela na istorijski maksimum od 440 dolara, da bi do kraja meseca ona bila konsolidovana na nivou od oko 250 dolara. Problemi sa cenom tu nisu stali. U sklopu petog paketa sankcija Rusiji, EU je zabranila uvoz ruskog uglja i krenula u diverzifikaciju snabdevanja energenata. Kako taj proces traje, paralelno rastu i cene ovog energenta.

Da li su svetska kretanja prelila i na nas?

Cena uglja se prošlog maja na domaćem tržištu kretala od 8.000 do 23.000 dinara, a trenutno najniže cene su oko 9.000 dinara, pa sve do 40.000 za tonu. Kako ističu sa stovarišta u Srbiji, građani koji se greju na ovaj energent već sada imaju problema u nabavci uglja.

Prema rečima Nebojše Radulovića sa jednog beogradskog stovarišta, deficit uglja je konstantan od kako je počela ova godina, "kolubare" već neko vreme nema u prodaji, dok ugalj iz BiH i Crne Gore stiže u manjim, ograničenim količinama.

foto: Profimedia

- Za sada, u svetlu priče da će struja poskupeti, nema najava o novom skoku cene uglja, koji je već 20 odsto skuplji nego prošle godine. I bez poskupljenja struje dešava se da ugalj ima višu cenu uoči nove grejne sezone. Novo poskupljenje je gotovo izvesno, pogotovo jer vlada deficit, sve što dobijemo isti dan se proda, kaže Radulović.

Ugalj ove godine i 80 odsto skuplji

U izveštaju Svetske banke o izgledima robnih tržišta iz aprila ove godine stoji da, su zbog problema u trgovini i proizvodnji zbog rata u Ukrajini očekuje se da će cene uglja ove godine u proseku biti veće za 80 odsto nego lane.

- Tržišta robe doživljavaju jedan od najvećih šokova u ponudi u decenijama zbog rata u Ukrajini, rekao je Ajhan Kose, direktor Grupe za izglede (Prospects Group) koja sastavlja ovaj izveštaj.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

- Rezultirajuće povećanje cena hrane i energije uzima značajan ljudski i ekonomski danak i verovatno će zaustaviti napredak u smanjenju siromaštva. Više cene roba pogoršavaju već povišene inflatorne pritiske širom sveta, dodao je Kose.

Bonus video:

(Espreso/Blic)