odobren nacrt zakona
EVROPSKA ZEMLJA DOZVOLILA DEVOJČICAMA STARIJIM OD 16. GODINA DA SE ODLUČE NA ABORTUS: Bez saglasnosti RODITELJA!
Novi zakon ima za cilj reformu prethodnog zakona o abortusu koji je konzervativna Narodna partija odobrila 2015. godine
Španija je odobrila nacrt zakona kojim bi se uklonio uslov da devojčice od 16 i 17 godina imaju saglasnost roditelja pre prekida trudnoće.
Novi zakon ima za cilj reformu prethodnog zakona o abortusu koji je konzervativna Narodna partija odobrila 2015. godine.
Portparolka vlade Izabel Rodrigez rekla je da zakon predstavlja "novi korak napred za demokratiju".
Ukoliko zakon bude odobren, Španija će postati prva zemlja u Evropi koja će svojim radnicama ponuditi plaćeno menstrualno odsustvo.
U Španiji je dobrovoljni abortus dozvoljen do 14. nedelje trudnoće. Ali lekari u tradicionalno rimokatoličkoj Španiji i dalje će moći da se upišu u registar prigovarača savesti, prenosi El Pais.
Ministarka za ravnopravnost Irene Montero rekla je da vladine institucije moraju da "odbace tabue, stigme i krivicu u vezi sa ženskim telima".
Zakon o seksualnom i reproduktivnom zdravlju takođe ima za cilj da zaposlenima da tri dana bolovanja za bolne periode, navodi se u nacrtu, potencijalno produžavajući na pet dana za posebno intenzivan bol ili bol koji onemogućava.
Španija kaže da će državni sistem socijalnog osiguranja, a ne poslodavci, platiti ovo bolovanje.
Španija je takođe rekla da će uvesti stroža ograničenja na surogat majčinstvo, koje je već zabranjeno u zemlji.
Vlada je obećala da će otići korak dalje i zabraniti oglašavanje agencija za surogat materinstvo.
U njemu se kaže da je surogat majčinstvo oblik nasilja nad ženama i na isti način kategoriše svaku vrstu prisilne trudnoće, abortusa, sterilizacije ili kontracepcije.
Predlozi u zakonu o seksualnom i reproduktivnom zdravlju imaju za cilj da podstaknu razvoj hormonske kontracepcije za muškarce, naglašavajući da kontracepcija nije odgovornost samo žena.
Španska levičarska koaliciona vlada došla je na vlast pre skoro četiri godine i učinila je prava žena jednom od svojih ključnih oblasti.
(Espreso/BBC)