Ilustracija, Foto: Profimedia

gas

EVROPA OČAJNIČKI TRAGA ZA ALTERNATIVNOM ZA RUSKI GAS: Da li je OVO REŠENJE?

EU želi da smanji snabdevanje za dve trećine do kraja godine i postane nezavisna od fosilnih goriva do 2030. godine

Objavljeno: 16.05.2022. 17:29h

Evropa očajnički traga za alternativnim izvorima gasa posle ruske invazije na Ukrajinu i obustavom isporuke energeta nekim zemljama članicama koje ne žele da plaćaju u rubljama.

Afričke zemlje se nadaju da će izvoziti više gasa u Evropsku uniju, nakon što se EU obavezala da se manje oslanja na ruski gas u svetlu invazije na Ukrajinu. Obustava isporuke gasa Poljskoj i Bugarskoj, zato što su ove zemlje odbile da plate u rubljama, što je bio još jedan podsetnik na pretnju sa kojom se suočavaju evropske zemlje. Rusija ima najveće rezerve prirodnog gasa na svetu i najveći je izvoznik, a Evropa odatle uvozi oko 40 odsto gasa. EU želi da smanji snabdevanje za dve trećine do kraja godine i postane nezavisna od fosilnih goriva do 2030. godine.

Zašto Rusija prodaje Srbiji gas tako jeftino

Međutim, ekonomistkinja Kerol Nahl kaže da ukupan izvoz najvećih afričkih prodavaca - Alžira, Egipta i Nigerije, predstavlja manje od polovine gasa koji Rusija prodaje Evropi. Dodaje da je zbog toga "malo verovatno" da će ove zemlje moći da nadomeste rusku ulogu na tržištu. "Pozitivna vest je Afrika u dobroj poziciji zato što raste interesovanje za zemlje koje mogu da nadomeste ruski gas, tako da ćemo imati više investicija", navodi.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia, AP
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
foto: Profimedia

Bio je to prvi veliki ugovor koji je Italija sklopila u nastojanjima da pronađe alternativne izvore gasa. Međutim, postoji zabrinutost da li će Alžir biti u stanju da uveća isporuke zbog rastuće domaće potrošnje, nedovoljnog ulaganja u proizvodnju i političke nestabilnosti, kaže Uva Osadijeje, viši potpredsednik za vođenje kapitala u banci FBNQuest Merchant Bank. Ističe da je količina gasa koja se izvozi iz Alžira u Evropu nedavno doživela nagli pad zbog spora sa Marokom, što je dovelo do zatvaranja vitalnog gasovoda ka Španiji. Tako je izvoz opao sa 17 milijardi kubnih metara godišnje na oko devet milijardi.

Pjer Paolo Rajmondi, istraživač u oblasti energetike na rimskom Institutu za spoljne poslove, ponavlja ove zabrinutosti. "Sporazum će im omogućiti da iskoriste raspoloživi kapacitet transporta cevovoda i mogao bi postepeno da obezbedi povećanje količine do devet milijardi kubnih metara godišnje 2023. i 2024, ali ne znamo koliko brzo Alžir može da poveća proizvodnju", kaže.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Trenutno su Španija, Portugal i Francuska tri ključna tržišta za proizvode Nigerije LNG i kompanija je u mogućnosti da ispoštuje samo postojeće ugovore sa kupcima, navodi izvor koji je želeo da ostane anoniman. "Ima prostora za povećanje proizvodnje, jer Nigerija LNG koristi samo 72 odsto postrojenja, što znači da je 28 odsto kapaciteta neiskorišćeno. "Međutim, kompanija treba da obezbedi dovoljno gasa, a to je trenutno najveći izazov ", rekao je izvor. Dodaje da je mnogo problema koji kompaniju ometaju da proširi proizvodnju, kao što je presušivanje gasnih bušotina i nedostatak finansija.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Printscreen/RTS
FOTO: Profimedia

Međutim, Kajode Tomas, direktor kompanije Bel olj end gas (Bell Oil & Gas) kaže da zalet hvata još jedan projekat - gasovod Nigerija-Maroko, koji će povezati Zapadnu Afriku sa Marokom na putu do Evrope. "Još nismo sigurni da li će izgradnja pomutiti planove za Transsaharski gasovod ili novi gasovod proći pored njega", kaže on. Procenjena vrednost projekta je 25 milijardi dolara, a povezuje 13 zemalja Zapadne i Severne Afrike. Planira se da u fazama bude izgrađen u narednih četvrt veka. Ekonomistkinja Kerol Nahl kaže da bi prelazak Evrope na afrički gas mogao da pomogne zemljama kao što su Tanzanija i Mozambik, iako je veliki projekat koji tamo vodi francuski gigant Total trenutno na čekanju zbog napada islamskih ekstremista koji se nalaze u toj oblasti. "Afrika ima veliki potencijal, ali su kratkoročne mogućnosti ograničene, jer je potrebno vreme da se potencijal ostvari", kaže. U srednjoročnom i dugoročnom periodu, "imaćemo više investicije za proširenje kapaciteta za transport gasa u Evropu".

Bonus video:

(Espreso/BBC)